به کدام نامزد انتخابات 1403 رأی می دهید؟
سعید جلیلی
محمدباقر قالیباف
قاضی‌زاده هاشمی
علیرضا زاکانی
مسعود پزشکیان
مصطفی پورمحمدی
رای سفید می دهم
نتایج
#اخبار انتخابات ریاست جمهوری #نظرسنجی انتخابات #یورو 2024 #نقل و انتقالات فوتبال #غزه #پرسپولیس #استقلال #اخبار آموزش و پرورش

هر آنچه که در مورد شیوه های نوین آموزش باید بدانید

امروزه شیوه های نوین آموزش جایگزین روش های سنتی شده است. این روش ها همچون روش کنفرانس، شاگرد – استادی، چند حسی، پروژه، روش آنلاین و غیره است. آموزش غیرحضوری این روزها بیشترین کاربرد و محبوبیت را در بین تمامی سنین دارد.

یک راه منظم که با قوانین و منطقی که برای ارائه یک درس و یا مبحث باشد، روش آموزش گفته می شود. شیوه آموزش به دو شیوه تاریخی و شیوه های نوین آموزش تقسیم می شود. روش های نوین آموزش با پیشرفت علم جایگزین روش های سنتی شده است و از کاربرد بسیار بیشتری برخوردار است، زیرا افراد یادگیری بیشتر و موثر تری را در این روش ها تجربه می کنند. در ادامه این مقاله انواع روش های نوین یاد دهی و یادگیری را برای شما شرح خواهیم داد. با ما همراه باشید.

انواع روش های نوین یاد دهی و یادگیری

برای یادگیری و تدریس روش های بسیاری وجود دارد که برخی پیشرفته و برخی از گذشته به یادگار مانده است. در دنیای امروز و با گسترش اینترنت، ترجیح افراد بر استفاده از روش های نوینی است که به یادگیری بهتر و آموزش آسان تر کمک می کند. در این قسمت می خواهیم شما را با شیوه های نوین آموزش آشنا کنیم.

  1. روش کنفرانس

کنفرانس دادن با روش سخنرانی متفاوت است. در روش سخنرانی، مسئول دادن اطلاعات به شاگردان، استاد است. اما در روش کنفرانس جمع آوری و ارائه اطلاعات بر عهده ی شاگردان است. با این روش مشخص می شود که دانایی افراد چه مقدار است و شما موقعیت بیشتری جهت یادگیری می آموزید. در این روش استاد تنها وظیفه هدایت و کنترل جلسه را به عهده دارد و برای همه سنین کاربردی است. این روش به یادگیری و درک بهتر مطالب بسیار کمک می کند.

https://khabarpu.com/img/post/1618640400.png

 

  1. روش شاگرد – استادی

این روش قدمت خیلی زیادی دارد اما سال ها از آن استفاده نمی شد. اکثریت افراد تمایل دارند که نقشی به جز نقش خود را در زندگی ایفا کنند. بنابراین روش شاگرد – استادی به افراد اجازه را می دهد تا نقش دیگری را بازی کنند. در این شیوه آموزشی به شاگردان فرصت داده می شود تا به جای استاد قرار گیرند. هدف از این عمل این است که شاگردان نقش تعلیمی معلم را انجام دهند. بنابراین آن ها تجربه های جدیدی را کسب می کنند. در این روش افراد تخصص های گوناگون را درک می کنند و از آن ها بیشتر می توانند استفاده کنند بنابراین این روش نیز یادگیری افراد را افزایش می دهد.

  1. روش چند حسی

برای استفاده از این روش همه ی حواس خود را باید به کار بگیرید که باعث یادگیری بهتر می شود. به کمک این روش مهارت ها را می توان درک کرد و ارتباط موثر تری برقرار کرد. در این روش یادگیری از طریق بینایی در حدود هفتاد و پنج درصد است که یه آن یادگیری بصری می گویند. یادگیری از طریق شنوایی در حدود سیزده درصد است که به آن یادگیری سمعی می گویند. یادگیری از طریق لمس کردن در حدود شش درصد است. یادگیری از طریق چشیدن در حدود سه درصد است و یادگیری از طریق بوییدن نیز در حدود سه درصد است.

https://khabarpu.com/img/post/1618640409.png

 

 

  1. روش پروژه ای

این روش آموزش به افراد کمک می کند تا قدرت مدیریت، برنامه ریزی و خود کنترلی را در خود افزایش دهند. در این روش شاگردان می توانند با توجه به سلیقه خود مبحثی را انتخاب کنند و درباره آن موضوع اطلاعاتی را کسب کنند. بنابراین افراد یاد می گیرند که منظم و مرتب پروژه ای را انجام دهند. این شیوه اعتماد به نفس و میزان نظم و دقت افراد را افزایش می دهد و باعث افزایش صمیمیت رابطه بین استاد و شاگرد نیز می شود.

یکی از شیوه های نوین آموزش تدریس آنلاین است که در ادامه به توضیح مختصری از این روش پرکاربرد می پردازیم.

آموزش الکترونیکی، جذاب ترین شیوه آموزش نوین

عناصر الکتریکی آموزش را جذاب تر می کنند و شیوه های نوین آموزش را ایجاد می کنند. در این روش افراد به لحاظ فیزیکی در کلاس حضور ندارند. آموزش الکترونیکی نیز دارای روش های مختلفی است که آن ها را نیز بررسی خواهیم کرد. در دوره های آموزش الکترونیک باید به صورت مرحله ای باشد تا در صورت اشتباه فورا قابل اصلاح باشد. باید از اتاق های گفت و گو، پیام های فوری و پست الکترونیکی برای ایجاد رابطه بین استاد و شاگرد استفاده شود. بنابراین صمیمیت بیشتری بین استاد و شاگرد ایجاد می شود. آموزش آنلاین به صورت متنی، تصویری و فیلم موجود می باشد. آموزش به صورت فیلم نسبت به آموزش متنی و تصویری کامل تر بوده و کاربرد بیشتری دارد.

https://khabarpu.com/img/post/1618640416.jpg

 

از این دوره ها جهت کسب مدرک استفاده می شود. شما می توانید مدارک دانشگاهی در رشته های مختلف همچون شیمی، زیست، ریاضی و غیره را کسب کنید.

در این روش شما مهارت ها و استعداد های خود را به کمک دوره های جامع غیرحضوری افزایش می دهید. این روش برای مهارت های فنی کاربردی تر است اما در سایر رشته ها نیز کاربرد دارد. این آموزش ها به شما کمک می کند که در آزمون های مختلف با آمادگی کامل شرکت کنید.

مزایا آموزش غیرحضوری

از مهم ترین مزایای شیوه های نوین آموزش به صورت غیرحضوری انعطاف پذیری زمان و مکان آن است. شما می توانید در زمان و مکان دلخواه خود به آموزش بپردازید و این برای افراد شاغل بسیار حائز اهمیت است. در آموزش غیرحضوری نیازی به حضور در کلاس نیست بنابراین نیازی به تردد و استفاده از وسایل نقلیه ندارید. از دیگر مزایا مهم آن این است که هزینه ها بسیار کاهش می یابد. همچنین این نوع آموزش به شما این امکان را می دهد تا در هر لحظه که نیاز به مرور مطالب داشتید بتوانید به محتوای آموزشی مراجعه کنید و مطالب را یادآوری کنید. مجموعه نماتک با استفاده از آموزش های غیرحضوری مهارتی برای همه این امکان را فراهم کرده است که پس از تکمیل آموزش بتوانید برای همیشه با استاد مربوطه در تعامل باشید و در اجرای پروژه ها نیز از استاد مربوطه کمک گرفته و پاسخ سوالات خودتان را دریافت کنید. برای آشنایی بیشتر با این مجموعه و استفاده از آموزش های رایگان ویدیویی می توانید به سایت نماتک یا اینجا مراجعه کنید.

امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید و برای شما مفید بوده باشد. از همراهی شما سپاسگزاریم.


۱۰:۵۱:۳۱ | شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۰ | Saturday 17 / 04 April / 2021