نتایج نهایی کنکور 99 در سایت سنجش sanjesh.org
کرونا
آلودگی هوا
انتخابات آمریکا
نرخ ارز
اخبار قره باغ
قیمت سکه و طلا
بورس
سهام عدالت samanese.ir
اخبار پرسپولیس
اخبار استقلال
اخبار انتخابات 1400
اخبار فرهنگیان

تسهیل درخرید خانه، با افزایش آگاهی ملکی

افزایش افسارگسیخته قیمت مسکن در یکسال اخیر، با میزان افزایش قیمت‌ها در 30 سال گذشته همتراز بوده است. این اتفاق ناخوشایند، خبر دور شدن جوانان از صاحب‌خانه شدن را می‌دهد.

این مهم در اقتصاد و حتی مسائل اجتماعی هم تاثیر مستقیم گذاشته و باید به حل این مساله توجه بسیار داشت. توجهی که در نهایت به ایجاد ابزارهای جدید و راهکارهای اساسی آسانترشدن خرید خانه منجر شود. بورس مسکن یکی از این مسیرهاست که در ادامه جزئیاتی در خصوص آن را می­خوانید:

چندی پیش وزرای متولی بخش­مسکن و اقتصاد، با هیجان از راه­اندازی بورس مسکن خبر دادند. اینکه جه ابزارهایی پیش­نیاز آن است و راه­اندازی آن چه میزان در خانه­دار شدن جوانان تاثیر می­گذارد را مرور می­کنیم.

با وجود چنین شرایطی در اقتصاد که جوانان نمی­توانند به پس­انداز و خرید خانه فکر کنند، خریدکردن جزئی کالا می­تواند بهترین سرمایه­گذاری باشد. اما مسکن را نمی­توان به صورت جزئی خریداری کرد و در نهایت پس از چندین­ماه صاحبخانه بود. اما این مهم در بورس امکان پذیر است. حتی مدیران بورس­کالا در مذاکرات اولیه نوید فروش متری خانه را دادند و می­توان به تحقق این موضوع امیدوار بود. از سوی دیگر بورس مسکن در تامین مالی پروژه­های بزرگ نیز می­تواند نقش مهمی ایفا کند و با انتشار اوراق، تامین مالی ساخت­وسازهای انبوه انجام شود.

این مهم در نهایت به بازارمسکن کمک کرده و سمت عرضه را تا حد قابل­ توجهی ساماندهی می­کند. از طرفی مردم با خرید اوراق مشارکت، سهمی از یک پروژه ساختمانی خواهند داشت و در سود آن منتفع خواهند بود.

لازم به ذکر است تخمین ارزش یک ملک در این پروسه نقش اساسی دارد و باید با دقت بسیار املاکی که در بورس عرضه می­شوند، ارزش­گذاری شود. این مهم را می­توان با بهره­گیری از هوش­مصنوعی انجام داد. سامانه هوشمند کیلید، توانسته در طول مدت فعالیت خود تخمین دقیقی از املاک تهران را به راحت­ترین روش ممکن که دریافت کدپستی است، ارائه دهد.

این مهم علاوه بر کمک به ساماندهی بورس مسکن، به متقاضیان و فعالان بخش املاک، آگاهی لازم را از میزان سرمایه در اختیار و قیمت خرید ملک در مناطق دیگر را می­دهد. از سوی دیگر سامانه هوشمند کیلید، ابزارهای مختلفی را با بهره­گیری از هوش­مصنوعی ایجاد کرده تا عمل جستجوی ملکی هدفمند، جذاب و تسریع شود. گفتنی است افزایش آگاهی ملکی یکی از مهمترین اهداف کیلید است که با مراجعه به سایت و اپلیکیشن آن می­توانید تمام این اطلاعات را مطالعه کنید. در ادامه به نوسانات قیمت سه تا از محله­های پرتقاضای تهران نگاهی می­اندازیم تا متقاضیان با دید باز به سرمایه­گذاری ملکی در این مناطق بپردازند:

خرید آپارتمان در دروس

دروس را می­توان یکی از محله­های محبوب تهرانی دانست. چرا که این منطقه هم دسترسی خوبی برای تردد داشته و هم از نظر اجتماعی، مولفه­های مهم را در سطح قابل قبولی به همراه دارد. محله دروس که در منطقه 3 تهران واقع شده است، از گذشته قیمتی بیش از میانگین کل شهر داشت. به طوری که در ابتدای سال 92 که قیمت خرید آپارتمان در تهران حدود 3 میلیون تومان بود، خرید آپارتمان در دروس با قیمت 6 میلیون و 500 هزار تومان معامله می­شد.

https://khabarpu.com/img/post/1601365537.jpg

این مهم تا سال 1396با همین میزان صعود در حال افزایش بود. به این صورت که در فروردین 96 هر متر مربع آپارتمان با قیمت 8 میلیون و 300 هزار تومان مورد معامله قرار می­گرفت. اما طولی نکشید که قیمت مسکن از رکود اقتصادی که با آغاز تحریم­ها بیشترشد، تاثیرگرفت و طی دوسال قیمت خرید آپارتمان در دروس به 20 میلیون تومان رسید.

گفتنی است نرخ 20 میلیون تومانی نیز ابتدای روزهای سخت  بازار مسکن بود. به طوری که در انتهای همان سال، هر مترمربع آپارتمان در دروس 8 میلیون تومان گرانتر شد. این نقطه­ای بود که بسیاری از فعالان بازار مسکن فکر می­کردند قیمت خانه به سقف رسیده است. منتها اتفاقات مسکنی سال 99 این نگاه را به کلی تغییر داد.

به این صورت در آغاز سال 99 هر متر آپارتمان در دروس 29 میلیون تومان بود و در شهریور ماه به رقم غیرقابل باور  47 میلیون تومان رسید. این افزایش سرسام­آور، همچنان در حال صعود بوده و می­توان گفت متولیان این بخش را با مشکل اساسی روبرو کرده است.

خرید آپارتمان در سعادت­آباد

بی شک تمام ساکنین تهران، سعادت­آباد را به عنوان محله­ای مناسب برای سکونت می­دانند و اکثر شاخص­های تعریف شده برای یک محله خوب در سعادت­آباد وجود دارد. این مهم باعث شده در دو دهه اخیر ساخت­وسازهای متعددی در این منطقه انجام شود که این موضوع، عرضه واحدهای مسکونی را افزایش داد. در نتیجه برای خریدآپارتمان درسعادت­آباد لازم نیست زمان زیادی را صرف کنید و با ورود به سامانه کیلید، می­توانید با انبوهی از فایل­های آماده عرضه روبرو شوید.

https://khabarpu.com/img/post/1601365547.jpg

در این راستا نگاهی به نوسانات قیمت خرید آپارتمان در سعادت آباد می­اندازیم: ابتدای سال 92 قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در این منطقه 4 میلیون تومان ثبت شده است. شایان ذکر است حداقل میزان دستمزد کارمندان در آن سال 480 هزار تومان بود که این بدین معنی است که در همان بازه زمانی، خرید آپارتمان در سعادت­آباد برای تمام اقشار جامعه مقدور نبوده است.

اما این نرخ تا آذر ماه سال 96 روندی همسو با تورم را در رشدقیمت طی کرد؛ به طوری که تا پاییز 96 حدودا 3 میلیون تومان گرانتر شد. این مهم به نسبت تورم موجود در اقتصاد کشور رقمی موجه است. اما صعود ناموجه قیمتها از آنجا شروع شد که رکود حاکم در اقتصاد کشور به بازارمسکن سرایت کرد و این بخش به صورت کامل وارد رکود شد. در نتیجه سال 97 و 98  قیمت خرید آپارتمان درسعادت­آباد به شکل افسارگسیخته­ای رشد کرد و در زمستان 98 هر متر مربع به 20 میلیون تومان رسید.

گفتنی است این آغاز گرانی در بازار مسکن بود. این مهم در سال 99 با شدت بسیاری افزایش پیدا کرد و طی 6 ماه، از 23 به 37 میلیون تومان در هر متر مربع رسید. لازم به ذکر است این نرخ­ها مربوط به یک واحد آپارتمان مسکونی نوساز با امکانات متوسط، در مناطق میانی سعادت­آباد است. چرا که آپارتمان­های بسیاری در این منطقه با معماری و متریال­های خاص ساخته شده است که قیمت خرید یا اجاره آنها کاملا متفاوت است.

خرید آپارتمان در استادمعین

یکی از مشکلات سکونت در تهران، ترافیک سنگین فاصله محل کار تا خانه است. این مهم برای افرادی که در مرکز شهر زندگی می­کنند، نمود بیشتری دارد. از این رو بسیاری از مردم ترجیح می­دهند مرکز شهر را برای زندگی انتخاب کنند. منتها در کنار بحث قیمت مسکن، شلوغی مرکز شهر نمی­تواند گزینه­های زیادی برای یک انتخاب خوب به متقاضیان ارائه دهد. اما بعضی مناطق می­تواند هر دو را در کنار هم داشته باشد و علاوه بر هزینه مناسب آرامش را نیز در خود داشته باشد. خرید آپارتمان در استاد معین که در نزدیکی میدان آزادی قرار دارد، یکی از گزینه­های خوب برای این افراد به شمار می­رود.  

در این راستا نگاهی می­اندازیم به نوسانات قیمت خرید آپارتمان در استاد معین تا متقاضیان بتوانند با دید بازتری به فکر ورود به این محله باشند. نرخ خرید ملک مسکونی در این منطقه، تا سالها با میانگین قیمت خرید شهر تهران همتراز بود. این مهم تا سال 96 با یک شیب ملایم در حال رشد بود، تا زمانی که همچون سایر مناطق در سال 97 با رشد شدید مواجه شد.

در نتیجه هر مترمربع آپارتمان در استاد معین از 2 میلیون و 800 هزار تومان ابتدای سال 96 به 8 میلیون و 200هزار تومان در فروردین 98 رسید. این مهم تا پایان سال رشد 2 میلیون تومانی را تجربه کرد و در انتهای سال با 10 میلیون و 700 هزارتومان به کار خود پایان داد. اما همچون سایر مناطق این محله هم با صعود بی­سابقه قیمت­ها در سال 99 مواجه شد و طی 6 ماه به 18 میلیون تومان در هر متر مربع رسید.

مدنظر داشته باشید برای انتخاب یک واحد مسکونی مناسب و فروش خانه خود می­توانید از ابتدا تا انتهای خرید یا اجاره را با سامانه کیلید همراه باشید و علاوه بر آگاهی از میزان سرمایه ملکی خود، خانه مورد نظر خود را پیدا کرده و تمام مشخصات کاربردی آن منطقه را از نظر قیمت و سایر شاخص­های مهم مطالعه کنید.


۱۱:۱۸:۱۴ | سه شنبه ۸ مهر ۱۳۹۹ | Tuesday 29 / 09 September / 2020