#ویژه ماه رمضان #اوقات شرعی #ثبت نام خودرو داخلی esalecar.ir #وضعیت راه ها #سکه و طلا #دلار #اخبار استقلال #اخبار پرسپولیس #اخبار فرهنگیان

جریمه دیرکرد بیمه خودرو و موتور در بهمن و اسفند 1401 بخشیده شد

بیمه مرکزی برای سال 1401 طرح بخشودگی جرایم بیمه شخص ثالث خودرو و بیمه موتور را در بازه 15 بهمن تا 19 اسفند اعلام کرده است. با توجه به اینکه بیمه ثالث جزو بیمه‌های اجباری است، در صورتی که این بیمه نامه را تهیه نکنید مشمول جریمه و توقیف وسیله نقلیه خواهید شد. بیمه شخص ثالث خودرو و بیمه موتور دو نوع پوشش مالی و جانی را ارائه می‌کنند تا خطرات وارد شده به اشخاص ثالث جبران خسارت شوند. بنابراین تا انتهای متن همراه ما باشید تا با اهمیت بیمه شخص ثالث بیشتر آشنا شوید.

چرا بیمه شخص ثالث را بخریم؟

بیشتر افراد اغلب این سوال را دارند که چرا باید بیمه شخص ثالث را خریداری کنند؟ برای پاسخ به این سوال باید بدانید که بیمه شخص ثالث و بیمه موتور ماهیت جبران کننده و حمایتگر دارند و در صورت بروز حادثه‌های رانندگی تا سقف تعهدات بیمه‌گر، خسارت‌های وارد شده جبران خواهند شد. دو پوشش جانی و مالی جزو خطراتی هستند که برای بیمه ثالث و بیمه موتور در نظر گرفته می‌شوند تا هزینه‌های وارد شده بر عهده راننده مقصر یا همان بیمه‌گزار نباشد. اما با توجه به قانون مدنی، اگر راننده‌ای به اشخاص ثالث خسارت وارد کند، (خسارت جانی یا مالی) باید هزینه‌های ایجاد شده را جبران کند. بنابراین پوشش‌های بیمه ثالث به شرح زیر هستند.

پوشش جانی:

پوشش‌های جانی در بیمه نامه ثالث تحت پوشش قرار می‌گیرد و عبارتند از:

پوشش مالی:

پوشش مالی به جبران هزینه‌های ایجاد شده ناشی از حادثه‌های رانندگی می‌پردازد و خسارت‌های وارد شده را تا سقف تعهدات جبران خواهد کرد. بیمه‌گزار باید در عادی‌ترین حالت بیمه نامه، حق بیمه پایه را پرداخت کند تا مشمول تعهدات 20 میلیون تومانی شود.

مدت اعتبار بیمه‌نامه شخص ثالث

اعتبار بیمه‌ شخص ثالث می‌تواند بلندمدت یک ساله یا کوتاه مدت یعنی چند روزه باشد. خرید بیمه شخص ثالث به صورت سالانه مقرون به صرفه‌تر است. بااین‌وجود، ممکن است شرایطی پیش بیاید که بخواهید در عرض چند ماه آتی وسیله نقلیه خود را بفروشید. بعضی اوقات هم مشکل در پرداخت نقدی حق بیمه شخص ثالث دارید. در این شرایط بیمه‌نامه کوتاه مدت یا حتی چند روزه شخص ثالث بهترین گزینه برای شما است. مدت بیمه شخص ثالث اگر سالانه باشد را می‌توانید به‌صورت قسطی هم تهیه کنید

 

جریمه دیرکرد بیمه ثالث چیست؟

فرض کنید که شما به عنوان راننده یا صاحب خودرو و موتور سیکلت از بیمه شخص ثالث استفاده نکرده و این بیمه نامه را تهیه نکرده‌اید. خب همانطور که گفته شد بیمه ثالث اجباری است و اگر این بیمه نامه را به موقع تهیه نکید با عواقب مختلفی روبه رو خواهید بود که مهم‌ترین آن‌ها جریمه عدم تمدید بیمه نامه است. جریمه دیرکرد تمدید بیمه ثالث و بیمه موتور سیکلت برای تمام وسایل نقلیه زمینی است که به موقع برای تمدید اقدام نکرده‌اند. البته فرقی ندارد که شما از وسیله نقلیه خود استفاده می‌کنید یا نه! حتی اگر خودرو یا موتور شما در پارکینگ منزل هم باشد باز باید جریمه را به صورت روزشمار پرداخت کنید. به طور کلی دقت کنید که اگر مهلت انقضای بیمه ثالث گذشته باشد و آن را تمدید نکنید، باید متناسب با تعداد روز‌های تاخیر در تمدید بیمه، جریمه پرداخت شود. اما آیا راه حلی وجود دارد که این جریمه را پرداخت نکرد؟

 

جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث بخشیده شد

مشکلات عدم تمدید بیمه ثالث

مبلغ جریمه دیرکرد به حق بیمه شخص ­ثالث شما افزوده می‌شود. عدم تمدید بیمه­‌نامه در تاریخ مقرر،مشکلات فراوانی به همراه خواهد داشت:

 

 

طرح بخشودگی جرائم بیمه شخص ثالث و بیمه موتور 1401

با توجه به توضیحاتی که داده شد، در صورت عدم خریداری بیمه شخص ثالث و بیمه موتور باید جریمه دیرکرد پرداخت کرد. اما آیا می‌توان این جریمه‌ها را پرداخت نکرد؟ بله.

طرح بخشودگی جرایم بیمه شخص ثالث و بیمه موتور در طی سال ممکن است که چند بار اجرا شود تا افرادی که از تاریخ انقضای بیمه نامه آن‌ها گذشته است، بتوانند این بیمه نامه را بدون پرداخت جریمه تمدید کنند. به هر دلیلی ممکن است که تمدید بیمه نامه را فراموش کرده باشید و در این صورت باید جریمه پرداخت کنید. انما اگر تمدید بیمه نامه در طرح بخشودگی جرایم بیمه شخص ثالث انجام شود، نیازی به پرداخت جریمه نیست. در سال 1401 و در شش ماهه دوم سال، از تاریخ 15 بهمن تا 19 اسفند این طرح بخشش جریمه بیمه شخص ثالث خودرو و موتور اجرا می‌شود و تمام دارندگان وسایل نقلیه زمینی می‌توانند از این طرح استفاده کنند.

همچنین این طرح برای تمام وسایل نقلیه‌ زمینی مانند: خودروهای سواری، تاکسی، کامیون، اتوبوس و موتورسیکلت است که مشمول جریمه دیرکرد بیمه شده‌اند و برای تمدید بیمه نامه اقدام نکرده‌اند، قابل استفاده است.

نکته مهمی‌ که هنگام طرح بخشودگی جرائم بیمه شخص ثالث باید به آن دقت کنید این است که استفاده از طرح بخشودگی جریمه، مهلت مشخص دارد و همانطور که گفته شد، به مناسب دهه فجر و از تاریخ 15 بهمن تا 19 اسفند می‌توان از این بخشودگی استفاده کرد.

خرید بیمه ثالث در طرح بخشودگی جرایم

برای اینکه بتوانید در اسرع وقت و در زمان مشخص شده بیمه ثالث و بیمه موتور را خریداری کنید نیاز به یک سامانه آنلاین خواهید داشت. همچنین اگر شما به عنوان بیمه‌گزار قصد دارید که از طرح بخشودگی جرایم بیمه شخص ثالث استفاده کنید نیاز است که در مدت زمان و بازه مشخص شده برای خرید بیمه از سامانه های خرید آنلاین بیمه نظیر کاورفاکس یا بیمه دات کام (bimeh.com) اقدام کنید. بنابراین بیمه دات کام که یک سامانه استعلام و مقایسه خرید انواع بیمه نامه است، شرایط تهیه بیمه شخص ثالث را فراهم کرده تا در مدت زمان کوتاهی بیمه برای شما صادر شود. در حقیقت بهره‌مندی از پلتفرم‌های آنلاین بیمه، علاوه بر صرفه‌جویی در زمان، باعث می‌شوند که شرایط خدمات و قیمت تمام شرکت‌های بیمه‌ را در یک صفحه مشاهده کنید و در نهایت تصمیم به خریداری بیمه نامه بگیرید.

 

تمامی وسایل نقلیه مشمول بخشودگی بیمه می شوند

نحوه محاسبه جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث

طرح بخشودگی جرایم بیمه برای حمایت از اقشار آسیب دیده و ترویج فرهنگ خرید بیمه اجرا می‌شود. اما اگر در این طرح برای خرید بیمه یا تمدید بیمه نامه اقدام نکنید، باید جریمه دیرکرد تمدید بیمه را پرداخت کنید. همچنین میزان مبلغ جریمه با توجه به نوع وسیله نقلیه مشخص می‌شود. البته که عوامل مختلفی در میزان جریمه عدم تمدید بیمه وجود دارد که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

اهمیت خرید بیمه شخص ثالث و بیمه موتور

به طور کلی بهتر است که تمدید بیمه نامه ثالث و بیمه موتور را فراموش نکنید تا از مزیت‌ها و پوشش‌های آن هنگام بروز حادثه رانندگی بهره‌مند شوید. این بیمه نامه به قدری اهمیت دارد که به عنوان یک بیمه نامه اجباری شناخته می‌شود و در صورت عدم تمدید، جریمه به آن تعلق می‌گیرد. پس بهتر است بدانید که چه زمانی مهلت بیمه شما به اتمام می‌رسد. البته که هزینه‌های عدم تهیه این بیمه نامه هم کم نیست! بدین معنا که اگر پلیس راهنمایی و رانندگی وسیله نقلیه‌ای را فاقد بیمه ثالث تشخیص دهد، آن را توقیف کرده و به پارکینگ منتقل می‌کند. بنابراین راننده یا صاحب خودرو باید علاوه بر پرداخت جریمه دیرکرد تمدید بیمه، هزینه‌های پارکینگ و خلافی خودرو را هم پرداخت کند. همچنین در صورت بروز حادثه رانندگی پرداخت و هزینه‌های جبران خسارت بر عهده راننده مقصر خواهد بود.

با توجه به توضیحاتی که داده شد اگر شما مشمول جریمه بیمه شده‌اید و آن را پرداخت نکرده‌اید، الان بهترین فرصت است تا در طرح بخشودگی جرایم بیمه شخص ثالث و بیمه موتور برای تمدید بیمه نامه اقدام کنید.


۱۵:۲۳:۲۹ | چهارشنبه ۱۹ بهمن ۱۴۰۱ | Wednesday 08 / 02 February / 2023