#کنکور 1401 #لیگ ملت‌های والیبال #دلار #برجام #نقل و انتقالات فوتبال #اخبار بیت کوین و ارزهای دیجیتال #تیم ملی فوتبال #اخبار استقلال #اخبار پرسپولیس #اخبار فرهنگیان

اسامی صرافی های مجاز ارز دیجیتال بانک مرکزی

با ورود ارزهای دیجیتال به دنیای اقتصاد، افراد زیادی به این حوزه علاقه‌مند شدند. ایرانیان نیز مانند بسیاری از مردم کشورهای مختلف، شروع به سرمایه‌گذاری در این حوزه کرده‌اند.

صرافی ارز دیجیتال

اما متاسفانه با توجه به تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران، اکثر صرافی‌های خارجی با ایرانیان همکاری نمی‌کنند. در چنین شرایطی، لزوم وجود صرافی‌های معتبر داخلی بیش‌ازپیش احساس می‌شود. در صرافی‌های داخلی می‌توانید با خرید تتر، بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال در بازار رمزارزها فعال باشید.  در این مقاله، به بررسی قانون‌گذاری‌های موجود در حوزه ارزهای دیجیتال می‌پردازیم و موضع بانک مرکزی در برابر آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

 

کدام صرافی‌های ارز دیجیتال مجوز دارند؟

صرافی انلاین

به خاطر مشکلات گفته شده و دیگر مشکلات موجود، کاربران ایرانی به صرافی ارز دیجیتال ایرانی روی آورده‌اند. در حال حاضر صرافی‌های ارز دیجیتال ایرانی بسیاری وجود دارد، اما هنوز هیچ کدامشان دارای مجوز فعالیت از بانک مرکزی نیستند. نهادهایی مانند کمیسیون اقتصادی مجلس و وزارت اقتصاد و دارایی، به دنبال قانون‌گذاری در زمینه ارزهای دیجیتال هستند. اما هنوز در این زمینه تصمیم قطعی گرفته نشده است.

البته صرافی‌هایی وجود دارند که مورد اعتماد و معتبر هستند و به قوانین اقتصادی و مالی کشور پایبند هستند. این صرافی‌ها با پلیس فتا و دیگر نهادها مانند دفتر ریاست جمهوری، همکاری می‌کنند و زیر نظر آنها هستند. به خاطر همین موضوع است که یکسری از صرافی‌ها به موضوع احراز هویت توجه ویژه‌ای دارند.

 

ویژگی‌های صرافی معتبر

صرافی معتبر ارز دیجیتال

برای انتخاب بهترین صرافی باید علایق و خواسته‌های خود را مورد ارزهای دیجیتال ارزیابی کنید. به‌عنوان مثال، شاید به دنبال یک ارز خاص باشید که در هر صرافی موجود نیست. برای انتخاب یک صرافی معتبر، بهتر است موارد زیر را در نظر بگیرید:

1.      دسترسی

موقعیت مکانی شما، ممکن است مانع از خرید و فروش ارزهای دیجیتال در صرافی‌های خاص شود. در برخی از کشورها، مانند چین، شهروندان نمی‌توانند از صرافی‌های ارزهای دیجیتال استفاده کنند. یکسری از صرافی‌های ارز دیجیتال، کاربران کشور ما را تحریم کرده و استفاده از این صرافی‌ها در ایران امکان‌پذیر نیست.

2.      امنیت

ارزهای دیجیتال توسط هیچ نهاد مرکزی پشتیبانی نمی‌شوند. از دارایی‌های ارز دیجیتال شما مانند پول در بانک یا سرمایه‌گذاری‌های سنتی محافظت نمی‌شود. به خاطر همین موضوع بسیار مهم است که باید از امنیت صرافی انتخابی خود اطمینان حاصل کنید.

برخی از صرافی‌ها دارای بیمه هستند تا بتوانند از ارزهای شما محافظت کنند. با این کار، در صورت هک صرافی، ارزهای شما توسط بیمه به شما برگرداند‌ه می‌شود. عنوان مثال، کوین بیس دارای یک بیمه‌نامه به مقدار 255 میلیون دلار است. اگر ذخایر کوین ‌بیس هک شود، دارایی کاربران در صرافی تغییری نخواهد کرد.

3.      هزینه‌ها

کارمزد، موضوع مهم دیگری است که باید در نظر داشته باشید. اما تنها کارمزد نباید باعث شود که از انتخاب صرافی‌ پشیمان شوید. مهم‌ترین نکته در انتخاب صرافی، توجه به امکانات و میزان امنیتی است که صرافی به شما ارائه می‌دهد. در برخی موارد کارمزد بالاتر، به خاطر بیمه‌ای است که در صرافی‌های بزرگ‌تر و محبوب‌تر ارائه می‌شود.

کارمزد ممکن است ثابت باشد، اما اغلب درصدی از معامله را به خود اختصاص می‌دهد. در برخی موارد به ازای هر تراکنش انجام‌شده کارمزد دریافت می‌شود. در برخی از صرافی‌ها، اگر شما فروشنده یا خریدار باشید، ممکن است کارمزدهای متفاوتی پرداخت کنید.

4.      نقدینگی

اگر قصد خرید یا فروش ارزهای دیجیتال را دارید، صرافی که انتخاب می‌کنید باید دارای حجم قابل قبولی از معاملات باشد. حجم معاملات بالا به این معناست که در هر لحظه می‌توانید دارایی خود را نقد کرده و به پول فیات یا دیگر ارزها تبدیل کنید. صرافی‌های محبوب‌تر، صرافی‌هایی هستند که بیشترین حجم معاملات را دارند.

وقتی معاملات زیادی در یک صرافی انجام می‌شود، شانس بیشتری برای خرید یا فروش ارز به بهترین قیمت دارید. قیمت ارز دیجیتال خیلی سریع تغییر می‌کنند. بنابراین وقتی از صرافی استفاده می‌کنید که حجم معاملات زیادی ندارد، ممکن است نتوانید ارز دیجیتال موردنظر خود را با قیمت مناسب خریداری کنید.

 

نام چند صرافی معتبر داخلی

در ادامه با توجه به ویژگی‌های امنیت، میزان کارمزد، نقدینگی و غیره به معرفی چند صرافی‌ معتبر داخلی می‌پردازیم. در این صرافی‌ها می‌توان قیمت تتر و دیگر ارزهای دیجیتال را مشاهده کرد. 

 

1- صرافی ارز دیجیتال ارزپایا

صرافی ارز دیجیتال ارزپایا دارای تیمی جوان و حرفه‌ای است. این صرافی با به‌کارگیری بهترین و به‌روزترین فناوری‌ها، ایمن‌ترین محیط را در زمینه خرید و فروش ارزهای دیجیتال برای کاربران ایجاد کرده است. یکی از ویژگی‌های مهم ارزپایا، کارمزد کم در کنار امنیت بالا است. برخی از ویژگی‌های دیگر ارزپایا به شرح زیر است :

 

2- صرافی ارزدیجیتال ایرانی نوبیتکس

صرافی آنلاین نوبیتکس، هم برای کاربران حرفه‌ای و هم برای کاربران مبتدی، قابل استفاده است. تیم توسعه دهنده نوبیتکس، برنامه توسعه‌ای خود را به‌گونه‌ای پیش می‌برد که همه کاربران، در نهایت امنیت و آرامش از خدمات این صرافی لذت ببرند.

 

3- صرافی ارز دیجیتال تبدیل

صرافی تبدیل مکانی امن و مطمئن برای خرید و فروش آنلاین ارز‌های دیجیتال است. این صرافی برای خرید و فروش بیت کوین و تبادل سایر ارزهای دیجیتال به‌صورت تخصصی فعالیت می‌کند.


۱۶:۲۶:۰۸ | دوشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ | Monday 16 / 05 May / 2022