#کرونا #مذاکرات وین #ثبت‌نام اربعین در سامانه سماح samah.haj.ir #جنگ غزه #اخبار استقلال #اخبار پرسپولیس #اخبار فرهنگیان

روش ساخت کابینت ممبران و محبوب‌ترین مدل‌های آن

لوازم آشپزخانه تاریخچه‌ای بسا طولانی و دور و دراز در خانه‌های ما ایرانی‌ها دارند. اولین کابینت‌هایی که در سالیان دور استفاده می‌شده است، گنجه‌ها بودند. گنجه‌ها ساخته‌هایی از خشت و سفال و چوب می‌باشند که دیگر امروزه کاربردی ندارند. به جز نگهداری آنها برای مرور خاطرات گذشته. امروزه تنوع و طرح‌های کابینت ها بسیار زیاد است که یکی از آنها کابینت ممبران می‌باشد.

انتخاب و خرید کابینت‌های آشپزخانه

کابینت‌های آشپزخانه به یکی از اجزای جدانشدنی هر خانه تبدیل شده‌اند. با وجود تنوع و طرح‌های زیبای آنها، اهمیتشان بیشتر جلوه نمایی می‌کند. در صورتیکه منزل شما فرسوده شده است و تمایل دارید که آنرا بازسازی کنید، بهترین راه بازسازی اقساطی بنا است. شرکت آرشام دکور علاوه بر این که به صورت اقساطی منازل شما را بازسازی می‌کند، می‌توانید پارکت لمینت اقساطی و همچنین خرید اقساطی کابینت را هم از آنجا انجام دهید. در این مقاله می‌خواهیم در مورد یکی از کابینت‌های محبوب و مورد پسند شما و روش ساخت آن صحبت کنیم تا آخر مقاله با ما همراه باشید.

کابینت ممبران چیست

کلمه ممبران به معنای پرده، پوسته و غشا می‌باشد. قبل از هرچیز بهتر است بگوییم، کابینت ممبران در واقع همان کابینت وکیوم است. اما بسیاری از افراد بر این باورند که این دو کابینت با هم تفاوت دارند. کابینت ممبران یک روکش پی وی سی است که بر روی مغزهایی از جنس‌های مختلف همانند: MDF، چوب یا نئوپان کشیده می‌شوند.

ممبران بیشتر بر روی مغزهای ام دی افی استفاده می‌شود. کابینت‌های ممبران یکی از زیباترین کابینت‌های آشپزخانه ایرانی است و یکی از انواع پیشرفته کابینت‌های چوبی کلاسیک به حساب می‌آید. یکی از علل محبوبیت این کابینت، امکان حکاکی دقیق هنرهای ایرانی بر چوب‌های ام دی اف با دستگاه‌های پیشرفته CNC است، که موجب شده شکل و شمایل اشراف گونه به خود بگیرد.

کابینت ممبران به چه روشی ساخته می‌شود؟

اصولاً وجه تمایز کابینت ممبران با ام دی اف، در طرح روی کابینت و روکش و نمای کار می‌باشد. زیرا طرح کابینت ممبران روی درب کابینت اجرا می‌گردد. ولی بدنه‌ی اصلی کابینت ممبران با ام دی اف هیچ تفاوتی ندارد. کابینت ممبران معمولا از سه جزء اصلی تولید می‌شود. این سه جزء شامل چسب ممبران، ام دی اف، روکش پی وی سی می‌باشند. نحوه‌ی اتصال و تولید این سه اجزا را هم در ادامه توضیح می‌‌دهیم.

کنده کاری روی چوب‌ها

به علت محدودیت‌هایی که ام دی اف‌ها دارند، از جمله طرح و رنگ محدود، ماندگاری اندک، عدم مقاومت در برابر رطوبت، پس بهتر است با لایه‌ای همانند پی وی سی این محدودیت‌ها جبران گردند. اما قبل از اینکه به نحوه‌ی اعمال روکش پی وی‌ سی بپردازیم، باید روی ام دی اف کنده کاری‌هایی انجام گردد. در مراحل ساخت کابینت‌های ممبران هرچقدر طرح و رنگ بندی روکش‌های ممبران متنوع باشد، جای برجستگی‌های دستگاه سی ان سی را نمی‌گیرد.

CNC وسیله‌ای است که روی بسیاری از مصالح می‌توان نقش و طرح‌های متنوعی را ایجاد کرد. دستگاه سی ان سی چوب، نیز به راحتی و با فشار دادن یک دکمه که از قبل توسط برنامه‌های اتوکد طراحی شده‌اند، روی ام دی اف کنده کاری می‌کند. نکته: حتما دقت داشته باشید طرح شما با جزئیات زیادی نباشد. زیرا طرح‌هایی با جزئیات بالا و بسیار ریز کیفیت نهایی کابینت‌های ممبران را پایین می‌آورند.

چسب زدن روی سطح ام دی اف در کابینت ممبران

بعد از اینکه طرح‌های موردنظر شما به وسیله دستگاه سی ان سی روی MDF کنده کاری شدند، دیگر نوبت به مرحله یا بخش دوم آن می‌رسد. روی سطوح ام دی اف، لایه‌های ممبران به کار برده می‌شوند. این روکش‌ها باید به وسیله چسب ممبران چسبانده گردند.

چسباندن روکش pvc

در این مرحله نیاز است پس از پاشیدن چسب در مرحله قبل حتماً ورق‌ها در دستگاه پرس وکیوم قرار بگیرند. روکش‌های پی وی سی روی ورق آغشته به چسب‌ها قرار می گیرند و در دستگاه پرس وکیوم با مکش و خلا بسیار قوی، به صفحه‌ی ام دی اف می‌چسبند. به همین دلیل است که به کابینت‌های ممبران کابینت وکیوم هم می‌گویند. چون تنوع طرح و رنگ ام دی اف بسیار محدود است، با استفاده از روکش پی وی سی می‌توان ده‌ها طرح و رنگ متفاوت روی کابینت‌ها پیاده کرد.

مرحله نهایی ساخت کابینت ممبران

حال که قطعات کابینت‌ها توسط چسب و روکش پی وی سی تولید شدند، نوبت به سر هم کردن آنها و تولید کابینت‌ها می‌رسد. معمولا قطعات مختلف در کارگاه‌ها تولید می‌شوند و در منازل سرهم بندی و نصب می‌گردند. حتماً به این نکته دقت داشته باشید که در طراحی و تولید کابینت ممبران باید دقت زیادی اعمال شود. زیرا در صورتی که اندازه‌گیری‌ها دقیق نباشند، ممکن است مجبور شوید که دوباره آن بخش از کابینت‌ها را تولید کنید. به همین دلیل به شما پیشنهاد می‌دهیم که طراحی و تولید کابینت‌های خودتان را به شرکت یا شخصی بسپارید که سابقه‌ی درخشانی در تولید کابینت‌ها دارند.

محبوب ترین مدل کابینت‌های ممبران

به علت تعدد طرح و رنگ‌های مختلف در کابینت‌های ممبران، ممکن است انتخاب بهترین مدل برای شما کمی سخت و دشوار باشد. اما با توجه به بررسی‌هایی که در این خصوص انجام  داده‌ایم بهترین مدل در کابینت ممبران، مدل کلاسیک و نئوکلاسیک یا همان مدرن است. کابینت مدرن یکی از پرطرفدارترین انواع کابینت در ایران به حساب می‌آید، که برای آشپزخانه‌های کوچک بسیار گزینه‌ای مناسب هستند. این نوع کابینت از ظاهری ساده و شکیل بهره می‌برد. کابینت کلاسیک ممبران هم یکی دیگر از انواع پرطرفدار کابینت است، که بیشتر در آشپزخانه های بزرگ مورد استقبال قرار می‌گیرد. این مدل کابینت ممبران، با رنگ صدفی طلایی به جذاب‌ترین مدل سال تبدیل شده است.

علاوه بر آن کابینت‌های ممبران سفید طلایی هم بسیار مورد پسند می‌باشند. این مدل کابینت یکی از بهترین رنگ‌های مکملی است، که یک کابینت سفید می‌تواند دارا باشد. در این مدل، رنگ طلایی باید به صورت خیلی ظریف در کابینت به کار برده شود، که نمایی جذاب داشته باشد و از سردی و بی روحی رنگ سفید کم کند. کابینت ممبران با طرح چوب هم جز محبوب‌ترین مدل کابینت است. همیشه برای ما کابینت آشپزخانه چوبی، کابینتی لوکس و بی نظیر به حساب می‌آید.


۱۳:۰۴:۲۵ | شنبه ۱۸ دی ۱۴۰۰ | Saturday 08 / 01 January / 2022