بورس
کرونا
قیمت سکه و طلا
نرخ ارز
خودرو
دارایی سهام عدالت sahamedalat.ir
آزادسازی سهام عدالت samanese.ir
سامانه سجام sejam.ir
اخبار پرسپولیس
اخبار استقلال
اخبار فرهنگیان

نگاهی به خرید و فروش و مشخصات فنی BMW 518 در سایت دیوار

سفر به طبیعت زیبا و شهری مدرن با تور مالزی

نه کیسه هوا دارد برای زمانی که تصادفی اتفاق می‌افتد، نه تنظیم برقی برای صندلی و آینه‌ها، نه صفحه نمایش لمسی، نه کروز کنترل یا سیستم هشدار تصادف و نه حتی شیشه‌بالابر برقی. اما آن چیزی که BMW 518 را به خودرویی ارزشمند در بازار امروز وسایل نقلیه تبدیل می‌کند، کلاسیک بودن آن است. حتی در آگهی‌های سایت دیوار هم نکته اصلی که بر آن تاکید می‌شود، قرار گرفتن این خودرو در طبقه کلاسیک‌هاست.

این خودرو در واقع اولین مدل تولید شده از بی‌ ام وهای سری ۵ بود که تولید آن در سال ۱۹۷۲ آغاز شد و تا سال ۱۹۸۱ ادامه پیدا کرد، البته ساخت آن تا سال ۱۹۸۴ در آفریقای جنوبی همچنان پابرجابود. جالب این است که تعداد زیادی از آنها به سرعت به ایران وارد شدند و یکی از اولین مدل‌های بی ام و بودند که در خیابان‌های ایران بالا و پایین رفتند.

۵۱۸ در زمان خود به عنوان یک خودروی لوکس شناخته می‌شد که هم نوع کاربراتوری داشت و هم انژکتوری و در ابتدا فقط با پیشرانه چهار سیلندر تولید می‌شد، اما نوع شش سیلندر آن هم بعد از مدتی به بازار عرضه آمد. البته مدلی که بیشتر به ایران وارد شد از نوع چهار سیلندر بود.

کارخانه بی ام و طراحی این مدل را به گروهی تحت سرپرستی پل برک سپرد که مارچلو گاندینی طراح سرشناس ایتالیایی نیز به آنها پیوست و به این ترتیب بود که مدل‌های جذابی از سدان سری ۵ بی ام و، با آن پوزه کشیده و چراغ‌های عقب ذوزنقه‌ای بازار خودرو را قرق کردند. ناگفته نماند که نمونه‌های دودر این خودرو در زمان تولید با اقبال فراوانی مواجه شدند و حتی در مدل‌های جدیدتر بی ام و نیز به عنوان یک الگوی مناسب به کار گرفته شدند.

همان‌طور که پیش از این گفتیم، BMW 518 بیش از دیگر مدل‌های اولیه سری ۵ به کشور ما وارد شد و با وجود تنوع زیاد در انواع پیشرانه، آنچه به ایران راه یافت ۵۱۸های چهار سیلندر با حجم ۱۸۰۰ سی‌سی و هشت سوپاپ بود. این خودرو دارای یک جعبه دنده چهار سرعته دستی است که شتابی معادل ۱۴.۸ ثانیه به این خودرو می‌دهد، البته دست یافتن به این شتاب در صورتی است که با یک ۵۱۸ سرپا مواجه شوید که هنوز جوانی ۴۰ سال پیش خود را از دست نداده است.

در بازار امروز خودرو قیمت‌های متفاوتی برای این مدل عنوان می‌شود، اما به دلیل سن بالای این خودرو و اینکه ۵۱۸های عرضه شده برای فروش معمولا دچار مشکلاتی هستند، قیمت‌های آن بیشتر از ۵۰ میلیون تومان نخواهد بود. البته مدل‌های کلاسیک که به خوبی نگه‌داری شده‌اند و در اختیار مجموعه‌داران هستند در بازار معمول خودرو خرید و فروش نمی‌شوند.

با این حال حتی یکی از نمونه‌های قدیمی BMW 518 موجود در بازار، هنوز که هنوز است جایگاه خود را به عنوان یک محصول پرکار حفظ کرده‌ که بدنه آن دارای ایمنی مناسبی است، از قدرت مانور و کنترل بالایی سود می‌برد و اتاق بزرگ آن فضای مناسبی برای سرنشینان و راننده فراهم می‌کند. و البته از همه مهمتر اینکه پیشرانه این خودرو هنوز هم یکی از قابل اعتمادترین پیشرانه‌هایی است که بعد از چهار دهه در حال کار کردن است.

منبع : ویرلن
آخرین اخبار روز