#ماه محرم #اخبار آموزش و پرورش #اربعین #نقل و انتقالات فوتبال #دولت چهاردهم #المپیک #غزه #تراکتورسازی تبریز #استقلال #پرسپولیس

ارزهای دیجیتال، راهکار مدرنی برای انتقال وجه

از زمانی که روش مبادلات اقتصادی به شکل تهاتری بوده و یا اینکه سکه، فلزات و نقره برای مبادلات اقتصادی استفاده می‌شد، مدت‌زمان بسیار طولانی گذشته است.

در حال حاضر بانکداری به شکل فیزیکی و با روش‌های مدرن‌تری انجام می‌شود. اما روند فناوری دیجیتال با چنان سرعتی درحرکت است که بانکداری فیزیکی نیز در حال تبدیل شدن به روشی سنتی در زمینه معاملات اقتصادی  و تجاری شده است.

فناوری دیجیتال چندین سال است که به دنبال ابزارهای پیچیده‌تری برای مبادله کالا و خدمات مختلف است. این موضوع موجب می‌شود که روش‌های انتقال وجه با تغییرات چشمگیری روبرو شود. یکی از این موارد، انتقال وجه فوری است؛ به‌طوری‌که تراکنش‌های مالی بسیار سریع‌تر ازآنچه در بانکداری فیزیکی و امروزی وجود دارد، پیش برود.

با توجه به اینکه ارزهای دیجیتال به‌عنوان راهکار جذابی برای مدرن کردن روش‌های انتقال وجه و کارت به کارت، توسط فناوری دیجیتال معرفی شده است، قصد داریم ویژگی‌های مختلف این روش پرداخت را بررسی کنیم.

 

ارزهای دیجیتال، انقلابی در انتقال وجه فوری

از سال 2011 که بیت کوین به‌عنوان اولین ارز دیجیتال وارد بازار کریپتو کارنسی شد، کسی گمان نمی‌کرد که این رمز ارز محبوبیت پیدا کند و کم‌کم بتواند جای ارزهای فیات مانند دلار و یورو را در برخی از معاملات بانک و تجاری بگیرد.

همچنین بعدازآن، رمز ارزهای دیگری نیز متولد شدند که هدف خود را افزایش در سرعت تراکنش‌های مالی، کاهش در کارمزدها و امنیت بیشتر در شبکه پرداخت‌ها و انتقال وجه معرفی کردند. کاربران با استفاده از این ارزها می‌توانند در کنار امنیت در پرداخت، تا حد زیادی هزینه معاملات بانکی خود را کاهش دهند و با حداقل هزینه، پردازش تراکنش‌ها و انتقال وجه را پیش ببرند.

 

دلایل ظهور ارزهای دیجیتال

در حال حاضر  و در بانکداری به روش فیزیکی و سنتی، پول به‌عنوان یک نهاد اجتماعی شناخته می‌شود که در معرض تغییرات مختلف قرار می‌گیرد. این تغییرات نشان‌دهنده وجود کاستی‌هایی در عملکرد آن است و درعین‌حال آخرین تلاش بانکداری سنتی برای بهبود عملکرد پول، ارائه پول‌های الکترونیکی است. این مدل از شکل پول کمک می‌کند که بدون نیاز داشتن به وجه نقد به‌صورت فیزیکی و فقط با انجام کارت به کارت، عملیات بانکی و خریدوفروش کالا و خدمات مختلف را با انتقال وجه انجام دهید. در این میان ظهور ارزهای دیجیتال راهکاری موثر برای کاهش هزینه‌های انتقال وجه، با کمترین کارمزد و سرعتی بسیار بیشتر است.

از سوی دیگر ظهور پول الکترونیکی به‌صورت ارزهای دیجیتال، این امکان را فراهم می‌کند که فناوری پردازش اطلاعات الکترونیک و فناوری مخابراتی باهم ادغام شوند. در این صورت مرزهای جغرافیایی در انتقال وجه هیچ اهمیتی ندارند و می‌تواند با سرعتی شگفت‌انگیز و کمترین هزینه، پول خدمات و کالاهای مختلف را پرداخت کرد. این موضوع باعث پرداختی امن، کارآمد و با هزینه کمتر می‌شود و رضایت کاربران را در تمام جهان جلب می‌کند.

 

3 راهی که رمز ارزها، انتقال وجه را در جهان تغییر می‌دهند.

 

  1. نقل و انتقالات بانکی، بیشتر و موفق‌تر!

در حال حاضر استفاده از خدمات کارت به کارت با استفاده از اپلیکیشن‌های مختلف پرداخت در گوشی‌های هوشمند امکان‌پذیر است. اما مشکلی که در این روش پرداخت وجود دارد، سقف کارت به کارت اینترنتی است که تا حد مشخصی تعریف شده است. به‌عبارت‌دیگر امکان بیشتر کردن مبالغ به‌دلخواه و نامحدود وجود ندارد. درعین‌حال امکان انتقال وجه ناموفق نیز در این روش وجود دارد. این در حالی است که با انتقال وجه با کمک رمز ارزها می‌توان تراکنش‌های مالی را در سقف‌های بسیار بیشتر انجام داد و به دلیل ساختار مناسبی که این فناوری دارد، احتمال ناموفق بودن تراکنش‌ها بسیار کم می‌شود.

 

  1. انتقال وجه، سریع‌تر و ارزان‌تر

 با روش بانکداری فیزیکی و سنتی، احتمال دارد که نقل و انتقالات بین‌المللی پول تا یک هفته نیز طول بکشد. این موضوع نیز چالش‌ها و اصطکاک‌های متعدی را در زمینه تسویه‌حساب‌های برون‌مرزی ایجاد می‌کند. اما با استفاده از ارزهای دیجیتال معتبر و امن می‌تواند انتقال وجه کالا و خدماتت مختلف را سریع، امن و ارزان پیش برد. کاربران حتی نیاز به انجام کارت به کارت با اپلیکیشن های موبایل را ندارند و می‌توانند پول را مستقیما از طریق تلفن همراه برای خانواده‌های خود ارسال کنند و تنها هزینه‌ای که باید پرداخت کنند، هزینه صرافی‌های ارزهای دیجیتال است.

 

  1. فرایندی ساده‌تر و کارآمدتر

انتقال وجه با استفاده از ارزهای دیجیتال شباهت زیادی به پول‌های سنتی و بانکداری فیزیکی دارد. با این تفاوت که در این روش، معاملات کارآمدتر و آسان‌تر پیش می‌رود و نیازی به کد معاملاتی خاصی نیست. علاوه بر آن با وجود درگاه های پرداخت هوشمند تراکنش ها بسیار کارآمدتر شده و کاربر در این روش نیازی به دستگاه‌های خودپرداز برای کارت به کارت کردن پول ندارد. همچنین نیازی به آموزش نحوه کارت به کارت کردن با گوشی هوشمند ندارد. بنابراین امنیت نیز به شکل محسوب افزایش پیدا می‌کند و احتمال هک شدن و سرقت پول نقد و کاغذی به میزان زیادی کاهش پیدا می‌کند.

 

با فناوری دیجیتال همسو باشید!

جهان با سرعتی شگفت‌انگیز به سمت فناوری‌های دیجیتال نوین و جدید می‌رود. در این میان ارزهای دیجیتال شکل جدیدی از پول است که در دنیای جدید قابلیت پاسخ دادن به مبادلات تجاری و بانکی مختلف را دارد. در حال حاضر کشورهای بسیاری از این روش پرداخت برای مبادلات اقتصادی و انتقال وجه بین دو بانک مختلف استفاده می‌کنند.

اگرچه دولت‌ها در ابتدا با ارزهای دیجیتال مبارزه کردند و آن را به‌عنوان روشی برای پرداخت قبول نداشتند؛ اما جالب است بدانید که کم‌کم این روش پرداخت در حال جهانی‌شدن است. دولت‌ها و بانک‌های بسیاری در جهان، از بیت کوین برای معاملات تجاری مختلف خود استفاده می‌کنند و بانکداری را به سمت کاملا الکترونیکی و جدید کشانده‌اند.

البته در ایران هنوز این روش پرداخت به‌طور کامل پذیرفته نشده است؛ اما شواهد نشان می‌دهد که ایران نیز در حال پیوستن به این روش انتقال وجه نوین جهانی است. درعین‌حال می‌توان گفت که روش کارت به کارت و انتقال وجه فوری با استفاده از اپلیکیشن‌های پرداخت و یا روش انتقال وجه با رمز پویا، آغازی بر بانکداری الکترونیکی ارزهای دیجیتال بوده که تمامی جهان آن را پشت سر گذاشته است. در حال حاضر نیز در حال گذار از این مرحله هستیم  و به‌زودی شاهد آن خواهیم بود که باید فناوری پیچیده و صفر  و یک ارزهای دیجیتال  را به‌عنوان روش پرداخت برتر انتخاب کنیم.


۱۷:۰۰:۴۸ | یکشنبه ۹ آبان ۱۴۰۰ | Sunday 31 / 10 October / 2021