#اخبار غزه #مشاهده سود سهام عدالت sahamedalat.ir #شهرآورد تهران #پرسپولیس #استقلال #شب یلدا #آلودگی هوا #انتخابات مجلس #اخبار فرهنگیان و آموزش و پرورش

متاورس چیست؟

از زمانی که فیس‌بوک نام خود را به متا تغییر داد، بحث‌های زیادی درباره چیستی متاورس به وجود آمد. توجه همه دنیا به این جهان خیالی و جدید جلب شده است.

فرض کنید به‌جای دیدن یک فیلم هیجان‌انگیز، یک آواتار از خودتان داخل فیلم است. فوق العاده نیست؟ فکر می‌کنید متاورس می‌تواند دنیا را دگرگون کند؟ در ادامه با ما همراه شوید تا راه‌های پیوستن و پول درآوردن از متاورس را به شما بگوییم.

متاورس درباره چه چیزی است؟

متاورس خبر از آینده‌ای می‌دهد که ما می‌توانیم تعامل بهتری را بین زندگی فیزیکی و دنیای دیجیتالی برقرار کنیم. این دنیا یک محیط مجازی سه‌بعدی است که شما به‌جای تماشای آن، می‌توانید وارد آن شوید. در این دنیا مجازی بی‌پایان با کمک هدست‌های واقعیت مجازی، عینک‌های واقعیت افزوده، برنامه‌های گوشی‌های هوشمند و سایر ابزارهای هوشمند می‌توانید با دوستانتان ملاقات داشته باشید. سرکار بروید، درس بخوانید و یا مراسم عروسی بگیرید. شما می‌توانید همان شیوه زندگی فیزیکی خود را در این دنیای مجازی ادامه دهید.

اصطلاح متاورس و آواتار اولین‌بار توسط نیل استفنسون نویسنده رمان‌های تخیلی در سال ۱۹۹۲ به کار برده شده است. این ایده در کتابی به نام حادثه برفی عنوان شد که در آن انسان‌ها زندگی بسیار سخت و دشواری داشتند و راهی پیدا کردند تا در دنیایی مجازی زندگی راحتی را تجربه کنند. متاورس از ترکیب دو واژه Meta و Universe تشکیل شده است و به معنی فرا جهان است. متاورس یک گجت، برنامه و یا پلتفرم نیست بلکه مجموعه‌ای از تکنولوژی‌ها، پلتفرم‌ها و گجت‌های هوشمند است. در این دنیای سه‌بعدی شما به بی‌نهایت می‌رسید و بدون توجه به قوانین دنیای واقعی، قوانین دنیای خود را می‌سازید.

قدرت‌های اصلی متاورس


فیس‌بوک ابرقدرت دنیای متاورس

همه چیز باخبر ناگهانی تغییر نام فیس‌بوک به متا شروع شد. این شرکت بزرگ و پیشرو در صنعت شبکه‌های اجتماعی به یکباره نام خود را تغییر داد. مدیرعامل مشهور این شرکت مارک زاکربرگ برنامه‌ای برای ایجاد و توسعه متاورس در سر دارد. او هزاران برنامه‌نویس را در دنیا جمع کرده است و بودجه ۵۰ میلیون دلاری را به این کار اختصاص داده است. به گفته مارک زاکربرگ، در این دنیای مجازی هرکسی می‌تواند هر کاری که دوست داشته باشد را انجام دهد. تمام تجربه‌هایی که با گوشی و کامپیوتر نمی‌توان آن را تصور کرد، از نزدیک حس کند. برخی از کاربران، متاورس را جایگزین اینترنت می‌دانند. اما این باور کاملاً اشتباه است زیرا این دنیا در بستر اینترنت قابل رشد است.

مایکروسافت

شرکت مایکروسافت دومین مجموعه مهم و فعال در حوزه متاورس است که پیش‌ازاین در زمینه هولوگرام و واقعیت گسترده از طریق پلتفرم مایکروسافت فعالیت داشته است. این شرکت قصد دارد دنیای واقعی را با واقعیت مجازی و واقعیت افزوده ترکیب کند. از دیگر هدف‌های این شرکت می‌توان به اضافه‌کردن هولوگرام‌ها و آواتارهای مجازی تا سال ۲۰۲۲ اشاره کرد.

ویژگی‌های دنیای متاورس

با ماهیت متاورس شما را آشنا کرده‌ایم و حالا می‌خواهم تمامی ویژگی‌هایی این دنیا که با استفاده از تکنولوژی و فناوری‌های جدید به ارمغان می‌رسد را به شما بگوییم.

برهم‌پذیری: تمامی برنامه‌ها و خدمات توانایی برهم پذیری و تعامل با یکدیگر را دارند. با لباسی که از فروشگاه می‌خرید و اتومبیلی که خریده‌اید می‌توانید به یک مهمانی بروید. این تعامل شگفت‌انگیز موجب ایجاد اتفاق بی‌نظیری در این جهان مجازی می‌شود.

حضور: کاربران در این دنیا مجازی و کنار بقیه کاربران، احساس حضور می‌کنند. این احساس به افزایش کیفیت تعاملات در دنیای مجازی کمک می‌کند. حضور داشتن در دنیای متاورس با استفاده از ابزارهای کمکی امکان‌پذیر است و شما می‌توانید تجربه‌ای باورنکردنی از جهان را لمس کنید.

استانداردسازی: تعامل در شبکه بلاک‌چین متاورس نیاز به استانداردسازی دارد. وجود این استانداردها بسیار الزامی است زیرا از این دنیا تمامی مردم جهان با فرهنگ‌های متفاوت و ارزش‌های گوناگون استفاده می‌کنند. اهمیت استانداردسازی در متاورس آن‌قدری زیاد است که یک سازمان بین‌المللی برای آن در نظر گرفته شده است تا پروتکل‌های استاندارد را تأیید کند.

همکاری: قابلیت همکاری از مهم‌ترین جوانب متاورس به شمار می‌رود. به کاربران این امکان را می‌دهد که در دنیای مجازی به هرجایی که می‌خواهند سفر کنند. با یکدیگر همکاری داشته باشند و در همه مکان‌ها حضور داشته باشند.

دنیای بی‌انتها: متاورس دنیای بی‌انتها است و نسبت به دنیایی که ما در آن زندگی می‌کنیم تعریف گسترده‌تری دارد. متاورس به فضای فیزیکی محدود نیست و تا بی‌نهایت امکان گسترش و پیشرفت در این دنیا وجود دارد.

هم‌زمانی: متاورس امکان ارتباط و تعامل را بین هزاران نفر در دنیا به‌صورت هم زمان برقرار می‌کند.

ابزارهای مورد استفاده در متاورس

متاورس برای به حقیقت رساندن دنیایی که در نظر دارد باید از یک‌سری از ابزارها استفاده کند. همه این ابزارها استفاده می‌شوند تا این دنیای مجازی و هیجان‌انگیز به شکل درستی پیشرفت کند. در ادامه نحوه کار هرکدام را به شما توضیح می‌دهیم.

واقعیت مجازی (VR)

واقعیت مجازی در آینده متاورس نقش کلیدی را ایفا می‌کند. با استفاده از این عینک‌های واقعیت مجازی شما می‌توانید در این دنیا حضور پیدا کنید. شما این عینک را روی صورت خود قرار می‌دهید و وارد فضا می‌شوید سپس با استفاده از اعضای بدن خود می‌توانید حرکت کنید و یا اجسام را لمس کنید.

واقعیت افزوده (AR)

همان‌طور که از نام این فناوری مشخص است، کار آن اضافه‌کردن چیزی به واقعیت است. مثال آن را می‌توانید در فیلم‌های سینمایی تخیلی ببینید. در این فیلم‌ها شخصی و یا دنیایی را اضافه می‌کنند که غیرواقعی است. در متاورس حتماً از این فناوری استفاده خواهد شد.

بلاک‌چین

دنیای متاورس صنعت غیرمتمرکزسازی را دنبال خواهد کرد و برای تحقق آن از بلاک‌چین استفاده می‌کند. متاورس تحت اختیار هیچ دولت و یا فردی نخواهد بود و نظام‌مهندسی آن مبتنی بر بلاک‌چین است. این کاربران هستند که راجع‌به آینده پروژه نظر می‌دهند و در تصمیم‌گیری‌ها مشارکت می‌کنند.

پروژه‌های فعال و خوب متاورس

پروژه‌های خوب و قابل رشدی در حوزه متاورس معرفی شده‌اند. شما می‌توانید با سرمایه‌گذاری در آن‌ها به دنیای مجازی متاورس وارد شوید. تمامی این ارزها در صرافی لیست شده‌اند و امکان معامله وجود دارد. امکان خریدوفروش ارزهای متاورسی در صرافی آنلاین ارز دیجیتال تبدیل نیز وجود دارد. صرافی تبدیل اولین پلتفرمی است که ارزهای دیجیتالی متاورسی را لیست کرده است. امکان سرمایه‌گذاری در ارزهایی مثل انجین‌کوین، سندباکس، اس‌ال‌پی، مانا و اکسی در صرافی تبدیل وجود دارد. در ادامه به معرفی برخی از مشهورترین بازی‌های متاورسی می‌پردازیم.


دیسنترالند

پلتفرم دیسنترالند جامعه‌ای مبتنی بر بلاک‌چین و جهانی مجازی است. در این دنیا کاربران آثار هنری، قطعات زمین و سایر توکن‌های تعویض ناپذیری NFT را توسعه می‌دهند. خریدوفروش می‌کنند و از این راه کسب درآمد می‌کنند. کاربران دیسنترالند در سازمان غیرمتمرکز مستقل این پلتفرم می‌توانند مشارکت کنند. توکن مانا رمزارز بومی پلتفرم دیسنترالند است و نه‌تنها مانند یک ارز دیجیتال عمل می‌کند، بلکه به دارنده توکن مانا قدرت رأی‌دهی در دائو دیسنترالند را نیز می‌دهد. امکان خرید مانا در صرافی‌های ایرانی نیز وجود دارد و شما می‌توانید با خرید این ارز در آن سرمایه‌گذاری کنید.

اکسی اینفینیتی

اکسی اینفینیتی یک بازی نقش‌آفرینی نوبتی است که به کاربران اجازه می‌دهد هیولاهای کوچک خود را به نام اکسی خریداری و بزرگ کنند. کاربران این اکسی‌ها را آموزش می‌دهند و می‌فروشند. در نهایت این موجودات با هم رقابت می‌کنند. توکن AXS متعلق به اکوسیستم اکسی اینفینیتی است. این توکن را می‌توان با انجام بازی به دست آورد و با آن معامله کرد.

سندباکس

سندباکس مانند دیسنترالند محبوبیت و طرف‌داران زیادی میان کاربران متاورس دارد. این پلتفرم بر پایه بلاک‌چین فعالیت می‌کند و توکن مخصوص آن سند است. امنیت و همچنین سرعت این ارز مناسب است. تنها مشکلی که این ارز دارد کارمزد زیاد شبکه اتریوم است.

سرمایه‌گذاری در متاورس چگونه است؟

دو روش کلی برای سرمایه‌‌گذاری در متاورس وجود دارد که شما می‌توانید از این راه کسب درآمد کنید.

سخن آخر

در این مقاله مفهوم متاورس و همچنین ویژگی‌های این دنیا را برای شما گفتیم. دنیای متاورس خیلی نوپا است و برای رسیدن به اهدافی که در نظر دارد باید مسیر دشواری را طی کند. بااین‌وجود جهانی مجازی و آینده خوبی را می‌توان از آن انتظار داشت. متاورس دنیا، محیط‌زیست، اقتصاد جهان و فرهنگ بشریت را تغییر می‌دهد. ارزهای دیجیتال آینده روشنی دارند و با سرمایه‌گذاری بلندمدت می‌توانیم سود خوبی از آن‌ها بگیریم. اما به یاد داشته باشید واردشدن به هر بازاری نیازمند دانش و تجربه است. قبل از شروع خوب آموزش ببینید و در یک صرافی معتبر سرمایه‌گذاری خود را شروع کنید.


۱۱:۰۷:۱۵ | پنجشنبه ۲۸ بهمن ۱۴۰۰ | Thursday 17 / 02 February / 2022