#جام جهانی 2022 قطر #اخبار هواشناسی #سکه و طلا #دلار #اخبار استقلال #اخبار پرسپولیس #اخبار فرهنگیان

پلی اورتان چیست؟

پلی اورتان که در اصطلاح با نام پلی اورتان نیز شهرت دارد یکی از پرکاربردترین پلیمر‌های است که نقش عمده‌ای در زندگی همه افراد ایفا می‌کند. ممکن است خود شما متوجه این کاربرد نشده باشید اما همین مبلمانی که روی آن می نشینید با استفاده از فوم‌های پلی اورتان طراحی و ساخته می‌شود. در واقع خاصیت اصلی این ماده تنها به ساخت فوم محدود نمی‌شود و کاربرد‌های بسیار زیادی دارد که در ادامه با آن‌ها آشنا خواهیم شد.

در سال‌های اخیر ترکیب برخی ماده‌ها و ایجاد واکنش‌های شیمیایی و فیزیکی سبب شده که ماده‌های جدیدی به طبیعت اضافه شود. پلی اورتان یکی از این مواد تازه ساخته شده است که از ترکیب واکنش‌های بین پلی ایزوسیانات و پلی ال تشکیل شده و در نهایت یک ماده شیمیایی را به وجود آورده که استفاده‌های زیادی در موارد مختلف دارد و معمولاً به شکل فوم‌های نرم و سخت، چسب، روکش و الاستومر‌ها تهیه و توزیع می‌شود.

آشنایی با ویژگی‌های پلی یورتان

با توجه به توضیحات عنوان شده پلی یورتان خواص و ویژگی‌های متعددی دارد و در موارد زیادی مورد استفاده قرار بگیرد. اصلی‌ترین خواص این ماده حالت چسبندگی و انعطاف پذیری آن است که سبب می‌شود در موارد زیاد مخصوصاً در عایق و پوشش‌ها، رنگ، ساخت اسباب بازی، الیاف مصنوعی و ... مورد استفاده قرار بگیرد. دلیل اصلی نامگذاری این ماده به پلی اورتان وجود پیوند‌های یورتان موجود در آن است که سبب ایجاد ویژگی‌های زیر شده است:

طیف وسیعی از سختی

بدون شک یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این ماده سختی زیاد آن است که با توجه به ساختار مولکولی به عنوان یک پیش پلیمر معرفی می‌شود.

ظرفیت تحمل بار بالا

این ماده در برابر بارگذاری، کشش و فشار ظرفیت و عملکرد ویژه‌ای دارد، گاهی ممکن است برخی پلی اورتان‌ها در برابر فشار تغیر شکل دهند که دلیل آن عدم استفاده از ماده مخصوص است. به بیان دیگر این ماده برای کاربرد‌های متعدد طراحی می‌شود و می‌توانید از پلی یورتان مقام در برابر فشار استفاده کنید چرا که حالت ارتجاعی دارد و پس از هر بار استفاده مجدداً به حالت اولیه خود باز می‌گردد.

انعطاف‌پذیری

از دیگر خاصیت‌های این ماده می‌توان به انعطاف‌پذیری بالای آن در زمان در کاربرد‌های سنگین اشاره کرد، همین امر سبب شده که در موارد متعدد مورد استفاده قرار بگیرد. این ماده در موارد لازم از خمش خاصی برخوردار است که باعث افزایش طول و بازیابی بسیار خوب می‌شود.

 

مقاومت در برابر سایش و ضربه

در ساخت برخی تجهیزات به یک ماده نیاز است که علاوه بر ضربه، در برابر سایش نیز مقاوم باشد که در این حالا پلی یورتان‌ها حتی در دما‌های پایین راه حل‌ایده‌آلی هستند.

خاصیت کشسانی

مقاومت در برابر پارگی به دلیل خاصیت کشسانی و قدرت کشش بالا از ویژگی‌های منحصر به فرد پلی یورتان‌ها به شمار می‌آید.

مقاومت در برابر گریس، روغن و آب

خواص این ماده در شرایط متفاوت مانند برخورد با آب، روغن و گریس بدون تغیر و یکسان است و همین امر سبب شده که از پلی یورتان در زیر آب دریا نیز استفاده‌های متعددی شود.

دامنه انعطاف‌پذیری گسترده

انعطاف‌پذیری بالای این ماده سبب افزایش سختی این ماده شده و به همین دلیل در کاربرد‌های الاستومری جاذب شوک، استفاده از ترکیبات برگشتی کم به حداقل برسد. زمانی که برایی ارتعاشات با فرکانس بالا یا بازیابی سریع، معمولاً پلی یورتان با ترکیبات ارتعاش ۴۰ تا ۶۵ درصد مورد استفاده قرار می‌گیرد. که سبب افزایش دوام و مقاومت آن با انعطاف‌پذیری بالا می‌شود.

خواص پیوند قوی

در زمان تولید پلی اورتان پیوند زیادی بین آن و طیف وسیعی از مواد صورت می‌گیرد که این مواد شامل سایر پلاستیک‌ها، فلزات و چوب است. همین امر سبب شده پلی اورتان تبدیل به یک ماده‌ایده‌آل برای چرخ‌ها، غلتک‌ها و درج‌ها شود.

 

 

عملکرد در محیط‌های خشن

پلی اورتان مقاومت بالایی در برابر دمای شدید بسیار دارند، از این رو در شرایط محیطی سخت و در برخورد با بسیاری از مواد شیمیایی به ندرت تخریب می‌شود.

مقاومت در برابر قارچ، کپم و قالب

اکثر پلی یورتان‌هایی که بر پایه‌ی پلی اتر هستند مقاومت بالایی در برابر رشد قارچ، کپک و قالب دارند و همین امر سبب شده که یک انتخاب‌ایده‌آل برای محیط‌های گرمسیری به حساب آیند.

محدوده رنگ

از دیگر خواص پلی یورتان می‌توان به قابلیت افزودن رنگ دانه به ترکیبات آن در زمان تولید اشاره کرد، همچنین می‌توانید از محافظ اشعه ماوراء بنفش در رنگدانه استفاده نمایید تا در کاربرد‌های بیرونی ثبات رنگ بهتری داشته باشد.

زمان تولید کوتاه

پلی یورتان از خاصیت گرما‌پذیری بالایی در زمان تولید بهرمند است که تأثیر زیادی در کاهش هزینه‌های خرید تجهیزات تولید دارد.

بررسی کاربرد‌های پلی اورتان

با توجه به این که در تولید پلی اورتان از انواع مواد پلی ایزوسیانات و پلی ال استفاده می‌شود، پس دارای خاصیت وزن سبک و پوشش دهی بالا برخوردار است که این امر سبب می‌شود تا در صنایع مختلف خودرو‌سازی، تجهیزات ساختمانی، پوشاک، تولید انواع چسب، لوازم خانگی و... مورد استفاده قرار بگیرد.

نتیجه‌گیری

با توجه به تعریف پلی اورتان و آشنایی با خواص و ویژگی‌های آن دریافتید که این ماده کاربرد‌های بسیار زیادی در زندگی ما دارد و همین امر سبب شده تولید‌کنندگان برای ساخت این محصول از متریال با کیفیت استفاده نمایند. کارخانه عظیم دنیای ماموت به عنوان معتبر‌ترین تولید‌کننده  ساندویچ پانل، کانکس، اتاق ایزوله، تریلر و ... با به کارگیری پلی اورتان بهترین ساندویچ پانل‌ها را تولید و عرضه مینماید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و خرید انواع ساندویچ پانل عایق، ضدحریق و ... استفاده شده از پلی اورتان میتوانید از طریق شماره‌های درج شده در وبسایت رسمی به نشانی https://mammutworld.com/panel/  با واحد فروش کارخانه بزرگ ماموت در ارتباط باشید.

 


۱۱:۲۲:۱۹ | یکشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۱ | Sunday 02 / 10 October / 2022