#انتخابات ریاست جمهوری #شهید رئیسی #غزه #پرسپولیس #استقلال #اخبار آموزش پرورش و فرهنگیان

فیلم های اصغر فرهادی، نگاهی به زندگی و آثار فرهادی

اصغر فرهادی فیلمنامه‌نویس، کارگردان و تهیه‌کننده مشهور ایرانی متولد 17 اردیبهشت سال 1351 و زاده خمینی شهر اصفهان است که در یک دهه اخیر بسیار خوش درخشیده است و جوایز جشنواره‌های مختلف داخلی و خارجی را از آن خود کرده است.

فیلم‌های برآمده از نبوغ این هنرمند ایرانی تاکنون توانسته است بسیاری از مسائل اجتماعی را به‌تصویر کشد و ذهن مخاطب را به چالشی عمیق دعوت کند؛ به‌گونه‌ای که با دیدن هر یک از آثار اصغر فرهادی تمامی مخاطبان، آن را با زندگی واقعی مقایسه کرده و یقینا تشابهی فاحش خواهند یافت.

در واقع ویژگی بارز فیلم‌های اصغر فرهادی این است که برآمده از مسائل روز ایران بوده و در هر دیالوگ آن، در نهایت هوشمندی و درایت، معنا و مفهومی نهفته شده است که علاوه بر ایرانیان، مخاطبان خارجی نیز با دنبال‌کردن خط روایت، به آن مفهوم خواهند رسید. برای درک بهتر سبک هنر اصغر فرهادی، در ادامه به بررسی شاخص‌ترین آثار این هنرمند فرهیخته پرداخته‌ایم.

Asghar Farhadi

آثار شاخص اصغر فرهادی

همان‌طور که در ابتدا به آن اشاره کردیم، در فیلم های اصغر فرهادی خط فکری مشخصی وجود داشته که نشان از دغدغة او در مواجهه با مسائل اجتماعی روز ایران دارد. جهت درک هرچه بهتر این موضوع در این قسمت برخی از مهم‌ترین آثار او را بررسی کرده‌ایم. اگر شما نیز به این کارگردان محبوب علاقه‌‌مند هستید، با ما در ادامه همراه باشید. او را میتوان یکی از بهترین کارگردانان فیلم ایرانی دانست.

چهارشنبه‌سوری

این فیلم حاصل کارگردانی اصغر فرهادی و محصول سال 1384 است که توانست در بیست‌و‌چهارمین دوره از جشنواره فیلم فجر سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی را نصیب ایشان کند و همچنین به‌عنوان محبوب‌ترین اثر از دید تماشاگران شناخته شود.

این فیلم روایتگر زندگی یک زوج ایرانی است که با دیالوگ‌های روان و ملموسی که دارد یک فضای کاملا باورپذیر از وجود مسائلی نظیر شک و خیانت در حوزه خانواده را برای مخاطبان خلق می‌کند. درواقع هر سکانس این فیلم مخاطبان را به تفکری عمیق در خصوص مسائل اعتماد و همبستگی زوجین دعوت می‌کند. فیلم چهار شنبه سوری یکی از بهترین گزینه‌های ممکن برای گذراندن اوقات فراغت خود با پارتنرتان محسوب می‌شود.

جدایی نادر از سیمین

یکی دیگر از شاخص‌ترین فیلم های اصغر فرهادی "جدایی نادر از سیمین" است که محصول سال 1389 بوده و در نهایت ظرافت، جزئیات مسائل یک زوج جوان با اختلاف‌نظرهای رایج در خصوص مهاجرت را روایت می‌کند؛ به‌گونه‌ای که عاقبت طلاق را درنهایت سادگی برای مخاطبان به تصویر کشیده و در انتهای این روایت درام خانوادگی، مخاطبان را به تأمل درباره مشکلات اقتصادی و اجتماعی موجود در زندگی وامی‌دارد. درست است که اندکی غم و اندوه در این فیلم جذاب نهفته است، اما با دقت به این اثر زیبا، پند های با ارزشی می‌توان آموخت.

گذشته

یکی از فاخرترین فیلم های اصغر فرهادی در سال 1392 است که با فیلمنامه بی‌نظیری که داشت توانست جایزه بهترین فیلمنامه را در جشنواره کن از آن خود کند. این فیلم نیز روایت‌‌گر یک موضوع اجتماعی بوده که زندگی مردی را نشان می‌دهد که پس از طلاق به پاریس مهاجرت کرده تا به همسر دومش بازگردد؛ اما متوجه ردپای مردی درگذشته او شده و خط این فیلم نمایانگر روایتی توأمان از مسائل عشق، خیانت، طلاق و گسست یک خانواده است.

فروشنده

"فروشنده" نیز فیلمی بسیار درخشان در ژانر درام و جنایی است که به کارگردانی اصغر فرهادی و محصول سال 1394 است. این اثر فاخر نیز در هفتاد‌و‌یکمین دوره از جشنواره فیلم کن توانست جایزه بهترین فیلنامه را در کارنامه حرفه‌ای اصغر فرهادی ثبت کند و همچنین نامزد دریافت جایزه اسکار در بهترین فیلم خارجی‌زبان شد. این فیلم نیز یکی از تأمل‌برانگیزترین آثار در حوزه خانواده محسوب می‌شود که راوی زندگی یک زوج تهرانی و چالش‌هایی است که از دزدیدن یک کیف پول آغاز می‌شود.

همه می‎دانند

یکی دیگر از شاخص‌ترین فیلم های اصغر فرهادی "همه می‌دانند" است که محصول سال 1397 است. علی‌رغم داستان جالبی که فرهادی در این فیلم روایت کرده است، بسیاری از منتقدین بر این باورند دیگر کارهای اصغر فرهادی توقع را بالا برده و این فیلم را با کمی کاستی جلوه می‌کند؛ اما یقیناً خالی از معنا و مفهوم نبوده و ارزش یک‌بار دیدن را دارد.

Asghar Farhadi films

قهرمان

این اثر اصغر فرهادی نیز خالق فضایی از مسائل اجتماعی است که راوی زندگی مردی بدهکار است که در دو روز مرخصی چالش‌هایی برای او اتفاق می‌افتد که ذهن هر مخاطب را به نحوی درگیر خود می‌کند. این اثر به‌قدری فاخر بوده که به هنگام به نمایش درآمدن آن در جشنواره کن، حضار را به تشویقی طولانی برای اصغر فرهادی و تیم توانمند او واداشت. این فیلم نیز در کارنامه حرفه‌ای اصغر فرهادی درخشان بوده و نامزد دریافت جایزه نخل طلای جشنواره کن است.

ویژگی‌های فیلم های اصغر فرهادی

همان‌طور که دریافتید در بسیاری از فیلم های اصغر فرهادی از هرگونه روایت خطی اجتناب شده و مسائل را از ابعاد و زوایای گوناگون به تصویر کشیده است تا مخاطب بیش‌‌ترین اشراف را به موضوع فیلم داشته باشد و تا حد زیادی شبیه به واقعیت شود.

همچنین تأکید این هنرمند فرهیخته بر موضوعات درام اخلاقی نشان از دغدغه او در میزان تأمل مخاطبان درباره فیلم دارد؛ به‌گونه‌ای که سعی کرده است با خلق فضای زندگی خانواده‌های ایرانی و تمرکز بر موضوعات اجتماعی آن‌ها، مخاطبان را با تعارضات و تضادهای موجود در یک زندگی مواجه کند و ردپای تفکر خود را بر دیدگاه آن‌ها گذارد. درواقع اصغر فرهادی با تکیه ‌بر سبک رئالیسم اجتماعی، درنهایت ظرافت و درایت، مسائل اجتماعی را در یک روایت روان و صمیمی واکاوی کرده و عاقبت‌های گوناگون را به زیبایی در قالب فیلم خلق کرده است.

جمع‌بندی

همان‌گونه که تاکنون دریافتید هر یک از فیلم های اصغر فرهادی حامل پیامی مهم برای خانواده‌ها بوده که هر کدام گوشه‌ای از زندگی افراد ایرانی را به تصویر کشیده است. این هنرمند توانا تاکنون توانسته است با روایت چالش‌های مختلف در حوزه مسائل اجتماعی و اقتصادی، نظر بسیاری از مخاطبان داخلی و خارجی را معطوف آثار و دیدگاه خود کند؛ به‌گونه‌ای که تا به امروز یکی از درخشان‌ترین کارنامه‌ها و سوابق هنری را از آن خود کرده است و نام خود را در جهان پررنگ کرده است.

در این مطلب سعی کردیم با بررسی برخی از ارزنده‌ترین فیلم های اصغر فرهادی، شما را با سبک هنری وی بیشتر آشنا کنیم تا فرصت دیدن هر یک از این آثار فاخر را از خود دریغ نکنید؛ چراکه خط فکری اصغر فرهادی در تمامی فیلم‌های او نشان از رسالتی دارد که بر خود واجب دانسته تا مخاطبان را به تفکری عمیق دعوت کند؛ به همین دلیل بسیاری از سایت‌های فیلم و سریال، امکان دانلود رایگان فیلم جدید اصغر فرهادی و دانلود سریال ایرانی را فراهم آورده‌اند تا بدون محدودیت به تماشای این آثار بنشینید.


۱:۳۱:۱۹ | چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ | Wednesday 17 / 04 April / 2024