#مشاهده دهک خانوار, درخواست بررسی دهک و دانلود اپلیکیشن شما در سایت حمایت hemayat.mcls.gov.ir #یارانه و کالابرگ الکترونیک #ماه رمضان #غزه #پرسپولیس #استقلال #اخبار آموزش و پرورش

راهنمای خرید انواع مولتی متر و روش استفاده از آن

مولتی متر یا آوومتر یکی از تجهیزات پرکاربرد الکترونیکی است که در مهندسی برق، الکترونیک یا هر زمینه دقیق دیگری کاربرد دارد.

A guide to buying multimeters and how to use them

این دستگاه در دو نوع مولتی متر رومیزی و دستی به بازار ارائه شده و می‌تواند کمیت‌های الکتریکی مختلفی را مانند ولتاژ، جریان و مقاومت اندازه گیری کند که آن را به یک ابزار ضروری برای تشخیص مشکلات الکتریکی تبدیل کرده است. به همین دلیل در این مقاله می‌خواهیم مهمترین ویژگی‌های یک مولتی متر خوب و روش استفاده از آن را برای داشتن یک خرید آگاهانه به شما آموزش دهیم.

نکات مهم در خرید مولتی متر

برای اینکه بتوانید یک آوومتر خوب خریداری کنید، نیاز است که به نکات زیر در زمان خرید دقت نمایید:

Important points in buying a multimeter

برند سازنده مولتی متر

امروزه برندهای مختلفی در بازار ایران وجود دارند که انواع مولتی متر را عرضه می‌کنند؛ با وجود اینکه بیشتر این برندها چینی هستند، کیفیت خوبی را ارائه می‌دهند و در بازار جهانی رقابت دارند. از بهترین برندهای تولیدکننده مولتی متر که در بازار ایران فعال هستند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

توابع تست مولتی متر

یکی دیگر از نکات مهم در خرید مولتی متر، توابع تست و اندازه گیری آن است که بسته به مدل می‌تواند متفاوت باشد. برخی از مهمترین این توابع عبارتند از:

تعداد ارقام نمایش داده شده بر روی نمایشگر و دیگر امکانات آن

از دیگر نکات مهم در زمان خرید مولتی متر خوب، باید به تعداد ارقام نمایش داده شده بر روی نمایشگر اشاره کنیم که میزان دقت دستگاه را نشان می‌دهد. برای مثال یک مولتی متر 3 و نیم رقمی تنها می‌تواند اعداد 0 تا 1999 را نشان دهد؛ اما مولتی مترهای 4 و نیم رقمی، امکان نمایش اعداد از صفر تا 19999 را دارند. از دیگر امکانات صفحه نمایش باید به نور پس زمینه اشاره کنیم که در محیط‌های صنعتی یا زیرزمینی بسیار مفید خواهد بود.

محدوده خودکار اندازه گیری

منظور از محدوده خودکار یک ویژگی در اندازه گیری این است که مولتی متر بتواند با توجه به کمیت اندازه گیری شده، محدوده مناسب را انتخاب کند. این ویژگی باعث سریع‌تر شدن فرایند اندازه گیری شده و احتمال خطا در زمان تنظیم دستی محدوده را به صفر می‌رساند.

فروشگاه عرضه کننده

از دیگر نکات مهم در زمان خرید مولتی متر، باید به فروشگاه عرضه کننده اشاره کنیم؛ شما باید به سراغ فروشگاهی بروید که انواع برندها را ارائه می‌دهد. این فروشگاه باید علاوه بر داشتن تنوع بالا، گارانتی طولانی مدت و خدمات پس از فروش را ارائه دهد و اصالت محصولات خود را تضمین نماید. بتاکو یکی از بهترین ارائه دهندگان انواع مولتی متر دیجیتالی از بهترین برندهاست که این محصولات را بدون واسطه به بازار ارائه می‌دهد و قیمت و کیفیت آنها را برای شما تضمین خواهد کرد.

قابلیت اتصال به کامپیوتر

اتصال به کامپیوتر یکی دیگر از قابلیت‌های مهم در مولتی متر است که امکان انتقال اطلاعات به رایانه و تجزیه و تحلیل آنها را فراهم می‌کند. این قابلیت برای ذخیره سازی داده‌ها، ایجاد گزارش و تحلیل روندها به شما کمک خواهد کرد. برخی از مولتی مترها دارای نرم افزارهایی هستند که به کاربر اجازه رسم نمودار را می‌دهد و می‌تواند برای تشخیص مشکلات الکتریکی مفید باشد.

روش استفاده از مولتی متر

How to use a multimeter

برای اینکه بتوانید به درستی از مولتی متر استفاده کنید، باید دو نکته مهم را در نظر داشته باشید:

  1. نوع مولتی متر
  2. کمیت مورد نظر برای اندازه گیری

مولتی مترهایی که قابلیت تنظیم محدوده به صورت خودکار را داشته باشند، نیازی به تعیین محدوده اندازه گیری ندارند و به محض انتخاب کمیت مورد نظر، محدوده را تعیین می‌کنند. اما اگر چنین قابلیتی وجود ندارد، باید به صورت دستی کمیت اندازه گیری شده و بازه تقریبی اندازه گیری را مشخص کنید. همچنین دقت داشته باشید که اگر مولتی متر را برای سنجش ولتاژ استفاده می‌کنید، باید به صورت موازی در مدار قرار بگیرد و برای اندازه گیری جریان، اتصال متوالی دارد.

سخن پایانی

در این مقاله مهمترین نکاتی را که باید در زمان خرید بهترین مولتی متر متناسب با کاربرد مورد نظر خود در نظر داشته باشید، بیان کردیم. دقت کنید که خرید یک مولتی متر خوب به عیب یابی مدار و اندازه گیری دقیق کمیت‌ها کمک خواهد کرد؛ بنابراین حتما در زمان خرید موارد گفته شده در این مقاله را رعایت کنید. بتاکو یکی از بهترین فروشگاه‌های اینترنتی در ایران است که انواع مولتی متر را با بهترین قیمت به شما ارائه می‌دهد.


۱۰:۴۰:۱۵ | چهارشنبه ۱۵ فروردین ۱۴۰۳ | Wednesday 03 / 04 April / 2024