#اخبار و نتایج انتخابات 1400 #اخبار پرسپولیس #اخبار استقلال #اخبار کرونا #یورو2020 #ثبت نام واکسن کرونا salamat.gov.ir #بیت کوین - ارز دیجیتال #اخبار فرهنگیان

درمان کوتاهی قد در کودکان به علت ژنتیک، کمبود هورمون رشد و ...

گاهی اوقات، والدین نگران این هستند که فرزندشان کوتاه قد است و به هیچ وجه رشد نمی‌کند. تحقیقات نشان داده است کوتاهی قد در اعتماد به نفس و همچنین ازدواج افراد تاثیر بسزایی دارد.

گاهی اوقات، والدین نگران این هستند که فرزندشان کوتاه قد است و به هیچ وجه رشد نمی‌کند. تحقیقات نشان داده است کوتاهی قد در اعتماد به نفس و همچنین ازدواج افراد تاثیر بسزایی دارد. اصطلاح کوتاهی قد در کودکان برای کودکی به کار می‌رود که به اندازه اکثر پسران یا دختران هم سن خود رشد نکرده باشد. کوتاه بودن قد به طور معمول به عنوان فردی که زیر صدک سوم، رشد می‌کند تعریف می‌شود. این بدان معناست که در یک گروه 100 نفره، کودکی با قد کوتاه در میان کوتاه‌ترین سه کودک در سن و جنس خود قرار دارد. بررسی منظم با پزشک کودک شما می‌تواند به ایجاد الگوهای رشد و پیگیری تغییرات در طول زمان کمک کند. یک روش ساده دیگر، این است که ببینید آیا فرزند شما به طور مداوم از لباس و کفش رشد می‌کند یا خیر. اگر كودكی چندین سال، اندازه‌ی كفش و لباسش تغییری نکرده باشد، و در یک سایز مشابه باشد، این می‌تواند نشانه رشد ضعیف باشد. در ادامه‌ی مطلب درباره‌ی علت، تشخیص و درمان کوتاهی قد کودکان توضیح داده شده است.

 

دلایل کوتاهی قد 
دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است کودک کوتاه قد باشد و آن‌ فاکتورها همیشه دلیلی برای نگرانی نمی‌شوند:

 

تشخیص کوتاهی قد کودکان

چهار شاخص وجود دارد که می‌تواند تعیین کند که رشد کودک چگونه است:

صدک قد

صدک فعلی قد کودک، درک از رشد او را ارائه می‌دهد، اما لازم به یادآوری است که این فقط یک قطعه از پازل است. صدک ارتفاع کم به طور خودکار به معنای وجود یک مشکل نیست.

سرعت رشد

سرعت رشد کودک در طول زمان می‌تواند در درک آنچه برای رشد کودک معمول است، مفید باشد. نمودارهای رشد برای تعیین کوتاهی قد بسیار مهم هستند. به همین دلیل برای کودکان مهم است که به طور منظم از نظر سلامتی بررسی شوند تا رشد آنها سال به سال دقیق اندازه گیری شود. به عنوان مثال، کودکی که در صدک 50 است، لزوماً کوتاه قد نیست اما افت ناگهانی آن از صدک 90 به صدک 50 می‌تواند نشان دهنده یک مشکل باشد.

به همین ترتیب، کودک در صدک سوم کوتاه است، اما اگر همیشه در صدک سوم رشد کرده باشد، این رشد طبیعی است.

 

پتانسیل ژنتیکی

پتانسیل ژنتیکی یک خانواده نیز بر قد و قامت تأثیر می‌گذارد. اگر والدین هر دو قد کوتاه باشند، کوتاه بودن کودک ممکن است طبیعی باشد. اگر والدین قد بلندی داشته باشند، کوتاه بودن قد کودک نسبت به سنش بیشتر نگران کننده است. با این اوصاف، کودکان با پدر و مادر کوتاه قد هنوز هم می‌توانند رشد غیرطبیعی داشته باشند.

محاسبه قد متوسط والدین کودک می‌تواند به ارائه بینشی در مورد الگوی رشد او کمک کند.

نود درصد بچه‌ها بین فاصله‌ی 10سانتی‌متری از قد والدین قرار می‌گیرند.

 

چه مدت کودک هنوز کودک برای رشد وقت دارد

  بلوغ نقش زیادی در رشد دارد. با بلوغ جهش زیادی به وجود می‌آید، اما پس از پایان بلوغ، رشد کامل می‌شود. اندازه گیری سن استخوان به پزشکان کمک می‌کند تا بتوانند مدت زمان رشد برای کودک را ارزیابی کنند. سن استخوان با عکسبرداری از مچ کودک و مقایسه بلوغ استخوان‌های دست و مچ با استانداردها مشخص می‌شود. کودک با تأخیر سن استخوان زمان بیشتری برای رشد دارد.

درمان کوتاهی قد در کودکان

متخصص غدد می‌تواند به شما کمک کند تا در مورد کوتاهی قد کودک دلیل اصلی آن را پیدا کنید و گزینه‌های درمانی موجود را توضیح می‌دهد. گاهی اوقات، هیچ درمانی لازم نیست. بسته به علت خاص، یکی از روش‌های زیر در درمان کوتاهی قد در کودکان ممکن است مفید باشد:

هورمون رشد

کودکانی که دچار کمبود هورمون رشد هستند یا یکی دیگر از علائم تایید شده FDA را دارند، ممکن است تحت درمان با هورمون رشد قرار بگیرند. این دارو به صورت تزریق یک بار در روز، شش تا هفت روز در هفته تجویز می‌شود و به طور معمول تا زمانی که صفحات رشد جوش بخورند، استفاده می‌شود. با این حال، اگر کودک شما از نظر غده هیپوفیز یا سایر کمبودهای هورمون مشکل دارد، درمان ممکن است مادام العمر باشد.

مهار کننده های آروماتاز

مهار کننده های آروماتاز داروهایی هستند که پسران می‌توانند مصرف کنند، در صورتی که سن استخوان آن‌ها نشان دهد که قبل از فیوز یا بسته شدن صفحات رشد، به زمان بیشتری برای رسیدن به پتانسیل قد نیاز دارند. این داروها (لتروزول یا آناستروزول) به صورت قرص‌های خوراکی یکبار در روز مصرف می‌شوند و مانع تبدیل تستوسترون به استروژن می‌شوند ، هورمونی که باعث بسته شدن صفحات رشد در دختران و پسران می‌شود.

تستوسترون یا استروژن

اگر کودکی تاخیر قابل توجهی در بلوغ نشان می‌دهد و به دلیل دیر به رشد رسیدن، کوتاهی قد است، دوره کوتاه تستوسترون (پسران) یا استروژن (دختران) می‌تواند به شروع بلوغ و جهش رشد مربوط به آن کمک کند. استروژن برای دختران غالباً به صورت پچ ترانس درمال، در حالی که تستوسترون به عنوان تزریق ماهیانه به پسران تجویز می‌شود. کودکی که به سادگی دیر به بلوغ می‌رسد معمولاً فقط در پاسخ به این روش درمانی رشد می‌کند.


۱۶:۱۶:۴۰ | چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۹ | Wednesday 28 / 10 October / 2020