#اخبار انتخابات ریاست جمهوری #نظرسنجی انتخابات ریاست جمهوری #اخبار آموزش و پرورش #یورو 2024 #نقل و انتقالات فوتبال #غزه #پرسپولیس #استقلال #سامانه مای مدیو my.medu.ir

مقایسه کیفیت و هزینه زندگی در اتریش و کانادا

مقایسه زندگی در اتریش و کانادا نشان میدهد که در حالت کلی شاخص کیفیت زندگی در اتریش به مراتب بهتر از کاناداست. منتها آنچه که سبب برتری زندگی در کانادا نسبت به اتریش می شود دو چیز است.

اول اینکه سطح درآمدی و قدرت خرید مردم در کانادا بالاتر از اتریش است. دوم اینکه هزینه زندگی (البته با چشم پوشی از اجاره خانه) در کانادا کمتر از اتریش می باشد. همین دو عامل سبب شده تا تعادل خوبی بین کار و زندگی در کانادا ایجاد شود و ما شاهد روند حداکثری مهاجرت به کشور کانادا باشیم. آنچه که در این نگارش بیان می شود ماحصل تحقیق و بررسی های به روز و کاملی است که خلاصه آن توسط تیم کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت ارایه می شود.

زندگی در اتریش یا کانادا؟

کانادا Canada کشوری پهناور و بزرگ در قاره آمریکای شمالی است ولی اتریش Austria کشوری کوچک و محاط با خشکی در مرکز قاره اروپاست. هر دو کشور از جمله کشورهای توسعه یافته، مدرن و پیشرفته جهان به حساب می آیند. هر دو کشور به لحاظ شاخص GDP جزء کشورهای رتبه بالا محسوب شده و سطح رفاه مردمانشان بالاست. ضمنا هر دو کشور کانادا از لحاظ اقتصادی، اجتماعی و سیاسی جزء با ثبات ترین کشورهای جهان به شمار می روند. به همین دلیل نیز اغلب مهاجران خارجی در فکر مهاجرت به یکی از این کشورها هستند.

برای مهاجرت به اتریش و کانادا روش های مختلفی مثل تحصیل، کار، سرمایه گذاری و کارآفرینی پیش روی متقاضیان قرار دارد. پس هر دو کشور از مهاجران خارجی مخصوصا دو طیف سرمایه گذاران و نیز کارگران ماهر استقبال گرمی می کنند و برای این دو دسته از مهاجران نیز برنامه های ویزایی جذابی دارند که در زیر مشاهده می کنید:

زندگی در اتریش یا کانادا؟

با یک تفاوت آشکار و آن اینکه روش های مهاجرتی کانادا برای کارگران ماهر و سرمایه گذاران سریعا منجر به اخذ اقامت دایمی (PR) می گردد. در حالی که روش های مهاجرتی به اتریش نهایتا منجر به اخذ اقامت موقت می گردد و متقاضیان پس از گذشت 5 سال از اقامتشان می توانند به مجوز اقامت دایمی این کشور برسند. اما امتیاز مهاجرت به اتریش هم نسبت به کانادا این است که دولت اتریش به کارجویان خارجی ویزای جاب سیکر Job Seeker Visa و برای افراد متمول و بازنشستگان خارجی نیز ویزای تمکن مالی صادر می کند.

مزایا و معایب زندگی در کانادا و اتریش

مقصد مهاجرتی خیلی از افراد کانادا و اتریش است ولی خیلیها نیز هنوز نتوانسته اند بین این دو کشور یکی را انتخاب بکنند. برای انتخاب درست بین کانادا و اتریش نه تنها بایستی به برنامه های مهاجرتی آنها بلکه بایستی حتما به بررسی مزایا و معایب زندگی در این دو کشور نیز بپردازیم تا بتوان یک انتخاب درستی انجام داد. لیست مزایا و معایب زندگی در این کشورها از قرار زیر است:

 

مزایا

معایب

اتریش

کیفیت بالای زندگی، امنیت بالا، جاذبه های طبیعی و گردشگری زیاد، سیستم حمل و نقلی مدرن، تنوع غذایی بالا، فعالیت های تفریحی زیاد، فرهنگ غنی و متنوع، بازار کاری پر رونق، هزینه زندگی پایین، نظام آموزش عالی پیشرفته، تعطیلات و جشن های زیاد

موانع زبانی و رایج بودن زبان آلمانی در اتریش، ساعات کاری محدود، مصرف بالای سیگار، نرخ های مالیاتی بالا، آب و هوای سرد، روابط فردی و اجتماعی خیلی پایین

کانادا

بازار کاری پر رونق، نظام سلامت مدرن، امنیت بالا، جاذبه های توریستی و تفریحی بالا، نظام آموزش عالی بسیار پیشرفته، سیستم سلامت کاملا مدرن، اقتصاد در حال رشد، تنوع فرهنگی بالا، نرخ پایین جرم و جنایت، شهرت بالای جهانی، زبان رسمی انگلیسی

مالیات بالا، شرایط آب و هوایی نامطلوب، هزینه بالای زندگی، هزینه اجاره مسکن خیلی بالا، دوری و فواصل زیاد، هزینه بالای سفر هوایی، ارزش پولی پایین نسبت به دلار آمریکا، موانع زبانی مخصوصا در استان های فرانسوی زبان

مقایسه زندگی در اتریش و کانادا

مقایسه هزینه زندگی در اتریش و کانادا

در حالی که شاخص هزینه زندگی در کانادا حدود 65.67 است ولی همین شاخص برای اتریش عدد 68.37 را نشان می دهد. از همین رو نیز می توان گفت که هزینه زندگی در اتریش کمی بالاتر از کاناداست. در حالی که متوسط هزینه زندگی در کانادا بدون احتساب اجاره خانه حدود $993 (دلار) و متوسط هزینه زندگی در اتریش بدون محاسبه اجاره خانه حدود $1077 (دلار) است. اما با احتساب اجاره خانه هزینه مذکور در کانادا به حدود $2234 (دلار) و در اتریش به حدود $1969 (دلار) می رسد.

برای اینکه بتوان هزینه زندگی در این دو کشور را به راحتی مقایسه کرد، توصیه می شود به جدول زیر مراجعه کنید:

آیتم ها

اتریش

کانادا

یک وعده در رستوران ارزان

$16.38

$16.25

کوک/ پپسی

$2.91

$1.88

یک لیتر شیر

$1.48

$2.06

یک عدد نان

2.49$

2.45$

یک کیلو گوشت مرغ

13.15$

11.04$

یک کیلو گوشت گاو

19.47$

13.48$

یک کیلو موز

2.06$

1.38$

بلیط یک طرفه

2.73$

2.40$

بنزین یک لیتر

1.89$

1.19$

هزینه اشتراک برای آپارتمان 85 مترمربعی

322.29$

147.25$

در کل، آنچه که از آمار و ارقام می توان فهمید اینکه هزینه زندگی در کانادا 2023 نسبتا کمتر از اتریش است ولی تفاوت محسوس تر در بحث هزینه ها را می توان در مورد هزینه اجاره مسکن دانست. که از این لحاظ کانادا گرانتر از اتریش است. برای مقایسه می توان به جدول زیر مراجعه کرد:

نوع اجاره

قیمت اجاره در اتریش (دلار)

قیمت اجاره در کانادا (دلار)

آپارتمان یک خواب وسط شهر

892.51

1240.90

آپارتمان یک خواب حومه شهر

714.80

1072.48

آپارتمان سه خواب وسط شهر

1545.67

2010.84

آپارتمان سه خواب حومه شهر

1234.49

1758.54

مقایسه درآمد و هزینه زندگی در اتریش و کانادا

یکی دیگر از شاخص های مهم به منظور مقایسه زندگی در اتریش و کانادا بهره گیری از شاخص وضعیت درآمدی در این دو کشور است. در حالی که متوسط درآمد ناخالص ماهیانه در کشور کانادا برای هر نفر در حدود CAD10000 (دلار کانادا) معادل حدود USD7402 (دلار آمریکا) است. میانگین درآمد ناخالص ماهیانه در کشور اتریش برای هر کارگر ساده در حدود EUR3800 (یورو) معادل تقریبی USD4121 (دلار) است. بر این اساس، سطح درآمدی در کانادا بالاتر از اتریش است:

مقایسه درآمد و هزینه زندگی در اتریش و کانادا

اکنون که با سطح متوسط درآمدی در این دو کشور نیز آشنا شدیم بد نیست دخل و خرج در آنها را نیز مقایسه کنیم. همان طوری که در نمودار پایین هم ملاحظه می شود، وضعیت دخل و خرج در کانادا نسبت به دخل و خرج در اتریش بسیار بهتر است. چرا که کانادایی ها از قدرت خرید Purchasing power و نیز مقدار پس انداز احتمالی ماهانه بالاتری نسبت به اتریشی ها برخوردارند:

مقایسه هزینه زندگی و پس انداز احتمالی در کانادا و اتریش

مقایسه کیفیت زندگی در اتریش و کانادا

یکی دیگر از شاخص ها برای مقایسه زندگی در اتریش و کانادا استفاده از شاخص کیفیت زندگی است. در این مورد رقم شاخص کیفیت زندگی در اتریش 2023 به مراتب بالاتر از رقم کیفیت زندگی برای کاناداست. همان طوری که در نمودار زیر هم ملاحظه می شود، شاخص مذکور عدد 180.82 را برای کشور اتریش و عدد 155.04 را برای کشور کانادا نشان می دهد. بدین ترتیب کیفیت زندگی در اتریش بالاتر از کاناداست:

مقایسه کیفیت زندگی در اتریش و کانادا

با توجه به این نمودار مقایسه ای می توان چنین برداشت کرد که با اینکه کیفیت زندگی در اتریش در مقایسه با کانادا بالاست. ولی برتری کانادا نسبت به اتریش در دو شاخص مهم یعنی شاخص قدرت خرید و نیز شاخص هزینه زندگی است. کانادا در این دو شاخص وضعیت بهتری نسبت به اتریش دارد. در یک کلام اینکه وضعیت دخل و خرج یا تعادل کار و زندگی در کانادا بهتر از اتریش است. یعنی همان چیزی که سبب جذب حداکثری مهاجران به کشور کانادا می شود. در شرایط فعلی کانادا از نظر شاخص قدرت خرید و نیز شاخص هزینه زندگی در وضعیت بهتری نسبت به اتریش قرار دارد. قدرت خرید در کانادا بالاتر از اتریش و هزینه زندگی در کانادا کمتر از اتریش است.

زندگی در کانادا بهتر است یا اتریش؟

در یک جمع بندی کلی می توان به این نتیجه رسید که هر کدامیک از کشورهای کانادا و اتریش دارای مزایا و معایب مختلفی هستند. از نظر شاخص کیفیت زندگی، اتریش نسبت به کانادا وضعیت خوبی دارد. منتها از نظر برنامه های مهاجرتی، سطح درآمدی و نیز هزینه زندگی وضعیت کانادا بهتر از اتریش است. در یک کلام تعادل دخل و خرج در کانادا 2023 بهتر از اتریش می باشد و به همین خاطر نیز اغلب مهاجران خارجی مایل به رفتن به کانادا هستند! با بهره مندی از مشاوره های حرفه ای کارشناسان و وکلای خبره موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت می توانید مهاجرت موفقیت آمیزی به اتریش و کانادا داشته باشید.


۹:۰۴:۱۰ | شنبه ۲۹ مهر ۱۴۰۲ | Saturday 21 / 10 October / 2023