#اخبار کرونا #اخبار برجام و مذاکرات هسته ای #اخبار دربی #آلودگی هوا #اخبار و قیمت دلار #ثبت نام مسکن دولتی سامانه ثمن saman.mrud.ir #اخبار بیت کوین و ارزهای دیجیتال #اخبار دولت #دریافت کارت واکسن vcr.salamat.gov.ir #اخبار پرسپولیس #اخبار استقلال #اخبار فرهنگیان

نقش و کاربرد فیلتر شنی در تصفیه آب

تبدیل آب شور به آب شیرین و تصفیه آب‌های مصرفی یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین دغدغه‌های زندگی بشری است.

دانشمندان زیادی از گذشته تاکنون سعی داشتند، با استفاده از روش‌هایی مانند تبخیر و تقطیر آب را تصفیه کنند. یکی از پرکاربردترین و جدیدترین روش‌های تصفیه آب، استفاده از انواع دستگاه‌ تصفیه آب و آب شیرین‌کن‌ صنعتی می‌باشد. آب شیرین‌کن‌های صنعتی اجزای مهم و فراوانی دارند که یکی از این اجزا مهم، فیلتر شنی تصفیه آب است. در این مقاله به توضیح کاربرد و نقش فیلتر شنی در تصفیه آب و عوامل تاثیرگذار بر قیمت آب شیرین‌کن صنعتی خواهیم‌پرداخت.

دستگاه تصفیه آب و آب شیرین صنعتی چیست؟

آب شیرین‌کن صنعتی دستگاهی است که با استفاده از روش اسمز معکوس (RO) برای شیرین‌سازی و حذف ناخالصی‌ها و مواد معلق موجود در آب در مقیاس بزرگ و صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اغلب آب شیرین‌کن‌های صنعتی توانایی تصفیه 500 لیتر تا 2.5 میلیون مترمکعب آب را به صورت روزانه دارند. آب شیرین‌کن‌های صنعتی اغلب در کارخانه‌ها و صنایع بزرگ مانند کارخانه‌های مواد غذایی، داروسازی، تامین آب استخرها و برخی تفریحات آبی و صنایع کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرند. لازم به ذکر است، برای تصفیه آب‌های مصرف‌شده در کارخانه‌ها پیش از ورود آنها به فاضلاب و مجراهای رودخانه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرند. شرکت سپاهان پالایش یکی از معتبرترین شرکت‌های ارائه‌دهنده آب شیرین‌کن‌های صنعتی و تصفیه آب در اصفهان و سایر مناطق کشور می‌باشد. چنانچه شما نیز قصد تهیه دستگاه تصفیه آب در اصفهان را دارید، می‌توانید به این شرکت مراجعه کنید.

نقش فیلتر شنی در تصفیه آب و کاربرد آن

فیلترهای شنی یکی از مهم‌ترین اجزا در دستگاه‌های تصفیه آب صنعتی می‌باشد که در تصفیه آب و فاضلاب مورد استفاده قرار می‌گیرد. ذرات معلق و ناخالصی‌ها با عبور از فیلترهای شنی، امکان عبور پیدا نکرده و در نهایت آب خروجی از این مرحله تمیز و تصفیه شده خواهدبود. در واقع این فیلترهای شنی با به‌دام‌انداختن ذرات معلق و شناور در آب توسط دانه‌های ریز شنی، آب را فیلتر کرده و باعث می‌شوند تا درصد بسیار زیادی از ناخالصی‌های آب از آن جدا شده و آب تصفیه شود. فیلترهای شنی (Sand filters) دارای مخزن‌هایی استوانه‌ای یا مربعی تحت فشار اتمسفریک بوده که به دو صورت افقی و عمودی قرار می‌گیرند و در اغلب موارد جنس مخازن استوانه‌ای شکل، فایبرگلاس frp، گالوانیزه، استیل ضدزنگ و ورق فولادی با پوشش اپوکسی می‌باشند. آب تصفیه نشده از قسمت بالایی دستگاه وارد مخزن شده و با عبور از فیلترهای شنی متعددی، فیلتر می‌شود و آب تصفیه شده از پایین دستگاه خارج می‌شود. فیلترهای شنی بستری از سیلیس دانه‌بندی‌شده، ماسه، کربن فعال و آنتراسیت هستند که باعث به دام‌افتادن ذرات معلق مانند گل‌ولای، باکتری، انگل و سایر مواد ناخالصی موجود در آب شده و بدین روش آب را فیلتر می‌کنند. به منظور عبورومرور آب به داخل مخزن، لوله‌هایی در قسمت‌های فوقانی و تحتانی مخزن فیلتر شنی وجود دارند که در اصطلاح به آنها نازل گفته می‌شود.

انواع فیلترهای شنی و کاربرد آنها

فیلترهای شنی برای مقیاس‌های مختلف و کارایی‌های متفاوتی طراحی می‌شوند و به سه نوع متفاوت تقسیم می‌شوند که در ادامه به معرفی هریک از انواع فیلترهای شنی می‌پردازیم.

فیلتر شنی تحت فشار: یکی از پرکاربردترین فیلترهای شنی است که قابلیت فیلتراسیون آب با سرعت بسیار بالایی را دارد. عبور آب با فشار بسیار بالا باعث می‌شود تا در زمان کمی مقدار آب زیادی از فیلتر شنی عبور کرده و میزان آب تصفیه شده در زمان معین بیشتر از سایر روش‌ها باشد. این نوع فیلتر از جنس pp بوده و قابلیت حذف ذرات معلق تا 100 میکرون را دارد.

فیلتر شنی سریع: این فیلترها به دو نوع ثقلی و فشاری تقسیم می‌شوند و باعث عبور آب با سرعت بالا از فیلتر شده و ذرات نسبتاً بزرگ موجود در آب را حذف می‌کنند. در مراحل پیش تصفیه یا تصفیه تکمیلی از این فیلترها استفاده می‌شود.

فیلتر شنی کند: این نوع فیلترها برای جداسازی و فیلتر به پمپ و مواد منعقدکننده نیاز دارند. این فیلترها اغلب به همراه روش‌های بیولوژکی مورد استفاده قرار می‌گیرند. استفاده از میکروارگانیسم‌ها برای تصفیه فاضلاب‌ها از نوع فیلترهای شنی کند می‌باشد.

کاربرد فیلترهای شنی در تصفیه آب

همانطور که گفتیم، فیلترهای شنی فقط برای تصفیه آب شرب مورد استفاده قرار نمی‌گیرد و در بسیاری از موارد دیگر نیز کاربرد دارند. از جمله موارد کاربردی فیلترهای شنی عبارت‌اند از:

قیمت فیلتر شنی مورد استفاده در آب شیرین‌کن صنعتی

قیمت آب شیرین‌کن‌های صنعتی به عوامل مختلفی مانند سایز و ابعاد، جنس بدنه، سیستم استفاده شده و سایر اجزای آن بستگی دارد. فیلتر شنی نیز از جمله اجزایی است که بر اساس برخی از پارامترهای مختلف می‌تواند قیمت‌های مختلفی داشته‌باشد. عبور ناخالصی‌های مختلف باعث می‌شود تا پس از گذشت مدت زمانی، فیلتر شنی مانند قبل کارایی خوبی نداشته‌باشد و ذرات و ناخالصی‌ها را فیلتر نکند، به همین دلیل نیز باید پس از گذشت مدت زمانی، تعویض گردد تا عمل فیلتراسیون به‌خوبی انجام گیرد. عوامل مختلفی مانند نوع فیلتر شنی، جنس و پوشش بدنه مخزن، سرعت فیلتراسیون، میزان فشار، کیفیت مواد و اجزای درونی در قیمت فیلتر شنی مورد استفاده در دستگاه تصفیه آب تاثیر دارد.

فیلتر شنی، جزئی ضروری در دستگاه‌های تصفیه آب

با توجه به نکاتی که گفته شد، انتخاب و استفاده از فیلتر شنی مرغوب و مناسب، باعث فیلتراسیون مناسب آب می‌شود و ناخالصی‌های موجود در آب را تا حد زیادی از بین برده و حذف می‌کند. بنابراین استفاده از فیلتر شنی در فرایند تصفیه آب خانگی و صنعتی بسیار مهم و حائز اهمیت است.


۱۷:۰۷:۰۷ | دوشنبه ۲۴ آبان ۱۴۰۰ | Monday 15 / 11 November / 2021