#ماه محرم #یورو 2024 #اخبار آموزش و پرورش #اربعین #نقل و انتقالات فوتبال #دولت چهاردهم #المپیک #غزه #پرسپولیس #استقلال

چگونه مراقب باشیم که فرزندمان دچار اعتیاد نوشند

اعتیاد یکی از مشکلات اساسی است که امروزه در جوامع مختلف شاهد آن هستیم و همین مسئله باعث شده تا بسیاری از خانواده ها نگران این باشند که فرزندشان دچار اعتیاد شده و با این مشکل دست و پنجه نرم کنند.

مراقب از فرزندان

اعتیاد یکی از مشکلات اساسی است که امروزه در جوامع مختلف شاهد آن هستیم و همین مسئله باعث شده تا بسیاری از خانواده ها نگران این باشند که فرزندشان دچار اعتیاد شده و با این مشکل دست و پنجه نرم کنند.به منظور بررسی این مسئله در همین راستا در این مطلب قصد داریم تا شما را با روش هایی آشنا کنیم که می توانید با استفاده از آن ها مراقب باشید که فرزندشان دچار اعتیاد نشود. پس با ما همراه باشید تا به بررسی این مسئله پرداخته و در رابطه با آن صحبت کنیم.

انواع اعتیاد را بشناسید

متاسفانه به دلیل عدم شناخت کافی بسیاری از خانواده ها، اعتیاد را تنها محدود به سیگار و یا مواد مخدر می کنند، اما مسئله مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که امروزه حجم گسترده ای از اعتیاد ها وجود دارند که ممکن است جوانان و نوجوانان به آن مبتلا شوند و به همین واسطه مشکلات مختلفی برای آن ها به وجود بیاید.

به عنوان مثال اعتیادهایی مثل اعتیاد به بازی های ویدیویی، اعتیاد به تلویزیون، اعتیاد به گوشی موبایل و... از رایج ترین انواع این بیماری هستند که در بین جوانان و نوجوانان وجود دارند و بسیاری از افراد را درگیر خود کرده است. همچنین به دلیل دسترسی آزاد به اینترنت ممکن است بسیاری از جوانان با مشکل اعتیاد به پورنوگرافی مواجه شوند که یکی از انواع سخت اعتیاد است و می تواند فرد را با مشکلات مختلفی مثل اعتیاد به خودارضایی نیز مواجه کنند.

نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که اگر جوان و نوجوانی به پورنوگرافی اعتیاد پیدا کند، ترک پورنوگرافی بسیار سخت بوده و این مسئله می تواند فرد را با مشکلات مختلفی موجب کند. به همین دلیل پیشنهاد ما این است که حتماً شناخت کافی در رابطه با انواع اعتیاد را به دست بیاورید تا پیشگیری های لازم را برای جلوگیری از اعتیاد فرزند خود انجام دهید. توجه: شما با خواندن عوارض علمی خودارضایی می توانید به این مسئله خیلی بیشتر آگاه شوید و راحت تر این اعتیاد را کنار بگذارید پس تحقیق در این باره را حتما جدی بگیرید.

مضرات و خطرات اعتیاد را بیان کنید

یکی از گام های اولیه ای که به منظور جلوگیری از اعتیاد فرزندتان باید به آن توجه داشته باشید، بحث اگاه کردن فرزند از مضرات و خاطرات هر یک از انواع اعتیاد است.

در واقع اگر فرزند شما آگاهی کاملی در رابطه با مضرات و خطرات هر یک از اعتیادها داشته باشد، همین مسئله باعث می شود تا فرد جلوی اعتیاد خود را گرفته و از بروز این دسته از مشکلات پیشگیری کند. پیشنهاد ما این است که اگر شاهد گرایش فرزند خود به هر یک از انواع اعتیادهای رایج بودید، لازم است تا حتماً به او اطلاعات کاملی در رابطه با خطرات و مشکلات این دسته از اعتیاد ها داده و با دادن اطلاعات کافی و ایجاد آگاهی کامل، جلوی درگیر شدن فرزندتان با هر یک از انواع اعتیاد های رایج را بگیرید.

برای فرزندتان الگوی مناسبی باشید

یکی از مهم ترین مسائلی که همواره باید به آن توجه داشته باشید این است که فرزندان تا زمانی که وارد جامعه نشده و در محیط خانه و خانواده هستند، الگویشان پدرها و مادرها هستند و همین مسئله باعث می شود تا هر رفتاری که پدرها و مادرها انجام دهند، فرزندان نیز آن ها را تکرار کنند.

در همین راستا اگر برایتان مهم است که جلوی اعتیاد فرزندتان را گرفته و کاری کنید تا با مشکلات مختلفی مواجه نشوند، لازم است تا حتماً الگوی مناسبی برای فرزندتان باشید، چرا که اگر فرزندتان مشاهده کند که شما به اعتیاد های مختلف مبتلا هستید، مطمئنا او نیز به این اعتیادها گرایش پیدا می کند. پیشنهاد ما این است که اگر اعتیاد به سیگار کشیدن دارید، حتماً اقدام به ترک کردن سیگار کرده و تلاش کنید تا با انجام این کار الگوی مناسبی برای فرزندتان باشید و از این طریق جلوی اعتیاد فرزندتان را به راحتی بگیرید.

شناخت دوستان و اطرافیان فرزندتان

مسئله مهم دیگری که به منظور پیشگیری از اعتیاد فرزندتان باید به آن توجه داشته باشید، بحث بررسی و ارزیابی دوستان و اطرافیان او است. در واقع پس از این که هر فرد بزرگ می شود و پس از ورود به جامعه، دوستان و آشنایان مختلفی پیدا می کند و در واقع از آن ها الگو می گیرند.

این مسئله بسیار مهم باعث می شود تا اگر دوستان فرزندتان با اعتیاد های مختلف دست و پنجه نرم کنند، پس از مدتی فرزندتان نیز با چنین مشکلاتی مواجه شود.

پیشنهاد ما این است که حتماً به منظور توجه به این مسئله بسیار مهم، نظارت دقیقی بر روی دوستان فرزندتان داشته باشید و در صورتی که دوستان فرزندتان اعتیاد های مختلفی دارند، لازم است تا حتماً با فرزندتان در رابطه با این مسئله صحبت کرده و او را از مشکلات دوستی با چنین افرادی آگاه کنید. انجام این کار باعث می شود تا فرزندتان با دید کافی اقدام به کنار گذاشتن برخی از دوستان ناباب خود کرده و از این طریق درصد ابتلا به اعتیاد های مختلف را به طرز چشمگیری کاهش دهید.

نظارت بر روی رفتار فرزندتان

در طول زمان فارغ از این که فرزندتان چند سال دارد، لازم است تا همواره نظارت های جامع و کاملی بر روی رفتار فرزندتان داشته باشید. این مسئله باعث می شود تا هر زمان که مشاهده کنید که گرایشات مختلفی از سوی فرزندتان به انواع اعتیاد ها وجود دارد، پیش از درگیر شدن و افتادن در دام اعتیاد رفتارهای مختلفی برای جلوگیری از بروز این مشکل را انجام دهید.

پیشنهاد ما این است که حتماً برنامه دقیقی برای نظارت بر روی رفتار فرزندان داشته باشید و در کنار آن همواره تلاش کنید تا از فرزندان در شرایط مختلف حمایت کرده و به او احساس داشتن یک حامی و پشتیبان را بدهید.

همچنین لازم است تا در شرایط مختلف اقدام به وضع و اجرای قوانین محدود کننده برای فرزندتان کنید تا از این طریق بتوانید جلوی بروز مشکلات بدتر را گرفته و کارهای پیشگیرانه مختلفی برای کمک به فرزندتان انجام دهید.

بیشتر مراقب باشید...

در این مطلب شما را با تکنیک هایی آشنا کردیم که می توانید با استفاده از آن ها، جلوی اعتیاد فرزندتان را بگیرید و کار کنید که بعدها مجبور نشوید تا برای ترک سیگار فرزندتان اقدام کنید. توجه به این نکته بسیار مهم به شما کمک می کند تا جلوی اعتیاد فرزندتان را گرفته و به بهترین شکل ممکن به او کمک کنید تا در دام اعتیاد نیافتد.


۱۲:۱۰:۵۵ | دوشنبه ۸ شهریور ۱۴۰۰ | Monday 30 / 08 August / 2021