#زلزله خوی #نقل و انتقالات فوتبال #تعطیلی مدارس #هواشناسی #وضعیت راه ها #بودجه 1402 #سکه و طلا #دلار #اخبار استقلال #اخبار پرسپولیس #اخبار فرهنگیان

وزیر امور خارجه: پاسخ رفتار تهدیدآمیز اروپا را به همان زبان خواهیم داد

وزیر امور خارجه یکشنبه در یادداشتی در الجزیره انگلیسی با بیان اینکه سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران درون و بیرون منطقه مبتنی بر ارزیابی‌های فانتزی و گذرا از وضعیت نیست و به هـر اقدام خصمانه واکنشی متناسب نشان خواهـد داد، نوشت: پاسخ رفتار تهدیدآمیز اروپا را به همان زبان خواهیم داد.

امیرعبداللهیان: پاسخ رفتار تهدیدآمیز اروپا را به همان زبان خواهیم داد

به گزارش خبرگزاری فارس، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در یادداشتی که روز یکشنبه (دوم بهمن ماه) در سایت الجزیره انگلیسی و پیش از برگزاری نشست شورای امور خارجی وزرای اتحادیه اروپا منتشر شد، نوشت: اروپا در نتیجه فضای امنیتی ایجـاد شده پس از بحـران اوکراین توجهی خارج از عرف و نامتناسب به تحولات اخیـر در ایـران کـه به بهانه درگذشت مهسا امینی آغـاز شده بـود، نشان داد. همین فضـا باعث شد کـه اروپـایی‌ها به سمت موضع‌گیری‌های جانبدارانه و عجولانه و گزینه‌های غیرموجه مبتنی بـر سیل اطلاعات غلط، منطق معیوب و اخبار ساختگی حرکت کنند. در محافل سیـاست خارجـی اروپـا صحبت‌هایی در خصوص احتمال تعیین سپاه پاسداران انقلاب اسـلامی به عنـوان یک سازمـان تروریستی جریان دارد. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی زمانی که شهروندان اروپایی دسته دسته به عضویت گروه‌های تروریستی رنگارنگ می‌پیوستند و روانه غرب آسیا می‌شدند، به درخواست دو دولت عراق و سوریه، دست همکاری با آنها برای مبارزه با تروریسم را به گرمی فشرد و تا زمان شکست کامل داعش و پاکسازی این کشورها از وجود گروه‌های تروریستی در کنار آنها ماند! در صورتی کـه چنین سناریویی تحقق یابد، به مثابه یک بی‌درایتی امنیتی برای اروپـایی‌ها خواهـد بـود. قطعا اروپا نمی‌تواند انتظار داشته باشد که چنین اقدامی بدون واکنش ایران باشد.


 • در سال ۲۰۲۳ چند نفر با بیت کوین میلیونر شدند؟
 • همه گلایه‌های تولیدکنندگان درست است
 • با سمی‌ترین مار ایران، کبرای خزر آشنا شوید
 • جایزه بهترین بازیکن و خانم گل ‌کافا به دختران ایران رسید
 • سرود 22 بهمن / دانلود آهنگ 22 بهمن سرود های انقلابی دهه فجر بیست و دو بهمن در دهه فجر + فیلم و صوتی
 • چرا همسر رضا پهلوی با یک معشوق فرانسوی زندگی می‌کند؟
 • فال روزانه یکشنبه 9 بهمن 1401 برای متولدین تمام ماه ها
 • همه چیز درباره نرخ‌های جدید سود بانکی و شرط سپرده‌گذاری
 • اخبار لحظه به لحظه استخدام دانشگاه های علوم پزشکی
 • چند نکته مهم برای آموزش زبان آلمانی در آموزشگاه زبان ایساتیس در کرج
 • افزایش حقوق «بازنشستگان تامین اجتماعی و «مستمری بگیران» برای سال آینده (۱۴۰۲) چقدر است؟
 • اولین واکنش مسعود کیمیایی به ممنوع الخروجی اش از ایران!
 • انتشار نتایج نمرات پایانی رتبه بندی معلمان در سامانه medu
 • ببینید/ پوتین انگلیس را تهدید به موشک باران کرد
 • چرا مدام خمیازه می‌کشید؟

 • * سیـاست خارجی جمهـوری اسـلامی ایران درون و بیرون منطقـه مبتنی بـر ارزیابی‌های فانتزی و گذرا از وضعیت نیست و به هـر اقـدام خصمانه واکنشی متناسب به لحاظ ماهیت و دامنه نشان خواهـد داد

  در این یادداشت آمده است: چنین اقدامی شدیـداً غیرمسؤولانه و فاقد هرگونه مشروعیت است زیرا با تعرض به حاکمیت جمهوری اسلامی ایران ناقض حقـوق بیـن‌الملل و منشور ملل متحد محسوب مـی‌شود. جمهـوری اسلامـی ایـران چنین اقدامی را به مثابه تشدید وضعیت از سـوی اروپـایی‌ها تلقی خواهـد کـرد و جمهوری اسلامی ایران را بیش از گذشته نسبت به قابل‌اعتماد بودن و قابلیت شراکت‌پذیری اروپا در مسائل امنیت جهانی دچار تردید خواهد کرد. این امر تبعاتی عمیق برای منافع کشورهای اروپـایی در منطقـه غرب آسیا خواهـد داشت. ضروری‌ است عقلانیت در دستگاه سیـاست خارجـی اروپـا بـر فضای کنونی غلبه یابد تا از یک بحـران دیگـر جلوگیری شود، اما سیـاست خارجـی جمهـوری اسـلامی ایـران درون و بیرون منطقـه مبتنی بـر ارزیـابـی‌های فانتزی و گذرا از وضعیت نیست و به هـر اقـدام خصمانه واکنشی متناسب به لحاظ ماهیت و دامنه نشان خواهـد داد.


 • برای همه راه گم کردگان فوتبال
 • عدس هم قیمت گوشت قرمز شد!
 • خبر خوش | این گروه از معلمان ۹۰ درصد افزایش حقوق خواهند داشت
 • فروش فوق العاده ایران خودرو ویژه دهه فجر آغاز شد | شرایط پیش فروش محصولات ایران خودرو+ قیمت
 • اعمال سلیقه وزارت آموزش‌و‌پرورش در حذف مزایای رتبه‌بندی معلمان معترض
 • اطلاعیه مهم ایران خودرو | حراج بزرگ 700 خودروی ایران خودرو آغاز شد + لینک ثبت‌نام
 • مرگ کودک ۱۱ ساله با لگد مرد خشمگین
 • آغاز فروش دوچرخه برقی بی ام و به صورت محدود توسط پرشیا خودرو
 • برنامه مسابقات تورنمنت کشتی رنکینگ کرواسی
 • وزیر خارجه همچنین در این یادداشت نوشته است: جمهـوری اسـلامی ایـران در سه دهه گذشته پرآشوب‌ترین فضای سیـاسـی و امنیتی را در خاورمیانه تجربه کرده است؛ فضای سیاسی و امنیتی پرآشوبی که تمام به دلیل اشغالگری و دخالت‌های قدرت‌های فرامنطقه‌ای ایجاد شدند؛ دورانی کـه طی آن سه جنگ رخ داد و تحولات سیـاسـی عمـده‌ای را شاهد بـود و ثابت کـرد کـه سیاست ایران مطابق پارامترهای خصمانه خارجی تغییر نمی‌کند. همه شواهد حاکی از آن است کـه سیـاست‌های هراس‌افکنانه در برابر ایـران و گرایش‌هایی کـه به سمت جنگ‌طلبی وجود دارند محتوم به شکست است.

  *  تارهای بیشمار تحریم‌هایی کـه توسط آمریـکا تنیده شده، دست‌ و پای آنها را در بسیاری از زمینه‌ها بسته است

  در این یادداشت عنوان شده است: مداخلات نظامـی آمریـکا در منطقه در واقع حد و مرز قدرت نظامـی و ظرفیت خودخوانده آمریـکایی‌ها برای دولت‌-ملـت‌سازی را نشان داد. تداوم سیـاست‌های آمریکایی منبعث از رویکـرد مداخله‌جویانه محکـوم به شکست فضاحت‌بار در غرب آسیـا است. تارهای بیشمار تحریم‌هایی کـه توسط آمریـکا تنیده شده، دست‌ و پای آنها را در بسیاری از زمینه‌ها بسته است کـه یکـی از مثال‌های بارز آن روی آوردن به تعیین سپاه به عنـوان یک سازمـان تروریستی خارجـی در اوج اجرای سیاست شکست‌ خورده فشار حداکثری است.

  وی با بیان اینکه قمار اروپـا برای تکـرار تجربه شکست‌ خورده آمریـکایی‌ها در برابر نیروی نظامـی رسمی ایـران به دلایل زیادی به ضد خودش تبدیـل خواهـد شد و شانس هرگونه نتیجه‌ای برای آن متصور نیست، نوشت: بنابراین، دوست دارم نکاتی را به همکاران اروپـایی متذکـر شوم:

  منافع امنیتی ایـران در منطقـه تفاوتی بـا هیچکدام از کشورهای دیگـر در منطقـه نـدارد. آنچـه وضعیت ایران را خاص کرده، «استقلال»، «دموکراسی» و «امنیت» درون‌زای این کشور است که منجر به خصومت و محاصره آن توسط پایگاه‌های آمریـکایی در منطقـه، تحریم‌های غیرانسانی و عملیات‌های خرابکاری و ترور و اشکال دیگـر تهدید به استفـاده از زور است کـه در قالب «گزینه‌های روی میز» تجلی یافتـه‌اند. در این شرایط تحکیم «امنیت درون‌زاد» و تقویت قوای دفاعی و ظرفیت بازدارندگی در مقابل تهدیدات نقشی کلیـدی در حفظ امنیت ملـی ایـران دارد که تصمیم ایران ادامه این روند است. سپاه پاسداران در هـر دو زمینه نقشی محوری ایفا می‌کنـد، بنابراین، چنین اقدامی علیه سپاه به مثابة آن است کـه همه اقدامات ملی ایران در زمینه دفاعی و بازدارندگی را به تروریسم مرتبط بدانیم.

  *‌نقش سپاه در مهـار داعش و گـروه‌های افراطی وابسته به آن و در نهایت شکست‌ آنها، غیر قابل انکار است حتی اگر آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها نخواهند به آن اذعان کنند
  در این یادداشت عنوان شده است: جالب است در حالی کـه سپاه، به عنـوان یکـی از موثرترین نیروهای ضد تروریسم در جهـان در حال مبـارزه بـا تروریست‌ها در غرب آسیـا است، اروپـایی‌ها به دنبال این هستند کـه آن را به عنـوان یک سازمـان تروریستی تعریف کنند. نقش سپاه در مهـار داعش و گـروه‌های افراطی وابسته به آن و در نهایت شکست‌ آنها، غیر قابل انکار است حتی اگر آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها نخواهند به آن اذعان کنند. بسیاری از اعضـای سپاه، از فرماندهان گرفتـه تا سربازان، در نبرد بـا تروریسم در منطقـه به شهادت رسیده‌اند. نقش فرماندهان ایرانی، نظیـر سردار سلیمـانـی، در جلوگیری از گسترش داعش در سرتاسر منطقـه و ممانعت از ارتکاب جنایات بیشتر توسط آنها، کـه به طور بالقـوه نسل‌کشی در برابر اقلیت‌های دینی و قومی را نیز شامل می‌شد را نمی‌تـوان نادیده گـرفت. علت ترور سردار سلیمانی توسط آمریـکا این بـود کـه او مانند سدی محکم در برابر تروریسم ایستاده بـود و مانعی در برابر سیـاست‌های سلطه‌طلبانه آمریـکا محسوب می‌شد. اگر اروپـا تصمیم بگیرد راهی را کـه آمریکا رفت ادامه دهـد و سیـاست‌های ترامپی در پیش گیرد، چه چیزی از جامعه بین‌الملل مبتنی بـر قانـون باقی خواهـد ماند؟ آیـا این حرکت در تعارض با گفتمان استقلال سیاسی اروپـا نیست و اروپا را به صورت رسمی و آشکار رعیت آمریکا نمی‌کند؟
  در این یادداشت عنوان شده است: منافع امنیتی اروپـا در منطقـه به شکلی نزدیک به منافع ایـران گره خورده است. هدف قرار دادن سپاه که موتور امنیت ایـران محسوب می‌شود، منافع اروپـا در منطقـه را متزلزل خواهد کـرد. لفاظی جای ابزارهای واقعی اعمال قدرت در منطقـه را نمی‌گیرد.
  تعیین سپاه به عنـوان یک سازمـان تروریستی از سوی اروپا، به مثابه پیوستن اروپا به جبهة خصمانه‌ای است که آمریکا در ۴ دهه گذشته علیه ایران ایجاد کرده است. تروریستی خواندن نهاد نظامـی رسمی یک کشـور مستقل، تلاشی نابخردانه است کـه فقط از سوی یک رهبر کاملا غیرعادی همچون ترامپ بـر می‌آمد. تصور  اینکـه اروپـایی‌ها هم اینقدر سقوط کنند، دور از ذهن می‌نماید.

  * پاسخ رفتار تهدیدآمیز اروپا را به همان زبان خواهیم داد

  وزیر خارجه در این یادداشت یادآور شده است: شـورای وزیـران خارجه اروپـا به درستی در جمع‌بندی مورخ ۱۲ دسامبـر خـود ایـران را محـور امنیت در منطقـه توصیف کرده بـود. آنچـه آنها متـوجه نمی‌شوند این است کـه ساختار امنیتی منطقـه بـا یک ایران نا امن از هم فرو می‌پاشد. تروریستی خواندن سپاه خلاف منافع امنیتی جمعی در منطقه است و موهبتی برای جنگ‌طلبانی است کـه سال‌ها برای رویارویی نظامـی بـا ایـران و قطع روابط و همکاری‌های تاریخی و همیشه سازنده ایـران و اروپـا لابی کرده‌اند. این وضعیت به نفع هیچکس نخواهد بـود. تروریستی خواندن سپاه پاسداران به عنوان بخش حاکمیتی در ایران، عواقب حقوقی و سیاسی در پی خواهد داشت که کشورهای اروپایی باید مسؤولیت عواقب آن را بر عهده بگیرند. ما معتقدیم دیپلماسی و گفت‌وگو بهترین مسیر است. همکاری سازنده اروپـا و ایـران برای یافتن راه‌حل‌های پایدار در جهت رفع سوءتفاهمات موجود یک ضرورت اساسی است. ما پاسخ تعامل سازنده را در مسیر تعامل خواهیم داد، اما پاسخ رفتار تهدیدآمیز اروپا را به همان زبان خواهیم داد.

  پویشگر: خبرپو     منبع: فارس

  ۹:۱۱:۳۳ | چهارشنبه ۵ بهمن ۱۴۰۱ | Wednesday 25 / 01 January / 2023
  آخرین اخبار روز