#لیگ ملت‌های والیبال #دلار #برجام #نقل و انتقالات فوتبال #اخبار بیت کوین و ارزهای دیجیتال #تیم ملی فوتبال #اخبار استقلال #اخبار پرسپولیس #اخبار فرهنگیان

تراکت و بروشور تبلیغاتی چه تفاوتی دارند؟

تبلیغات از اصلی‌ترین ارکان فعالیت‌‌های تجاری محسوب می‌شوند و در حیطه برندینگ جایگاه ویژه‌ای دارند. وسعت صنعت چاپ و تولیدات حاصل از آن در زمینه تبلیغات و جذب مشتری اعمال اثر نموده و امروزه شاهد نقش پررنگ این نوع اقلام چاپی در روند کسب و کار و افزایش نرخ فروش هستیم‌.

بروشور و چاپ تراکت (teamgraphic.ir) از مهم‌ترین و کارآمدترین اقلام چاپی هستند که بسیاری از شرکت‌ها برای معرفی کسب و کار خود به مشتریان، از ویژگی‌ها و مزایای این ابزارهای تبلیغاتی بهره می‌گیرند.

در ادامه قصد داریم شما را با اساسی‌ترین تفاوت‌های بروشور و تراکت آشنا کرده و ویژگی هر یک از آن‌ها را مورد ارزیابی قرار دهیم.

https://khabarpu.com/img/post/1654147502.jpg

 

بروشور و تراکت تبلیغاتی چه تفاوت‌هایی با هم دارند؟

بروشور و تراکت را می‌توان بنرهای تبلیغی کوچک و قابل انتقالی دانست که با جلب نظر و توجه مشتریان به بستر فعالیت، محصولات و نوع خدمات یک شرکت، به بازاریابی پرداخته و بهترین شرایط را برای آگاه سازی مخاطب فراهم می‌کنند. این اقلام چاپی با هدف انتقال پیام‌های تبلیغی به مشتریان در ابعاد مختلف و با خصوصیات بصری متنوع به تولید می‌رسند. سایز تراکت‌ها غالبا به نسبت ابعاد بروشورهای تبلیغاتی کوچک‌تر است و می‌توان آن‌ها را در اماکن عمومی میان افراد توزیع نمود‌.

بروشورها اما بر خلاف تراکت‌ها که به شکل تک برگ در اندازه کوچک‌تر به چاپ می‌رسند، دفترچه‌ای کم حجم حاوی اطلاعات لازم برای انتقال توضیحات ضروری به مخاطبان هستند. بروشورها کمک می‌کنند تا خوانندگان به واسطه بررسی ویژگی‌ها و مزایای محصولات و خدمات مختلف، با اطلاعات کافی نسبت به خرید کالا یا دریافت سرویسی خاص اقدام نماید.

تفاوت تراکت و بروشور تبلیغاتی در چیست؟ در ادامه خواهید خواند.

ابعاد و اندازه

گرچه تفاوت فاحشی میان سایز کاغذ بروشور و تراکت وجود ندارد، اما نمی‌توان اندازه آن‌ها را با یکدیگر برابر دانست. در چاپ تراکت غالبا از کاغذهایی به ابعاد A5 استفاده می‌شود، اما بروشور در قالب کتابچه‌ راهنما با سایز استاندارد A4 به چاپ می‌رسد.

نوع کاربرد

چاپ بروشور و تراکت هر دو با هدف انجام تبلیغات و معرفی برند به مخاطبان انجام می‌شود. بنابراین می‌توان کاربرد آن‌ها را تا حد زیاد به یکدیگر مشابه دانست، اما باید توجه داشت که تراکت‌ها به طور معمول شامل یک برگه کاغذ محتوی پیام تبلیغاتی کوتاه یا شعاری منحصر به فرد از یک تجارت هستند.

این در حالی است که بروشورها در قالب دفترچه‌‌های راهنمای محصول یا خدمات از چند لت تشکیل شده و تعداد کاغذهایشان بیشتر از یک عدد است. اطلاعاتی که در بروشور برای مخاطبان ذکر شده است علاوه بر تبلیغات کالاها و سرویس‌های مشخص، جنبه اطلاع رسانی و آگاه سازی مشتریان را دارد.

https://khabarpu.com/img/post/1654147518.jpg

 

نوع محتوا و میزان حجم

از آنجایی که تراکت‌ها معمولا تک برگی بوده و ابعاد کاغذشان نیز در مقایسه با بروشورها کوچک‌تر است، نمی‌توان محتواهای متنی با حجم زیاد را در آن‌ها جای داد. تراکت ابزاری برای انتقال پیام‌های کوتاه و مختصر است و چکیده‌ای از یک محتوا را نمودار می‌سازد.

از همین رو در چاپ تراکت باید به میزان وضوح و خوانا بودن نوشته‌ها و بار محتوایی آن‌ها توجه ویژه شود تا مخاطبان ارتباط بهتری با محتوای متنی داخل کاغذ پیدا کنند و به خرید یا دریافت خدمات ترغیب شوند.‌

بروشورها اما به سبب تعداد صفحات بیشتر و بزرگ‌‌تر و البته ماهیت اطلاع رسانی خود، حجم محتوایی، تبلیغاتی و آموزشی بیشتری را پوشش می‌دهند و راهنمایی مناسب برای مرتفع کردن ابهامات ذهنی و پاسخ به پرسش‌های مخاطبان محسوب می‌شوند‌.

البته امکان درج و ارائه مطالب بیشتر و کمک به درک بهتر مشتریان در بروشور به این معنا نیست که بروشورها از فاکتورهای بصری و نگارشی مناسب بی‌نیاز هستند؛ بلکه در چاپ بروشور نیز مانند چاپ تراکت باید به شفافیت موضوعات، خوانا بودن آن‌ها و مولفه‌های مربوط به طراحی و نگارش اطلاعات توجه ویژه شود.

https://khabarpu.com/img/post/1654147528.jpg

 

شیوه توزیع

صاحبین کسب و کارهای مختلف با تولید تراکت، بروشور، تقویم، سالنامه، سررسید و ... سعی در شناخت هر چه بیشتر تجارت خود به مخاطبان دارند.‌ به این وسیله می‌توان مسیر را برای تبدیل شدن مخاطب به مشتری هموار کرده و نرخ فروش را افزایش داد.

در زمان معرفی محصولات و خدمات به مشتریان بهتر است تبلیغات خود را برای هر مخاطب به شکل انحصاری و شخصی سازی شده نمودار نمایید. اما اگر از جنبه‌های عمومی فاکتورهای تبلیغاتی بهره می‌گیرید باید توجه داشته باشید که این مولفه‌ها بتوانند نیاز و سلیقه مخاطب را به خوبی در بر گیرند.

برخلاف تراکت‌ها که معمولا به واسطه افرادی در فضاهای عمومی پخش می‌شوند یا به دیوار الصاق می‌گردند، بروشورها را به عنوان دفترچه راهنما در هنگام تبلیغات محصولات یا خدمات در اختیار مخاطب قرار می‌دهند تا او بتواند با مطالعه مطالب و آگاهی از جزئیات ذکر شده به شیوه مناسب‌تر برای خرید تصمیم بگیرد.‌ بروشورها را همچنین در داخل باکس محصول کنار کالای عرضه شده قرار می‌دهند تا راهنمای استفاده از آن برای مصرف کننده مشخص باشد.

حالا دیگر تفاوت میان بروشور و تراکت را می‌دانید

همانطور که در متن مطالعه کردید، تراکت‌ها و بروشورها به عنوان نمونه‌هایی از موثرترین اقلام چاپی در تبلیغات کالاها و خدمات مختلف، به منظور جلب توجه و رضایت مخاطبان به تولید می‌رسند و نقطه اشتراک آن‌ها جنبه تبلیغاتی و هدف اصلی از به چاپ رساندن آن‌ها تاثیر بر ذهن مخاطبان است.

اما در بررسی دقیق‌تر تفاوت‌هایی میان بروشور و تراکت وجود دارد. تفاوت در ابعاد، تفاوت در نوع کاربرد، تفاوت در حجم، تفاوت در محتوا و تفاوت در شیوه توزیع از اصلی‌ترین نقاط افتراق این ابزارهای چاپی و تبلیغاتی قلمداد می‌شود.

بدیهی است که به منظور افزایش میزان فروش و ایجاد شیب صعودی در نمودار سوددهی و درآمدزایی لازم است از بهترین تکنیک‌ها و موثرترین ترفندها برای تبلیغات و آشنایی با مشتریان استفاده نمود. استفاده از قابلیت‌های تراکت‌ها و بروشورها به عنوان بیلبوردهای تبلیغاتی قابل انتقال و بازاریاب‌های کم هزینه کمک شایانی در دستیابی به هدف افزایش نرخ فروش خواهد نمود و بازدهی تجارت را افزایش خواهد داد‌.


۹:۵۶:۵۱ | پنجشنبه ۱۲ خرداد ۱۴۰۱ | Thursday 02 / 06 June / 2022