#ماه محرم #یورو 2024 #اخبار آموزش و پرورش #اربعین #نقل و انتقالات فوتبال #دولت چهاردهم #المپیک #غزه #پرسپولیس #استقلال

موکاپ چیست؟ استفاده از آن چه کاربرد و اهمیتی برای طراحان حرفه ای دارد؟

یک طراح گرافیک باید بتواند یک پیش نمایش از طرح سفارش، به مشتری ارائه دهد که در دنیای گرافیک به آنها موکاپ می‌گویند که در این مقاله به آن می‌پردازیم.

دنیای گرافیک به یک دنیای جذاب تبدیل شده است که با خلاقیت و ایده می‌توان به طراحی‌های زیبا دست پیدا نمود. یکی از مهم‌ترین نکات در طراحی، نمایش طرح شما به مشتری است و باید بدانید که نحوه ارائه شما به مشتری خیلی مهم است و همه چیز در ایده و خلاقیت خلاصه نخواهد شد. مشتریان دید و هیچ پیش نمایشی از خروجی کار نخواهد داشت و شما باید مشتری را به نحوی قانع کنید که بتوانید تاییدیه برای کار خود را بگیرید. باتوجه به تحقیقات نشان می‌دهد که بیش از 70 درصد طراحی‌های حرفه‌ای توسط مشتریان رد شده و تنها دلیل آن ارائه نادرست بوده است. راه حل‌ها و ترفندهای زیادی برای حل این مشکل هست و شما نیازی به چاپ طرح برای پیش نمایش کار نیستید. در این مقاله می‌خواهیم به فایل‌های موکاپ و کاربرد و اهمیت آن برای طراحان بپردازیم.

موکاپ چیست؟

موکاپ یا Mockup یک فایل گرافیکی آماده است که در موضوعات متنوعی طراحی شده‌اند که طراحان برای پیش نمایش یک طرح و سفارش از آنها استفاده می‌کنند. به طور کلی می‌توان گفت که موکاپ یک نمونه شبیه سازی شده از یک طرح واقعی می‌باشد که می‌توانید قبل از چاپ به عنوان پیش نمایش طرح نهایی به مشتریان ارائه دهید.

موکاپ به چه صورت انجام می‌شود؟

فرض کنید شما به عنوان یک مشتری می‌خواهید یک طرح را روی یک لیوان یا تیشرت چاپ کنید و به یک طراح آن را سفارش می‌دهید، طراحی یک طرح حرفه‌ای و عالی را به شما ارائه می‌دهد ولی شما از طراح یک تضمین می‌خواهید که هرطور شده آن تصویر را روی لیوان یا تیشرت مشاهده کنید. در این موقع طراح باید از موکاپ استفاده کند. یعنی یک تصویر لیوان یا تیشرت را به صورت لایه باز دانلود کند، طرح را روی آن پیاده سازی نماید و به شما نشان دهد و در صورت تایید می‌توانید برای چاپ اقدام نمایید.

 

 

مهم‌ترین کاربردهای موکاپ برای طراحان گرافیک

موکاپ در انواع نرم‌افزار گرافیکی با پسوندهای مختلف قابل اجرا می‌باشد، ولی محبوب‌ترین آن‌ها فایل‌های گرافیکی آماده با پسوند PSD هستند که قابل اجرا در نرم‌افزار فتوشاپ می‌باشد و به طراح این امکان را می‌دهد تا بتواند به بهترین نحوه روی جزئیات طرح مثل رنگ، سایز، سبک و... فکر کند و تصمیم بگیرید. یکی از مهم‌ترین و محبوب‌ترین ویژگی‌های موکاپ این است که می‌توان از آن در هر زمینه‌ای استفاده و پیاده‌سازی کرد. از موکاپ برای موارد متنوعی مثل لوگو، پوستر، بنر، قالب سایت، کارت ویزیت، چاپ روی تی‌شرت، چاپ روی لیوان یا ماگ، بیلبوردهای تبلیغاتی و... استفاده می‌شود.

موکاپ و استفاده از آن در فتوشاپ

موکاپ کمک زیادی به طراحان گرافیک و کسب‌وکارها نموده است، زیرا برای مشتری امکانی فراهم می‌شود که بتوانند درک دقیقی از طرح سفارشی خود داشته باشند و شک و تردیدی در طرح نهایی نداشته و بتوانند تصمیم قطعی بگیرند، زیرا موکاپ‌ها این امکان را برای طرح فراهم می‌کنند که ریز جزئیات را به راحتی در فتوشاپ پیاده‌سازی کنند و به شما نمایش دهند. همچنین فقط طراحان نیستند که از موکاپ استفاده می‌کنند بلکه هر فردی که نیاز به طرح خاص مثلا موکاپ ماگ داشته باشد، می‌تواند به راحتی آن را جستجو کند و از بین طرح‌ها یکی را انتخاب و موارد را جایگزین و برای طراحی نهایی و چاپ اقدام نماید.

اهمیت استفاده از موکاپ برای طراحان

برای طراحان این موضوع بسیار پیش آمده که یکی طرح فوق العاده را طراحی کرده‌اند که از نظر خودشان بهترین است، ولی وقتی آن را به مشتری خود ارائه می‌دهند، با مخالفت او روبه‌رو می‌شوند و طرحی که فکر می‌کردند بسیار جذاب است، مورد تایید مشتری قرا نمی‌گیرد. این مشکل به دلیل آن رخ می‌دهد که مشتری ایده‌ای از طرح در واقعیت ندارد و همچنین از ذهنیت طراح هم بی خبر است. یک طراح نمی‌تواند طرح اولیه را به مرحله تولید برساند، زیرا ممکن است چند طرح اولیه را طراحی کند و اگر بخواهد همه آنها به مرحله تولید برساند، هزینه زیادی برای او در پی دارد و در صورت عدم تایید، طراح مجبور می‌شود که همه آنها را دور بریزد. موکاپ‌ها یکی از بهترین راه حل ها برای طراحان و حتی مشتریان است و به آنها کمک می‌کند که با چالش‌های گفته شده روبه‌رو نشوند.

 

مزایای استفاده از موکاپ در طراحی

شما با استفاده از موکاپ می‌توانید تمام جزئیات یک طرح را مثل سایز، رنگ، جنس و... را به مشتری نشان دهید تا او بتواند به طور صحیح تصمیم بگرید. مثلا اگر طراح بخواهد یک طرح از بیلبورد تبلیغاتی را خلق کند، تجسم آن برای مشتری روی کاغذ راحت نیست و مشتری نمی‌تواند به طور صحیح و دقیق آن را درک کند ولی استفاده از موکاپ بیلبورد جزئیات را به مشتری نشان می‌دهد.

یکی دیگر از مزایای استفاده از موکاپ این است که ممکن از در هنگام طراحی ایده جدیدی به ذهن طراح برسد و بخواهد آن را اصلاح کند که اصلا کار پیچیده‌ای نیست و طراح می‌تواند در کوتاه‌ترین زمان طرح خود را اصلاح نماید.

گاهی مشتری طرح خاصی را می‌خواهد که بطور مثال روی یک تی‌شرت چاپ کند. طراح یک طرح مناسب جنس و جسم مورد نظر طراحی می‌کند، ولی ممکن است مشتری استقبال نکند. در اینجا موکاپ تی‌شرت به کمک طراح و مشتری می‌آید و پیش نمایش از طرح، امکان رضایت در مشتری را بالا می‌برد. همچنین طراح در فرآیند طراحی و قبل از چاپ، تمام مشکلات را رفع خواهد کرد.

نتیجه گیری

دراین مقاله سعی کردیم با موکاپ، کاربرد و اهمیت آن برای طراحان صحبت کنیم و باتوجه به موارد گفته شده می‌توان نتیجه گرفت که موکا‌پ‌ها یکی از بهترین و محبوب‌ترین راه حل ها طراحان برای ارائه یک پیش نمایش از طرح سفارش مشتری است که به شما کمک می‌کند که یک تاییدیه نهایی از مشتری بگیرید و در کوتاه‌ترین زمان سفارش را تحویل دهید. سایت باک یکی از بهترین مرجع‌های انواع موکاپ در موضوعات متنوع است و شما می‌توانید برای دانلود و خرید به این فروشگاه و وب سایت اقدام نمایید.

 


۱۰:۱۵:۲۴ | دوشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۰ | Monday 21 / 02 February / 2022