#کالابرگ الکترونیک #غزه #پرسپولیس #استقلال #اخبار آموزش پرورش و فرهنگیان

حالت تهوع نشانه چه مشکلات و بیماری هایی می باشد ؟

تهوع ، نوعی ناراحتی شکمی است که اغلب قبل از استفراغ ایجاد می ‌شود و همه افراد حداقل یک بار آن را در طول زندگی تجربه می کنند . حالت تهوع چیست ؟ چه مواردی می تواند باعث ایجاد حالت تهوع شود ؟  چطور می ‌توان از آن پیشگیری کرد ؟ در این متن می ‌توانید با دلایل حالت تهوع و روش های پیشگیری آن آشنا شوید ، پس برای کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید . 

حالت تهوع در برخی موارد با سرم تراپی درمان می شود . از آنجایی که تزریق سرم و اتمام محتویات داخل آن زمان زیادی از بیمار و همراه او می گیرید ، یکی از راه های جایگزین استفاده از خدمات تزریق سرم در منزل است ؛ به طوری که فقط با یک تماس می توانید این خدمات را با مجرب ترین پرستاران و از بهترین مرکز خدمات درمانی در منزل تهران دریافت کنید .

حالت تهوع چیست ؟

حالت تهوع ، احساس ناراحتی معده است که اغلب با میل به استفراغ همراه است ، اما همیشه منجر به استفراغ نمی‌ شود . حالت تهوع یک نشانه بسیار عمومی است که می تواند به واسطه انواع مختلفی از بیماری ها و به عنوان فرآیندی عادی از تنظیم شرایط بدن شکل بگیرد. به نظر می رسد هر چیزی می تواند حالت تهوع را در شما ایجاد کند. آنفلوانزای معده ، مسمومیت غذایی ، بیماری حرکت ، بارداری ، مشکلات معده و پرخوری از دلایل شایع این شرایط هستند. 

چه عواملی موجب بروز حالت تهوع می شوند ؟

عوامل مختلفی می توانند موجب بروز حالت تهوع شود  . یکی از نمونه‌ های بارز ایجاد حالت تهوع در زمان بارداری است ؛ که البته برای همه خانم‌ ها به وجود نمی‌ آید‌، یا ممکن است افراد به مصرف برخی از غذا ها آلرژی داشته باشند . در ادامه چند علت حالت تهوع را که متداول هستند ، نام می‌ بریم :

میگرن 

این که چرا میگرن ها رخ می دهند ، همچنان به طور دقیق مشخص نشده است. اما آنها اغلب با حالت تهوع ، استفراغ ، و حساسیت به نور و صدا همراه هستند. نظریه های مختلفی درباره این که چرا میگرن موجب حالت تهوع می شود ، وجود دارند .

وجود عفونت یا ویروس

چنانچه فردی دچار ویروس و یا باکتری خاصی شود که بر روی دستگاه گوارش و معده وی تاثیر بگذارد ، ممکن است به حالت تهوع دچار شود. همچنین یک علت حالت تهوع مسمومیت غذایی است که ممکن است به دلیل وجود باکتری در غذا ایجاد شود ؛ به همین دلیل این نوع از حالت تهوع باید حتماً توسط پزشک معاینه شود تا به ‌صورت مزمن در نیاید .

ماشین گرفتگی یا دریازدگی

بسیاری از افراد هنگام قرار گرفتن در ماشین برای مسافت‌ های طولانی ، دچار ماشین گرفتگی می‌ شوند که نتیجه آن ایجاد حالت تهوع است و یکی از رایج ‌ترین علت حالت تهوع به شمار می ‌رود. همچنین هنگام سوار شدن در قایق یا کشتی نیز ممکن است این حالت به فرد دست دهد و به همین دلیل به دنبال راه‌ های کاهش تهوع باشد و می‌ توان با استفاده از داروهای ضد تهوع ، به کاهش تهوع کمک کرد‌ .

سایر بیماری‌ های دستگاه گوارش

 برخی از بیماری‌ های دستگاه گوارش ماند رفلاکس معده نیز ممکن است سبب ایجاد حالت تهوع در افراد شود. همچنین ممکن است فرد به دلیل درد ی که از این بیماری‌ ها دارد ، دچار حالت تهوع شود.یکی از انواع دردهایی که در خانم ‌ها رایج است و اغلب ایجاد تهوع می ‌نماید ، درد دوران قاعدگی است. انواع بیماری ‌های دستگاه گوارش که سبب ایجاد درد می‌ شوند شامل پانکراتیت ، سنگ کیسه صفرا و سنگ کلیه است. همچنین زخم معده که در حقیقت التهاب معده و پوشش مخاطی روده باریک است نیز می‌ تواند پس از مصرف غذا سبب ایجاد سوزش و حالت تهوع شود .

 چگونه از بروز حالت تهوع جلوگیری کنیم ؟

به کمک موارد زیر می‌ توانیم از بروز حالت تهوع جلوگیری کنیم:

داشتن وعده ‌های غذایی کوچک در طول روز به جای سه وعده‌ غذایی حجیم

آهسته غذا خوردن

پرهیز از مصرف غذاهایی که به سختی هضم می ‌شوند

مصرف غذا ها با دمای متعادل ، برای جلوگیری از ایجاد حالت تهوع در اثر بوی غذاهای داغ

استراحت بعد از غذا خوردن و قرار دادن سر در حدود 30 سانتی‌ متر بالاتر از پاها به کاهش حالت تهوع کمک می‌ کند .


۱۴:۱۵:۲۳ | جمعه ۱۹ آبان ۱۴۰۲ | Friday 10 / 11 November / 2023