#اخبار کرونا #اخبار پرسپولیس #اخبار افغانستان #دریافت کارت واکسن vcr.salamat.gov.ir #اخبار آذربایجان #اخبار دولت #اخبار استقلال #ثبت نام واکسن کرونا salamat.gov.ir #اخبار فرهنگیان

بهترین کارت صدا برای استودیو

در تمامی استودیو ها، چه استودیو های بزرگ و مجهز و چه استودیو های کوچک و خانگی، کارت صدا به عنوان قلب استودیو به شمار می رود و یکی از مهم ترین تجهیزاتی است که باید در خرید آن دقت بسیار زیادی داشته باشید.

تجهیزاتی بسیاری در دنیای صدا وجود دارند که قیمت بسیار زیادی دارند اما داشتن آن ها تغییر چندانی در نوع ضبط شما ایجاد نمی کند، اما برخی دیگر از این تجهیزات به گونه ای هستند که هزینه زیادی که بابت آن ها پرداخت می کنید در طولانی مدت به شما باز می گردد و تاثیر بسزایی در کیفیت صدای خروجی شما دارد. طبق نظر کارشناسان سازکالا، کارت صدا به عنوان یکی از این تجهیزات، همواره مورد توجه مهندسین صدا بوده است.

در این مقاله قصد داریم تا به طور عمیق به دنیای کارت صدا ها وارد شده و انواع نکاتی که باید برای خرید بهترین sound card ممکن برای استودیوی خود بدانید را به شما بگوییم. در ادامه همراه ما باشید.

 

کارت صدا چیست؟

اگر بخواهیم جواب بسیار کوتاهی به این سوال بدهیم، می توانیم بگوییم که کارت صدا وسیله ای است که صدا را از حالت آنالوگ به دیجیتال و بالعکس تبدیل می کند. برای مثال، صدای شما هنگامی که در حال خوانندگی پشت میکروفون هستید، در بعد آنالوگ قرار دارد. هنگامی که میکروفون را به کارت صدا متصل می کنید و صدای خود را در نرم افزار های مختلف ضبط می کنید، صدا از بعد آنالوگ به بعد دیجیتال تبدیل می شود. از طرفی، ممکن است بخواهید آهنگی که در نرم افزار میزبان خود تولید کرده اید را با استفاده از اسپیکر های مختلف و یا هدفون های گوش کنید. کارت صدا ها صدا را از بعد دیجیتال (نرم افزار) به بعد آنالوگ (هدفون و اسپیکر) تبدیل می کنند و به شما امکان گوش دادن به پروژه های مختلف را می دهند.

داشتن sound card چه مزیتی دارد؟

ممکن است با خود بگویید که کارت صدایی داخلی کامپیوتر و لپ تاپتان امکان این کار ها را برای شما فراهم می کند، اما کارت صدا های جانبی مزایایی دارند که برای کسانی که می خواهند به طور حرفه ای به تولید موسیقی و یا ضبط بپردازند، بسیار کارآمد می باشد. یکی از مهم ترین مزایای آن، بهره مندی از ورودی های متعدد است. به این ترتیب شما می توانید میکروفون های متعددی را به سیستم کامیپوتری خود متصل کرده و در ضبط های خود از انواع میکروفون های مختلف استفاده کنید.

همچنین شما با استفاده از کارت صدا ها، کنترل بیشتری بر روی بلندی صدای هر کدام از سیستم های صوتی خود دارید. برای مثال، برخی از کارت صدا ها دارای ناب های جداگانه ای برای تنظیم صدای اسپیکر ها و هدفون ها هستند. از دیگر مزایای آن ها نسبت به کارت صدا های داخلی، تاخیر در ضبط صدا است. هنگامی که با کارت صدا های داخلی لپ تاپ و یا کامپیوتر خود شروع به ضبط می کنید، متوجه می شوید که صدای شما با تاخیر زیادی ضبط می شود.

داشتن کارت صدا این مشکل را به راحتی برطرف می کند و می توانید بدون تاخیر، بر روی آهنگ های مختلف بخوانید و یا ساز خود را ضبط کنید. تجهیزات استودیویی و از جمله میکروفون سازکالا را می توانید خرید نمایید.

چه نکاتی را هنگام خرید ساند کارت باید در نظر گرفت؟

حال که به اهمیت کارت صدا ها برای ضبط پی بردیم، وقت آن است که بدانیم هنگام خرید کارت صدا باید به چه نکاتی توجه کنیم. در ادامه موضوعاتی را به شما می گوییم که با تحقیق در مورد آن ها و همچنین نیاز های خود، می توانید بهترین خرید ممکن را داشته باشید.

 

تعداد ورودی ها و خروجی ها

از مهم ترین نکاتی که باید هنگام خرید کارت صدا به آن توجه کنید، تعداد ورودی ها و خروجی هایی است که کارت صدا های مختلف در اختیار شما قرار می دهند. اگر در مشخصات انواع کارت صدا ها دقت کنید، مشخصه ای تحت نام I/O مشاهده می کنید که در واقع تعداد ورودی ها و خروجی ها را به شما نشان می دهد.

این که کدام کارت صدا مناسب شماست، بستگی به انتظارات شما دارد. چه تعداد میکروفون را به طور همزمان می خواهید ضبط کنید؟ چه تعداد اسپیکر و چه تعداد هدفون را می خواهید به سیستم خود متصل کنید؟ آیا نیاز به ورودی MIDI دارید؟ با توجه به پاسخ هایتان به این سوالات می توانید کارت صدای مورد نظر خود را تهیه کنید.

یکی دیگر از نکات قابل توجه هنگام خرید کارت صدا، نوع اتصال آن به سیستم شماست. کارت صدا به طور عمده به سه شکل به سیستم های کامپیوتری متصل می شوند که از آن ها می توانیم به USB، FireWire و Thunderbolt اشاره کنیم.

این نوع اتصال ها نه تنها برای هر سیستمی متفاوت هستند، بلکه در تاخیر صدا و همچنین کیفیت صدا نیز تاثیر دارند. به طور کل کارت صدا هایی که از اتصال Thunderbolt بهره می برند دارای کیفیت بهتری هستند اما برای استفاده از آن ها، یا باید از کامپیوتر های شرکت اپل استفاده کنید و یا باید از سیستم هایی استفاده کنید که دارای پشیتبانی از اتصال Thunderbolt هستند.

پری امپ ها، مبدل ها و سمپل ریت

بسیاری از افراد با استفاده از کارت صدا های خود و بدون استفاده از پری امپ های جداگانه اقدام به ضبط صدا با میکروفون های مختلف می کنند. از این روی بسیاری از شرکت های پری امپ های بسیار قدرتمند و با کیفیتی را در کارت صدا های خود قرار می دهند که همین موضوع باعث شده تا بتوانید صدای بسیار خوبی را از میکروفون های خود به دست بیاورید.

این موضوع می تواند یکی از نکاتی باشد که هنگام خرید کارت صدا باید به آن توجه ویژه ای داشته باشید. پری امپ هایی که در کارت صدا های مختلف قرار دارد، صدا های مختلفی نیز دارند و این موضوع باعث شده تا برای این که بتوانید صدای مورد نظر خود را به دست بیاورید، در مورد پری امپ های مختلف تحقیق کنید.

از دیگر نکاتی که باید به آن توجه کنید، می توانیم به مبدل ها و کیفیت صدایی که هر کارت صدا می تواند ضبط کند اشاره کنیم.

مبدل های آنالوگ به دیجیتال و دیجیتال به آنالوگ (AD/DA) تاثیر بسزایی در کیفیت صدای ضبط شده شما دارند. اگر از تجهیزات آنالوگ در استودیوی خود استفاده می کنید، کیفیت این مبدل ها را باید در نظر داشته باشید. همچنین سمپل ریت را در هنگام خرید کارت صدا در نظر داشته باشید.

بسیاری از کارت صدا ها کیفیت ضبطی معادل 192 kHz را نیز در اختیار شما قرار می دهند. کیفیت CD های موسیقی در تمامی دنیا معادل 44.1 kHz و کیفیت DVD ها معادل 48 kHz می باشد. بنابراین پیشنهاد ما به شما خرید کارت صدا هایی است که حداقل کیفیت 96 kHz را به شما بدهد.

 

خرید و مقایسه کارت صدا

همانطور که گفتیم، مقایسه کارت صدا های مختلف می تواند کمک بسیار بزرگی به شما به شما برای خرید محصول مورد نظرتان بکند. از این رو، یکی از فروشگاه های معتبر در زمینه تجهیزات استودیویی در ایران، فروشگاه سازکالا می باشد. مشاورین این فروشگاه به بهترین شکل ممکن شما را در خرید تمامی تجهیزات صوتی راهنمایی می کنند و می توانید با مشورت با آن ها، کارت صدای مورد نظر خود را خریداری کنید. از دیگر نکات مثبت در مورد این فروشگاه، امکان خرید اقساطی تا 24 ماه و همچنین ارسال رایگان است. برای اطلاعات بیشتر می توانید به سایت آن ها به نشانی www.sazkala.com سر بزنید و یا با شماره تلفن 021-54772 تماس بگیرید.


۱۱:۴۲:۵۴ | یکشنبه ۱۸ مهر ۱۴۰۰ | Sunday 10 / 10 October / 2021