#کرونا #مذاکرات وین #ثبت‌نام اربعین در سامانه سماح samah.haj.ir #جنگ غزه #اخبار استقلال #اخبار پرسپولیس #اخبار فرهنگیان

عقیم سازی سگ

افزایش سگ های ولگرد در شهرها به خصوص پس از حمله یک مورد از این سگ ها به چند فرد در بازار جوانرود باعث توجه افراد و دولت به این معضل رو به رشد شد.

مقدمه

دلایل متعددی برای افزایش جمعیت آنان مطرح می شود اما مهم ترین آنان تجمع پسماندهای شهری و روستایی، عدم اعمال راهکارهای مدیریتی مناسب، عدم واکسیناسیون و عقیم سازی است. عقیم سازی سگ یکی از راهکارهای مناسب برای حل این مشکل و کنترل جمعیت آنان به حساب می آید. کاهش خطر ابتلا به سرطان بیضه و تخمدان، ایجاد عفونت در بخش رحم و ایجاد تومور در اطراف ناحیه مقعد از جمله دلایل مهم برای امر عقیم سازی به شمار می رود. اما نکته کلیدی در رابطه با عقیم سازی حیوانات، انجام این عمل در سن بلوغ می باشد.

 

عقیم سازی سگ

عقیم سازی سگ یک روش جراحی رایج است که در دامپزشکی انجام می‌شود. مزیت اصلی عقیم سازی کنترل جمعیت و کاهش اتانازی سگ‌های ناخواسته است. متداول‌ترین روش‌های عقیم سازی سگ ماده (برداشتن رحم) و سگ نر (برداشتن بیضه‌ها) است. در متن حاضر این موضوع را بیشتر بررسی کرده و شما را با دو مسئله مهم عقیم سازی سگ ماده و سگ نر آشنا می‌کنیم.

 

       عقیم سازی سگ در دو معنای مختلف

کلمه عقیم سازی سگ در ربان انگلیسی برای سگ نر و ماده متفاوت است.برای سگ ماده از کلمه ی SPAYING به معنی برداشتن اندام های تناسلی و برای سگ های نر از کلمه NEUTERING به معنی برداشتن بیضه ها استفاده میشود. در هر دو مورد از بیهوشی استفاده میشود و حیوان با توجه به سن و سلامت جسمی تا مدتی زیر نظر دامپزشک قرار میگیرد.

 

نکات مهم قبل از جراحی عقیم سازی سگ ماده

معمولا برای انجام هر عمل جراحی مثل عقیم سازی سگ یکسری اقدامات قبلی برای لازم است تا از خطرات احتمالی قبل و بعد از عمل جلوگیری شود.یکی از مهم ترین  وارد ازمایش خون است که به کمک ان میتوان شلامت حیوان را قبل ا زبیهوشی و جراحی بررسی کرد .

بهتر است قبل از جراحی حداقل 8 ساعت از غذا دادن به حیوان خودداری کنید زیرا احتمال ایجاد حالت تهوع بعد از بیهوشی وجود دارد.

 

        دامپزشکی

دامپزشکی رشته‌ایست که افراد دنبال کننده آن (دامپزشکان) متخصصین محافظت از سلامت حیوانات هستند. آنها سخت کار می‌کنند تا نیازهای بهداشتی و رفاهی هر گونه جانوری را برطرف کنند. دامپزشکان همچنین نقش مهمی در حفاظت از محیط زیست، تحقیقات، ایمنی مواد غذایی و سلامت عمومی دارند. فرصت‌های شغلی برای دامپزشکان شامل زمینه‌های متنوعی مانند عمل بالینی، آموزش و تحقیق، پزشکی نظارتی، بهداشت عمومی می‌شود. در متن حاضر اهمیت این جایگاه شغلی برای جامعه و وضعیت آن را در کلینیک‌های مختلف بررسی می‌کنیم.

 

رشته دامپزشکی

رشته دامپزشکی همچون بقیه رشته های پزشکی دارای تخصص های  متعددی است که هر دامپزشکی بنا بر علاقه خود میتواند در ین زمینه ها  فعالیت کند.بطور تخصص در دندان پزشکی حیوانات،متخصص بیهوشی حیوانات،متخصص پوستو.... از این قبیل هستند.

 

دامپزشکی شبانه روزی

برای انتخاب یک کلینیک مناسب با شرایط خود، حضور شبانه روزی افراد آن کلینیک را در اولویت قرار دهید. ما به این ضرب‌المثل آگاهیم که «حادثه هیچ وقت خبر نمی‌کند». در صورتی که حادثه‌ای ناگوار و یا علائم بیماری تازه‌ای را در حیوان خانگی خود مشاهده کردید، بهتر است همان ساعت او را به کلینیک دامپزشکی برده و از میزان خطرناک بودن آن وضعیت، آگاه شوید. اینجاست که اهمیت کار شبانه روزی دامپزشکی برای ما روشن می‌شود.

 

 

کلینیک دامپزشکی چیست؟

کلینیک دامپزشکی، یکی از مهم‌ترین مکان‌ها برای کسانی است که علاقه‌مند به نگهداری از حیوانات خانگی هستند. در واقع این مکان خانه دوم حیوانات شما خواهد بود. درست مانند زمانی که سلامت تمام اعضای خانواده مهم است، توجه به فعالیت مناسب و زندگی سالم حیوان خانگی نیز ضروری است. برای دستیابی به این هدف، یکی از بهترین کارهایی که می‌توانید انجام دهید این است که از خدمات قابل‌اعتماد متخصص دامپزشکی در مراکز و کلینیک دامپزشکی معتبر استفاده کنید. در متن حاضر این مهم و چگونگی انتخاب آن را با هم بررسی می‌کنیم.

 

دکتر دامپزشک

دکتر دامپزشک یکی از افراد مهم در هر کلینیک دامپزشکی است. در واقع بدون حضور او، این مکان معنای خود را از دست خواهد داد. به طور عمومی این افراد وظایف زیر را دنبال می‌کنند.

 

 

شماره دامپزشکی شبانه روزی

با استفاده از شماره دامپزشکی شبانه‌روزی می‌توانید پاسخ سؤالات خود را نیز در هر ساعت از شبانه روز دریافت کنید. گاهی اوقات، صاحبان حیوانات خانگی سؤالاتی در مورد مراقبت صحیح از حیوانات خانگی خود دارند. با این حال، آنها دسترسی فوری به متخصصی ندارند که بتواند توصیه‌های مفیدی به آنها ارائه دهد. این پاسخ‌یابی علاوه بر تماس تلفنی، با معاینات منظم در کلینیک دامپزشکی نیز میسر خواهد شد. در این وضعیت صاحبان حیوانات خانگی فرصتی برای پرسیدن سؤالاتی در مورد مراقبت‌های معمول از حیوانات خواهند داشت.

اساسا برای صاحبان حیوانات خانگی می‌تواند مفید باشد که در مورد مراقبت از حیوانات خانگی خود به دنبال مشاوره تخصصی و کلینیک دامپزشکی باشند. به خصوص زمانی که مراقبت‌های بهداشتی حیوان خانگی همیشه بلافاصله در منطقه آنها در دسترس نیست. با استفاده از شماره کلینیک دامپزشکی، می‌توانید از دامپزشکان در مورد مسائل بهداشتی جدی و همچنین مراقبت منظم از حیوانات خانگی سؤال کرده و حفظ سلامت بهینه حیوانات خانگی خود را تضمین کنید.

یک کلینیک دامپزشکی می‌تواند خانه دوم حیوان خانگی ما باشد. هیچ گاه این نکته را یاد نبریم که پرداخت پول کمتر، همیشه نتیجه بهتر را به ما نخواهد داد. پس لازم است که در زمان جست‌وجو برای یافتن یک کلینیک دامپزشکی مناسب، موارد دیگری را نیز در کنار مسائل مالی بگنجانیم. مواردی مانند تخصص افراد، میزان ارتباط مؤثر آنها با حیوانات و غیره.

 

 

 

 


۱۱:۴۷:۵۹ | شنبه ۱۱ دی ۱۴۰۰ | Saturday 01 / 01 January / 2022