اخبار ترور و شهادت پدر هسته ای ایران + انتقام ایران
اخبار تعطیلی ها و محدودیت های کرونایی
اخبار کرونا
یارانه
نرخ ارز
بورس
سامانه سجام sejam.ir
سهام عدالت samanese.ir
هواشناسی
اخبار پرسپولیس
اخبار استقلال
اخبار انتخابات 1400
اخبار فرهنگیان

حباب سکه از مرز 1 میلیون تومان گذشت؛ رابطه معکوس ریسک با ارزش سکه

حباب سکه امروز بار دیگر از مرز یک میلیون تومان گذشت، اما حباب اصلی در ربع سکه وجود دارد.

به گزارش اقتصادنیوز، با اینکه در روز گذشته و همگام با کاهش نرخ ارز در بازار آزاد، بهای سکه نیز به زیر 14 میلیون تومان رسیده بود، اما این روند پایدار نماند.

رابطه معکوس ریسک با ارزش سکه

با خبر تحریم‌های جدید آمریکا، نرخ ارز از روند کاهشی خارج شد، به تبع آن سکه نیز روند دلار را تکرار کرد. سکه طی ماه‌های اخیر نگاهش بیشتر به داخل بوده است. در واقع روند اونس جهانی هیچگاه به اندازه روند دلار داخلی، بر قیمت سکه موثر نبوده است.

حباب سکه امروز بار دیگر از مرز یک میلیون تومان گذشت، اما حباب اصلی در ربع سکه وجود دارد. در ربع سکه 5 میلیون و 100 هزار تومانی، در حدود یک میلیون و 900 هزار تومان حباب وجود دارد. در حالیکه برای سکه تمام، حجم حباب در حدود یک میلیون و 200 هزار تومان است. 

روند نوسان قیمت سکه 5 آبان 99

به عبارت دیگر، ربع سکه در حدود 60 درصد از قیمت ذاتی‌اش فاصله گرفته است و این فاصله، با ارزش سکه رابطه عکس دارد. یعنی حباب سکه نیم و تمام کمتر از همزاد کوچکتر آنها است. 

این مسئله نشان می‌دهد که در حالت تخلیه انتظارات و بازگشت ورق در بازار ارز، احتمالا ربع سکه کاهش شدیدتری را نسبت به سکه تمام و نیم سکه تجربه خواهد کرد. اما آنچه این وضعیت را در بازار سکه توضیح می‌دهد، تقاضای بالاتر برای قطع‌های کوچکتر فلز گران‌بها است، چرا که قدرت خرید برای سکه تمام به شدت افول کرده است.

پویشگر: خبرپو     منبع: اقتصاد نیوز

۱۳:۵۳:۴۹ | سه شنبه ۶ آبان ۱۳۹۹ | Tuesday 27 / 10 October / 2020
ما در شبکه های اجتماعی دنبال کنید تا از مهمترین اخبار و حاشیه های روز باخبر شوید!
instagram-icon telegram-icon facebook-icon twitter-icon