#پاسخ موشکی و پهپادی ایران علیه اسرائیل #کالابرگ الکترونیک #غزه #پرسپولیس #استقلال #اخبار آموزش و پرورش

بهترین صرافی ارز دیجیتال از نظر کاربران

بهترین صرافی ارز دیجیتال از نظر کاربران کدام صرافی است؟ اساساً کاربران بازار ارزهای دیجیتال صرافی‌ها را بر چه معیاری انتخاب می‌کنند؟

بهترین صرافی ارز دیجیتال از نظر کاربران

از کجا می‌توان فهمید که میزان محبوبیت پلتفرم یک صرافی نزد کاربران چه میزان است؟ این سوالات و سوالات بسیاری از این دست را در ادامه این مطلب مطالعه کنید.

با ما همراه باشید تا پس از مروری کلی بر ویژگی‌های مناسب یک صرافی ارز دیجیتال از نظر کاربران، سه مورد از بهترین و محبوب‌ترین صرافی‌های ارز دیجیتال ایران و جهان از نگاه کاربران را معرفی کنیم.

معرفی بهترین صرافی ارز دیجیتال از نظر کاربران

صرافی‌هایی که معیارهای بالا را داشته باشند، صرافی‌هایی هستند که رشد خواهند کرد و نزد کاربران محبوب خواهند بود. سه مورد از صرافی‌هایی که می‌توانند به عنوان بهترین صرافی ارز دیجیتال از نظر کاربران معرفی شوند عبارتند از:

ببینیم که هر یک از این سه صرافی، چه ویژگی‌هایی دارند و چقدر نزد کاربران محبوب هستند؟

صرافی همتاپی (Hamtapay)

صرافی همتاپی (Hamtapay)

نام صرافی

همتاپی | Hamtapay

نوع صرافی

صرافی متمرکز ایرانی

سال راه‌اندازی

1398 شمسی

دفتر مرکزی

ایران؛ مشهد

تعداد توکن‌ها

بیش از 15 ارز دیجیتال

کارمزد معاملات

حداکثر 0.35 درصد

صرافی همتاپی، یکی از بهترین و معتبرترین صرافی‌های ارز دیجیتال داخلی است که فعالیت حرفه‌ای خود را از سال 1398 آغاز کرده و در حال حاضر، بیش از 15 ارز دیجیتال مختلف را پشتیبانی می‌کند.

مهم‌ترین ویژگی‌ها و مزیت‌هایی که این صرافی را به بهترین صرافی ارز دیجیتال از نظر کاربران تبدیل می‌کند عبارتند از:

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های صرافی همتاپی این است که فرایندهای احراز هویت در آن اجباری بوده و به شکلی کاملاً پیشرفته و مدرن صورت می‌گیرند. در عین حال، هیچ‌گونه چالش دشواری برای احراز هویت پیش روی کاربران ایرانی نیست و خیلی راحت، همه افرادی که دارا مدارک هویتی ایرانی باشند می‌توانند در آن ثبت‌نام و احراز هویت کنند.

رابط کاربری صرافی بسیار جذاب، ساده و کاربر پسند است و کارمزدهای آن نیز با حداکثر 0.35 درصد، در رده قابل قبولی قرار دارد.

صرافی سی‌ای‌ایکس (CEX.io)

صرافی سی‌ای‌ایکس (CEX.io)

نام صرافی

سی‌ای‌ایکس | CEX.io

نوع صرافی

صرافی متمرکز خارجی

سال راه‌اندازی

2013 میلادی

دفتر مرکزی

لندن

تعداد توکن‌ها

بیش از 130 ارز دیجیتال

کارمزد معاملات

حداکثر 0.25 درصد

صرافی سی‌ای‌ایکس (CEX.io) دیگر صرافی است که می‌تواند به عنوان بهترین صرافی ارز دیجیتال از نظر کاربران معرفی شود. این صرافی، در سال 2013 میلادی در لندن کار خود را آغاز کرده و در حال حاضر، از بیش از 130 کوین و توکن، و بیش از 410 جفت ارز دیجیتال پشتیبانی می‌کند.

یکی از مهم‌ترین نکته در مورد صرافی CEX.io این است که این صرافی، توسط دو سازمان رگولاتوری بریتانیا یعنی آی‌سی‌او (ICO) و شبکه مسئول جرایم مالی (FinCEN) تایید شده و از این رو، سطح بسیار بالایی از امنیت و اعتبار را به کاربران خود ارائه می‌دهد.

دیگر ویژگی‌ها و مزیت‌هایی که صرافی به بهترین صرافی ارز دیجیتال از نظر کاربران تبدیل کرده عبارتند از:

علاوه بر موارد عنوان شده، رابط کاربری پلتفرم و اپلیکیشن موبایلی آن نیز بسیار ساده و کاربر پسند است و در برخی شبکه‌های اجتماعی محبوب نظیر ایکس (X) – توییتر سابق – و فیسبوک نیز فعالیت دارد.

صرافی بیتفینیکس (Bitfinex)

صرافی بیتفینیکس (Bitfinex)

نام صرافی

بیتفینیکس | Bitfinex

نوع صرافی

صرافی متمرکز خارجی

سال راه‌اندازی

2012 میلادی

دفتر مرکزی

هنگ کنگ

تعداد توکن‌ها

بیش از 160 ارز دیجیتال

کارمزد معاملات

حداکثر 0.20 درصد

صرافی بیتفینیکس (Bitfinex) هم سومین صرافی است که می‌خواهیم به عنوان بهترین صرافی ارز دیجیتال از نظر کاربران معرفی کنیم. یکی از با سابقه‌ترین صرافی‌های ارز دیجیتال در سطح دنیا، که در سال 2012 میلادی راه‌اندازی شده و دفتر مرکزی آن در هنگ کنگ استقرار دارد.

این صرافی، از طیف گسترده‌ای از ارزهای دیجیتال پشتیبانی می‌کند که تعدادشان در حال حاضر به بیش از 160 کوین و توکن و 450 جفت ارز معاملاتی می‌رسد.

از نظر امنیت، صرافی وضعیت مطلوبی در حالت کلی دارد ولی دو بار سابقه هک شدن در کارنامه بیتفینیکس، کمی می‌تواند از منظر برای کاربران آن چالش برانگیز باشد. با این حال، صرافی ادعا می‌کند که دارایی‌های کاربران خود را برای حفاظت از هرگونه ریسک امنیتی سرد ذخیره‌سازی (Cold Storage) کرده است.

ویژگی‌های مهم و نقاط قوت صرافی بیتفینیکس که آن را به بهترین صرافی ارز دیجیتال از نظر کاربران تبدیل می‌کند عبارتند از:

نکته دیگری هم که باید در خصوص صرافی بیتفینیکس در نظر داشته باشید این است که این صرافی، دسترسی کاربران ایرانی – با آی‌پی (IP) ایران – به پلتفرم خود را به دلیل تحریم‌های بین‌المللی محدود کرده و در صورت ردیابی آی‌پی، امکان مسدود سازی حساب کاربری و دارایی‌های شما وجود خواهد داشت!

ویژگی‌های مناسب یک صرافی ارز دیجیتال از نظر کاربران چیست؟

یک صرافی ارز دیجیتال برای این‌که بتواند کاربران را به سمت خود جلب کرده و حجم قالب توجهی از معاملات را انجام دهد، نیاز به یک‌سری معیارها و ویژگی‌ها دارد. البته، یکی از این ویژگی‌ها هم باز خودِ همین حجم معاملات و تعداد کاربران آن است!

تعدادی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که می‌تواند یک صرافی ارز دیجیتال را نزد کاربران محبوب کند عبارتند از:

اما ببینیم که هر یک از این معیارها و ویژگی‌ها به چه چیزی اشاره دارند و چقدر می‌توانند تعیین کننده باشند.

امنیت و اعتبار صرافی

واقعیت این است که هر چقدر هم که یک صرافی شکیل و پر از امکانات و پتانسیل سود باشد، تا زمانی که کاربران به آن اعتماد نداشته باشند از آن استفاده نخواهند کرد.

در حالت کلی، در هر سیستم مالی امنیت و اعتبار حرف اول را می‌زند و در مورد ارزهای دیجیتال و پلتفرم‌های مبادلاتی آن‌ها – همان صرافی‌ها – هم این معیار رنگ و روی جدی‌تری به خودش می‌گیرد چون خبری از نظارت و کنترل رگولاتوری نیست.

به فرض مثال، در دنای متمرکز، شما نیاز نیست برای اعتماد به یک سیستم بانکی در مورد آن تحقیق و تفحص زیادی انجام دهید. عمده‌ترین دلیل این اعتماد نیز آن است که می‌دانید این بانک‌ها از سوی بانک مرکزی و مراجع ذی‌ربط مجوز دریافت کرده‌اند، فیلترهای متعددی را پشت سر گذاشته‌اند و اگر هم اکنون در حال فعالیت هستند، نظارت می‌شوند. پس کافی است تسهیلات و امکانات و کارمزدها و غیره... را در مورد آن‌ها بررسی کنید.

اما در مورد کریپتو و در حالت کلی دنیای غیر متمرکز، هر کس برای دور ماندن از ریسک‌های احتمالی خودش باید دنبال امنیت و اعتبار باشد و بر اساس یک‌سری معیارهای خاص، در مورد امن بودن و معتبر بودن صرافی مورد نظر تصمیم‌گیری کند.

احراز هویت و KYC

دومین معیاری که می‌تواند باعث محبوبیت یک صرافی نزد کاربران شود، احراز هویت و KYC است. عمده کاربران بازار ارزهای دیجیتال به دنبال صرافی‌هایی هستند که:

واقعیت این است که همه ما، وقتی با یک پلتفرم بدون احراز هویت – یا حداقل پلتفرمی با احراز هویت اختیاری – روبه‌رو می‌شویم، ناخودآگاه ممکن است حس کنیم صرافی مورد نظر خیلی قابل اعتماد و معتبر نیست.

بله... همین‌طور هم هست و صرافی‌هایی که منطبق بر چهارچوب‌های رگولاتوری موجود هستند، در هسته مرکزی خود نظارت و کنترل دارند و سعی می‌کنند از کلاهبرداری و پول‌شویی و جرایمی از این دست دور بمانند، احراز هویت اجباری را انجام می‌دهند.

اما این فرایند احراز هویت چقدر طول می‌کشد؟ چه مدارکی برای آن نیاز است و آیا این مدارک برای همه یکسان و قابل ارائه است؟ آیا احراز هویت به بهانه‌های مختلف – مثل تحریم‌های بین‌المللی – برای کاربران یک منطقه یا کشور خاص محدود نشده است؟

همه این سوالات هم می‌توانند در محبوبیت و انتخاب یک صرافی خیل باشند. همان‌طور که می‌دانید، به دلیل تحریم، بسیاری از صرافی‌های ارز دیجیتال برای کاربران ایرانی مسدود و غیر قابل دسترسی هستند و همین معیار تاثیر زیادی روی صرافی‌های مورد استفاده کاربران ایرانی دارد.

عمق بازار، نقدینگی و حجم معاملات

یکی دیگر از معیارهای بسیار مهم برای کاربران، نقدینگی و حجم معاملات و معیارهای کمی از این دست است. بالا بودن این معیارها برای یک صرافی حاکی از آن است که:

شکاف قیمتی و نحوه قیمت‌گذاری

اگر با صرافی‌‌های ارز دیجیتال مختلف و متعددی سر و کار پیدا کرده باشید، احتمالاً این گزینه اهمیت زیادی برایتان خواهد داشت. ‌منظور از این شکاف قیمتی، اختلافی است که بین بهترین سفارش خرید ارز دیجیتال و بهترین سفارش فروش ارز دیجیتال در یک صرافی وجود دارد.

بالا بودن این شکاف قیمتی در برخی از صرافی‌ها، باعث می‌شود تا شما در خلال خرید و فروش ارزهای دیجیتال بخش قابل توجهی از سرمایه خود را از دست بدهید.

البته، این مورد بیشتر در مورد صرافی‌های فروشگاهی (Market) صادق است و در صورت استفاده از صرافی‌های بازار معاملاتی که از دفاتر سفارش (Order Books) استفاده می‌کنند، دیگر مشکلی از بابت شکاف قیمتی صرافی نخواهید داشت.

پشتیبانی از مشتریان

برای هر کاربری پشتیبانی یکی از مهم‌ترین معیارهای انتخاب است. این‌که این پشتیبانی:

امکانات، معاملات و جفت ارزها

دیگر معیاری که حتماً یک کاربر را به سمت یک صرافی جذب کرده یا از آن فراری می‌دهد، امکانات و خدماتی است که در داخل پلتفرم ارائه می‌شوند.

کاربران تمایل دارند صرافی‌هایی را انتخاب و استفاده کنند که:

کارمزدها و هزینه‌ها

وقتی دلیل انتخاب یک صرافی برای ترید کردن، کسب سود است، بدیهی است که میزان هزینه‌های عملیاتی و کارمزدها جزو مهم‌ترین معیارها خواهد بود. هر چه کارمزدهای دریافتی توسط یک صرافی پایین‌تر و رقابتی‌تر باشد، کاربران فرصت و پتانسیل کسب سود بیشتری را خواهند داشت و از این رو تمایل بیشتری به استفاده از صرافی نشان خواهندداد.

البته، این به معنی انتخاب صرافی‌های کم کارمزد یا بدون کارمزد برای انجام معاملات ارزهای دیجیتال نیست. همان‌طور که مشاهده می‌کنید، معیار کارمزدها بعد از معیارهایی نظیر امنیت و اعتبار، حجم معاملات و حتی امکانات صرافی آورده شده است!

در اصل، صرافی می‌تواند محبوب باشد که در کنار پوشش همه این معیارها و ویژگی‌ها، کارمزدهای قابل قبولی را نیز ارائه دهد.

رابط کاربری و تجربه کاربری

وقتی قرار است در مورد بهترین صرافی ارز دیجیتال از نظر کاربران صحبت کنیم، پس دو فاکتور تجربه کاربری (UX) و رابط کاربری (UI) هم اهمیت بسیار بالایی خواهند داشت.

اساساً کاربران به سمت پلتفرم‌هایی سوق پیدا می‌کنند که رابط‌های کاربری جذاب‌تر و کاربر پسندتری دارند. این موضوع، به ویژه در مورد کاربران تازه‌وارد و مبتدی ارزهای دیجیتال اهمیت بیشتری هم دارد، چرا که این قبیل کاربران ترجیح می‌دهند از پلتفرم‌هایی استفاده کنند که در کنار برآورده کردن نیازهای اصلی و اولیه آن‌ها در بازار، راحت و ساده هم هستند و خیلی زود می‌توان کار کردن با آن‌ها را یاد گرفت.

سنجش میزان محبوبیت یک صرافی نزد کاربران

اما برای این‌که بیینم یک صرافی چقدر نزد کاربران محبوب است، راه‌کارهای مختلفی وجود دارد. وب‌سایت‌ها و پلتفرم‌های زیادی هستند که امتیازهای صرافی‌ها را از منظر کاربران محاسبه و منتشر می‌کنند که یکی از معتبرترین آن‌ها، وب‌سایت تراست پایلوت (Trust Pilot) است. کافی است به این وب‌سایت مراجعه کرده و امتیاز صرافی مورد نظرتان را رصد کنید.

جمع‌بندی

بهترین صرافی ارز دیجیتال از نظر کاربران صرافی است که معیارهای مختلفی در آن بررسی شده و تایید شده باشد. معیارهایی از قبیل:

کلیه این معیارها در متن مقاله توضیح داده شده و در عین حال، سه مورد از بهترین صرافی‌های محبوب کاربران نیز معرفی شده‌اند:

شما می‌توانید برای مشاهده امتیازهای این سه صرافی، به وب‌سایت تراست پایلوت (Trust Pilot) مراجعه کنید.

سوالات متداول

  1. بهترین صرافی ارز دیجیتال از نظر کاربران کدام صرافی است؟

سه صرافی همتاپی (Hamtapay)، سی‌ای‌ایکس (CEX.io) و بیتفینیکس (Bitfinex) بهترین صرافی‌های ارز دیجیتال از نظر کاربران هستند که در متن مقاله معرفی شده‌اند.

  1. معیارهای انتخاب بهترین صرافی ارز دیجیتال از نظر کاربران چیست؟

معیارهای مختلفی در این انتخاب دخیل هستند که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

  1. از کجا می‌توان فهمید که کدام صرافی بهترین صرافی ارز دیجیتال از نظر کاربران است؟

شما می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت تراست پایلوت امتیاز صرافی‌های مختلف را مشاهده کنید.


۱۲:۳۸:۵۲ | دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ | Monday 26 / 02 February / 2024