#ماه محرم #اخبار آموزش و پرورش #غزه #المپیک #دولت چهاردهم #نقل و انتقالات فوتبال #اربعین #پرسپولیس #استقلال #تراکتورسازی تبریز

روش های صحیح استفاده از منابع یادگیری زبان انگلیسی

یادگیری زبان انگلیسی مانند بازکردن دری به روی فرهنگ‌ها، فرصت‌ها و ارتباطات متنوع خواهد بود. با بازکردن این در، شما پا در مسیری هیجان‌انگیز می‌گذارید.

کلاس زبان رفتن و گذراندن ترم‌ها مثل این است که تمام مسیر سرتان را پایین انداخته و قدم‌هایتان را شمرده باشید. لذت یادگیری واقعی فقط زمانی اتفاق می‌افتد که سرتان را بالا بیاورید و نگاهی به اطراف بیندازید! شما باید در کنار کلاس‌های آموزشگاه‌ها، از سایر منابع یادگیری زبان انگلیسی هم استفاده کنید؛ در غیر این‌صورت یادگیری تبدیل به یک تکلیف خسته‌کننده خواهد شد.

A person holding a flag in front of a blackboard

Description automatically generated

منابع یادگیری زبان انگلیسی و تاثیر آن‌ها بر پروسه یادگیری

این منابع شامل مجموعه وسیعی از مواد و ابزارهایی برای کمک به یادگیری بهتر زبان‌آموزان است. این منابع، در کنار کلاس‌های آموزشگاه برای توسعه مهارت‌های شما ضروری هستند. اصلی‌ترین تاثیر آن‌ها شخصی‌کردن پروسه یادگیری خواهد بود.

اگر ارتباط شما با زبان انگلیسی محدود به کلاس درس با حضور معلم و سایر دانش‌آموزان شود، مغز شما زبان را به‌عنوان یک عنصر بیرونی می‌شناسد. بنابراین در فضایی خارج از این محیط، استفاده از زبان انگلیسی غریبه و بیهوده به‌نظر خواهد رسید.

یادگیری زبان باید در زندگی واقعی اتفاق بیفتد و تبدیل به بخشی از وجود شما شود. تنها در این‌صورت است که در زبان انگلیسی روان خواهید شد. اگر دقت کرده باشید، ما زبان فارسی را هم به همین روش یاد گرفته‌ایم! بنابراین، باید روش‌هایی را امتحان کنیم که در هر لحظه از زندگی در مواجهه با زبان انگلیسی باشیم. در کنار تمرین و تکرار مطالب درسی و کتاب‌های معرفی‌شده توسط استاد، می‌توانید روش‌های زیر را امتحان کنید:

تماشای فیلم و انیمیشن

فیلم‌ها و انیمیشن‌ها یکی از بهترین منابع یادگیری زبان انگلیسی هستند که با ارائه ترکیبی منحصربه‌فرد از محتوای سمعی و بصری به فراگیری زبان کمک می‌کنند. تماشای فیلم‌ها و برنامه‌های تلویزیونی به زبان انگلیسی، زبان‌آموزان را در معرض انگلیسی گفتاری استاندارد، لهجه‌های مختلف و عبارات محاوره‌ای قرار می‌دهد. این منبع، مهارت‌های شنیداری را افزایش و مهارت‌های مکالمه را بهبود می‌بخشد. مزایای این روش عبارتند از:

استفاده از زبان استاندارد و رایج

فیلم‌ها و انیمیشن‌ها به‌عنوان منابع یادگیری زبان منبع مکالمات، لهجه‌ها و عبارات رایج در دنیای واقعی هستند. آنها زبان‌آموزان را در معرض استفاده از زبان رایج قرار می‌دهند و به آنها کمک می‌کنند تا با زمینه‌های مختلف زبان انگلیسی، مانند شوخی‌ها، جک‌ها و اصطلاحات عامیانه آشنا شوند.

درک مطلب و مهارت گوش‌دادن

قرارگرفتن در معرض زبان انگلیسی محاوره‌ای در فیلم‌ها به بهبود مهارت‌های گوش‌دادن کمک می‌کند. در این روش، گوش زبان‌آموز با لهجه‌ها و تلفظ‌های مختلف آشنا می‌شود و با پردازش آن‌ها، شکل رایج گفتاری را بهتر یاد می‌گیرد. نشانه‌های بصری در فیلم و انیمیشن در درک معنای کلمات و عباراتی که واژگان ناآشنا دارند نقش خواهد داشت.

بینش فرهنگی و ایجاد انگیزه

فیلم‌ها روایت زندگی روزانه افراد انگلیسی‌زبان هستند. بنابراین، بینش‌هایی را در مورد فرهنگ، آداب‌ورسوم و سنت‌های جوامع انگلیسی‌زبان ارائه می‌دهند. این در درک بهتر بعضی عبارت‌ها و ارتباط نزدیک‌تر با زبان نقش دارد. از سویی دیگر، تماشای فیلم و انیمیشن به‌عنوان منابع یادگیری زبان انگلیسی، چالش‌های کوچک اما قابل حلی برای زبان‌آموز ایجاد می‌کند.

مانند زمانی که معنی یک کلمه را متوجه نمی‌شوید، اما به‌راحتی با تماشای ادامه سکانس معنای آن را می‌یابید. این یک بازی کوچک و سرگرم‌کننده برای به چالش‌کشیدن مغز و ایجاد انگیزه برای یادگیری بیشتر است. در این روش یادگیری، ناامیدی وجود ندارد و در نتیجه، اعتمادبه‌نفس زبان‌آموز بالا می‌رود.

روش های استفاده موثر از ابزارهای سمعی بصری

در ادامه، نکاتی برای استفاده موثر از این روش را بررسی می‌کنیم:

انتخاب محتوای مناسب

بهترین فیلم برای یادگیری زبان انگلیسی فیلمی است که با سطح مهارت زبانی و روحیه شما مطابقت دارد. با محتوای ساده‌تر شروع کنید و با بهبود مهارت‌هایتان به‌تدریج به سراغ محتوای پیچیده‌تر بروید.

استفاده از زیرنویس و تکرار و مرور

تماشای این محتوا به‌عنوان منابع یادگیری زبان انگلیسی، باید به این صورت باشد:

اولین‌بار، از زیرنویس فارسی استاندارد و مناسب بهره ببرید. در مرحله بعد از زیرنویس انگلیسی و در نهایت، بدون زیرنویس تماشا کنید. این سلسله‌مراتب و تکرار تماشای محتوای تکراری حواستان را موقع تماشای فیلم جمع و به‌خاطر سپردن عبارات و کلمات را با حفظ‌کردن داستان آسان‌تر می‌کند.

یادداشت‌برداری

در صورت مواجهه با کلمات، عبارات و اصطلاحات ناآشنا آن‌ها را بنویسید و در فرهنگ لغت آنها را جستجو کنید. سپس، برای استفاده از آنها را در جملات مختلف اقدامات لازم را انجام دهید.

بحث با دیگران

بهترین فیلم یادگیری زبان انگلیسی، فیلم محبوبی است که بسیاری از افراد آن را تماشا کرده‌اند. بنابراین شما می‌توانید در فضای آنلاین یا در کلاس آموزشگاه درمورد آن صحبت و تبادل نظر کنید.

ترکیب با منابع دیگر

فیلم‌ها و انیمیشن‌ها باید مکمل سایر منابع یادگیری زبان انگلیسی مانند کتاب‌های درسی یا دوره‌های آنلاین باشند. تماشای این محتواها، بیشتر روی مهارت‌های شنیداری شما تمرکز دارد که تنها یکی از مهارت‌های اصلی است. شما نباید خود را محدود به یک روش یا یک منبع کنید.

تعیین اهداف

شما باید اهداف خاصی برای یادگیری زبان با استفاده از تماشای محتوا داشته باشید. به‌عنوان‌مثال، از هر فیلم یا اپیزودی که تماشا می‌کنید 10 کلمه جدید یاد بگیرید.

داستان و رمان

داستان‌ها و رمان‌ها از بهترین منابع یادگیری زبان انگلیسی هستند. آنها ترکیبی غنی از داستان، واژگان و حس کنجکاوی برای خواندن و فهمیدن هستند. اگر اهل کتاب‌خواندن باشید، این مورد بسیار برای شما مناسب است. مزایای این روش عبارتند از:

لیست واژگان

داستان‌ها و رمان‌ها اغلب شامل طیف وسیعی از واژگان هستند. در سطوح ابتدایی، به واژگان ساده برمی‌خورید. درست است که آن را قبلا یاد گرفته‌اید، اما استفاده آن‌ها در بطن داستان و حس خوب برخورد به کلمه‌ای که معنی آن را می‌دانید به ماندگاری آن‌ها در ذهن شما کمک می‌کند.

هر چه سطح زبانی شما بالاتر برود، کتاب‌هایی با کلمات پیچیده‌تر و گرامر سنگین‌تر مطالعه می‌کنید. کنجکاوی برای دانستن ادامه داستان باعث می‌شود انگیزه و هیجان کافی برای پیداکردن معنای کلمه و عبارت داشته باشید. همین برای یادگاری و ماندگاری آن در ذهن شما کافی خواهد بود.

آموزش متنی

شنیدن عبارت‌ها و دیالوگ‌ها در فیلم و انیمیشن برای تقویت مهارت شنیداری عالی است؛ اما بیشتر افراد با خواندن و دیدن کلمه شکل درست آن را یاد می‌گیرند و به‌خاطر می‌سپرند. بنابراین عمل خواندن باعث می‌شود چشم شما به املا، نحوه نوشتن و تفاوت بین شکل نوشتاری و تلفظ کلمه آشنا شود.

گرامر در زمینه

خواندن کتاب‌ها یکی از روش‌های طبیعی یادگرفتن گرامر در نظر گرفته می‌شود. همه ما فارسی را عالی حرف می‌زنیم، اما چند نفر از ما فرق بین قید وابسته به فعل و قید وابسته به صفت را می‌داند؟ ما قواعد زبان فارسی را در محیط و به شکل طبیعی یاد گرفتیم.

خواندن کتاب به‌عنوان یکی از منابع یادگیری زبان انگلیسی می‌تواند زبان‌آموزان را به‌صورت طبیعی در معرض ساختارهای دستور زبان و الگوهای جملات قرار دهد تا کم‌کم خودشان ارتباط بین آن‌ها را متوجه شوند. این حس کشف‌کردن نیز عنصر خوبی برای ماندگاری در ذهن زبان‌آموز است.

بهبود درک مطلب

خواندن منظم، مهارت‌های درک مطلب شما را افزایش می‌دهد؛ بنابراین در آینده برای خواندن متون دانشگاهی، مقالات خبری و نوشته‌هایی ازاین‌دست به مشکل نخواهید خورد.

یادگیری خودآموز

خواندن، امکان شخصی‌سازی یادگیری را برای زبان‌آموز فراهم می‌کند. او می‌تواند موضوع موردعلاقه‌اش را انتخاب کند. تاحدی‌که تمایل دارد بخواند و با سرعت مناسب خودش به یادگیری بپردازد. این مورد کمی فراتر از یادگیری زبان انگلیسی است. مهارت یادگیری خودآموز یک مهارت مهم برای پیشرفت شخصی خواهد بود.

نکات کلیدی استفاده موثر از رمان و داستان

در ادامه، نکاتی برای استفاده موثر از این منابع یادگیری زبان انگلیسی را بررسی می‌کنیم:

انتخاب کتاب مناسب

در درجه اول، کتاب باید در سطح زبانی شما باشد. سپس، باید کتاب جالبی که متناسب روحیه و سلایقتان است را برگزینید. در این‌صورت، حتی اگر اهل کتاب‌خواندن نباشید، خسته و دل‌زده نمی‌شوید و از این تجربه جدید لذت می‌برید.

تعیین اهداف خواندن

تعیین هدف، مانند رسم یک خط پایان با ربان قرمز در نظر گرفته می‌شود که هر جورشده باید به آن برسیم! از این حس برای انگیزه‌دادن به خود و خواندن بهره ببرید. به‌عنوان‌مثال، باتوجه‌به عادات کتاب‌خوانی خودتان، می‌توانید تعداد معینی از صفحات یا فصل‌ها برای هر روز یا هر هفته تعیین کنید. یادتان باشد برنامه‌ریزی متعادل، واقع‌گرایانه و باثبات رمز پیشرفت است.

A person standing on top of a stack of books

Description automatically generated

از نسخه‌های دوزبانه استفاده کنید

برخی از کتاب‌ها به‌عنوان منابع یادگیری زبان انگلیسی و با اهداف آموزشی چاپ شده‌اند. ویژگی اصلی آن‌ها 2 چیز است. استفاده از عکس‌ها (حتی اگر کتاب بزرگسال باشد) و بهره‌گیری از متن فارسی و انگلیسی به‌صورت هم‌زمان. این نه‌تنها به یادگیری بلکه در ایجاد لذت خواندن نیز موثر خواهد بود.

حاشیه‌نویسی و یادداشت‌برداری

زیر کلمات و عبارات ناآشنا خط بکشید و معانی یا متن آنها را در یک دفترچه یادداشت کنید؛ سپس با استفاده از آن‌ها، خلاصه یک‌فصل داستان را بنویسید یا خط داستانی را به سلیقه خودتان تغییر دهید. این یادداشت‌ها را مرتبا مرور و بازبینی کنید.

به یک گروه کتاب‌خوانی بپیوندید

در استفاده از منابع یادگیری زبان انگلیسی، کارگروهی همیشه باعث ایجاد انگیزه و شوروشوق می‌شود. بنابراین احتمال خسته‌شدن و رهاکردن کمتر خواهد بود. بحث و گفت‌وگو درمورد داستان، حتی به زبان فارسی، می‌تواند درک مطلب را افزایش دهد. اگر این بحث‌ها به زبان انگلیسی باشد دیگر فعالیت خواندن تک‌بعدی نخواهد بود و فرصتی برای تمرین گفتاری و تلفظ کلمه‌های جدید خواهید داشت.

گوش‌دادن به کتاب‌های صوتی

شما می‌توانید هم‌زمان با خواندن کتاب، از کتاب‌های صوتی هم استفاده کنید. در این‌صورت هم تلفظ درست کلمه‌ها را یاد می‌گیرید هم مهارت گوش‌دادن را تقویت خواهید کرد.

کتاب‌های ترمیک زبان

زمان یادگیری یک زبان جدید، شما باید از کتاب‌های آکادمیک بهره ببرید. اما لازم نیست خود را محدود به کتاب‌های موسسات کنید. کتاب‌های آکادمیک زیادی وجود دارند که به‌طور خاص برای زبان‌آموزان تهیه شده‌اند. هر کدام از آن‌ها در یک زمینه و توسعه یک مهارت تمرکز دارند و بسیار متنوع هستند. یکی از بهترین این کتاب‌ها، کتاب American English file است که از بهترین منابع یادگیری زبان انگلیسی به‌شمار می‌رود. مزایای این روش عبارتند از:

یادگیری ساختاریافته با استفاده از محتوای جامع

کتاب‌های آکادمیک با هدف یادگیری نوشته شده‌اند. یعنی یک برنامه درسی منظم با یک توالی منطقی در این کتاب‌ها وجود دارد که تمام جنبه‌های یادگیری زبان را در بر می‌گیرد. این کتاب‌ها یادگیری گرامر و واژگان و پرورش مهارت خواندن، نوشتن، گوش‌دادن و صحبت‌کردن را هم‌زمان و به‌صورت مرتبط ارائه می‌دهند. آن‌ها در مورد قواعد گرامری و معنای واژگان توضیحات مفصل و تمرین و آزمون در اختیار زبان‌آموز قرار خواهد داد.

زمانی‌که شما با تماشای فیلم یا خواندن کتاب چیزی یاد می‌گیرید، این یادگیری به‌صورت اتفاقی و بدون هدف است. اما در منابع یادگیری زبان انگلیسی، هر نکته‌ای که در یک کتاب به آن بر می‌خورید، به نکات قبلی و بعدی ارتباط دارد و در ادامه کتاب در فواصل منطقی دوباره به آن اشاره می‌شود. این اشاره‌ها و ارتباطات همگی توسط کارشناسان آموزش زبان انگلیسی با استفاده از متدهای یادگیری در کتاب گنجانده شده‌اند.

گزینه خودآموزی

این کتاب‌ها ساختار مشخص و قابل درکی دارند. مهارت‌ها و قواعد را به ترتیب و با ارتباط منطقی آموزش می‌دهند و دارای تمرین و آزمون هستند. در فواصل معین، بخش‌هایی مربوط به‌مرور دروس آموخته‌شده دارند که به زبان‌آموز در تثبیت و تقویت مفاهیم کلیدی موثر خواهد بود.

بیشتر کتاب‌های جدید دارای مکمل‌های صوتی برای تمرین تلفظ و بهبود درک شنیداری هستند. خودآموزی به شما فرصت شخصی‌سازی فرایند یادگیری و مطالعه باتوجه‌به سرعت و راحتی خود را می‌دهد. باتوجه‌به تمام این ویژگی‌ها، اکثر کتاب‌های آکادمیک زبان برای خودآموزی مناسب هستند. شما می‌توانید با دانلود کتاب American English File از منابع آنلاین به‌صورت رایگان، برای مدتی خودآموزی را امتحان کنید.

نکات کاربردی برای کتاب‌های ترمیک زبان

در ادامه، نکاتی برای استفاده موثر از این منابع یادگیری زبان انگلیسی را بررسی می‌کنیم:

سطح مناسب

کتابی را انتخاب کنید که با سطح تسلط زبان فعلی شما مطابقت داشته باشد. در غیر این‌صورت ناامید و دل‌زده می‌شوید.

نظم و ثبات

در درجه اول، به ترتیب دروس کتاب پایبند باشید. مواد درسی این کتاب‌ها سلسله‌مراتبی و به یکدیگر مربوط است. حتی اگر یک مبحث را از قبل بلد هستید، ساده از آن نگذرید و حداقل یکبار آن را بخوانید. زمان مطالعه ثابت و منظم به یادگیری کتاب اختصاص دهید و از آن تخطی نکنید. در این‌صورت، مغز شما در همان ساعت خاص از روز، آماده یادگیری خواهد بود و بهترین عملکرد را خواهد داشت.

منابع مکمل

کتاب آکادمیک امکان استفاده از زبان در موقعیت‌های واقعی را فراهم نمی‌کند و مکالمه‌ها هر چقدر استاندارد باشند، حس مصنوعی دارند. بهترین کار، ترکیب منابع یادگیری زبان انگلیسی، مانند فیلم و داستان در کنار مطالعه کتاب‌های آکادمیک است. هر چیزی را که در کتاب‌ها یاد گرفته‌اید را در فیلم و داستان به چشم می‌بینید و این حس آشنایی و از قبل بلدبودن در ماندگاری آن در ذهن شما نقش دارد.

آزمایش و فیدبک

شما هرگز نمی‌توانید نقش معلم را کاملا از یادگیری حذف کنید. بنابراین توصیه می‌شود در کنار مطالعه کتاب، از شخصی با سطح زبان بالاتر کمک و راهنمایی بخواهید. این شخص چه معلم باشد چه نباشد، به‌واسطه دانشی که از زبان انگلیسی دارد، روند پیشرفت شما را می‌سنجد.

A person reading a book

Description automatically generated

چند نکته مفید برای یادگیری زبان انگلیسی

زبان، مخصوصا زبان انگلیسی، بسیار پویا است و یادگیری آن تمام‌شدنی نیست. بنابراین استفاده از منابع یادگیری زبان انگلیسی و دانستن تعدادی نکته مفید برای یادگیری زبان انگلیسی و عقب‌نماندن از تغییرات دائمی آن بسیار کمک‌کننده خواهد بود. این نکات در قالب عادات رفتاری بیان شده‌اند که نه‌تنها به یادگیری بهتر زبان، بلکه به پیشرفت شخصی هم بسیار کمک می‌کنند.

تعیین اهداف واضح

مشخص کنید چرا و به چه‌دلیل در حال یادگیری هستید. این باعث می‌شود باانگیزه و متمرکز بمانید. برای هر هفته و ماه اهدافی مانند یادگیری 10 واژه جدید، نوشتن 3 خلاصه داستان، خواندن 5 صفحه رمان و تماشای یک فیلم را در نظر بگیرید. رسیدن به هر هدف و خط‌کشیدن روی آن، حس به اتمام رساندن یک مرحله دیگر از این روند را به شما می‌دهد.

ادغام یادگیری در زندگی روزمره

شما باید برای یادگیری زبان یک‌روال ایجاد کنید و به آن پایبند بمانید. برنامه‌ای واقع‌گرایانه بریزید و در انجام آن ثبات داشته باشید. در نهایت، باید خود را در زبان انگلیسی غرق کنید. از تماشای فیلم و خواندن کتاب بگیرید تا گوش‌دادن به موزیک‌های انگلیسی، دنبال‌کردن افراد انگلیسی‌زبان و صحبت‌کردن روزانه با دوستان به زبان انگلیسی.

گوش‌دادن به انواع پادکست‌ها در حال انجام کارهای روزانه هم می‌تواند بسیار مفید باشد. ضمن آنکه بهترین فیلم های یادگیری زبان انگلیسی نیز در این مقوله موثر است. البته در طی این پروسه، صبور و پیگیر بودن را فراموش نکنید و کم نیاورید.

استفاده از تکنولوژی

سایت‌ها و اپلیکیشن‌های زیادی برای یادگیری زبان انگلیسی وجود دارند. این منابع یادگیری زبان انگلیسی، طیف وسیعی از خدمات را ارائه می‌دهند:

A person sitting at a desk with a computer and a person on it

Description automatically generated

تشویق و انگیزه

در این زمینه، یکی از بهترین توصیه‌ها نوشتن یک ژورنال یادگیری زبان است. در این روش، شما با استفاده از سبک و سلیقه خودتان، دفتری طراحی می‌کنید که در آن هر نکته جدیدی که از منابع یادگیری زبان انگلیسی یاد گرفته‌اید و روند پیشرفت خودتان را ثبت و ضبط می‌کنید.

تعداد روزها، ساعات مطالعه، نمره آزمون‌ها، تعیین هدف‌ها و اینکه چقدر به هدف‌های تعیین‌شده نزدیک شدید همه‌وهمه در این دفتر خواهد بود. در انتهای هر ماه یا هر هفته، مرور کوتاهی به دفتر داشته باشید تا مسیری که طی کرده‌اید را به‌یاد بیاورید.

شب‌هایی که تا دیروقت درس خواندید، مهمانی‌هایی که نرفتید و تفریحاتی که نکردید را دوباره بررسی کنید و به خودتان بابت ثابت‌قدم بودن امتیاز دهید. بعد از تیک‌زدن هر یک هدف، به خودتان جایزه کوچکی بدهید. یادتان نرود هر قدمی که برمی‌دارید شما را به هدف نزدیک‌تر می‌کند. بنابراین بزرگ و کوچک‌بودن قدم مهم نیست، کمترشدن فاصله بین شما و هدفتان اهمیت دارد.

جمع‌بندی

برای لذت‌بردن از مسیر یادگیری، نباید خود را محدود به کلاس‌های آموزشگاه‌ها کنید. شما احتیاج به منابع یادگیری زبان انگلیسی خارج از کلاس دارید تا بتوانید خارج از فضای آکادمیک هم با این زبان ارتباط برقرار کنید. با استفاده از این منابع، شما مهارت‌های شنیداری، گفتاری، خواندن و نوشتن خود را به‌صورت طبیعی پرورش می‌دهید و از یادگیری لذت می‌برید.


۱۱:۲۶:۴۷ | یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ | Sunday 01 / 10 October / 2023