کرونا
بورس
قیمت سکه و طلا
نرخ ارز
وام اجاره مسکن tem.mrud.ir
دارایی سهام عدالت sahamedalat.ir
آزادسازی سهام عدالت samanese.ir
سامانه سجام sejam.ir
اخبار پرسپولیس
اخبار استقلال
اخبار فرهنگیان

جراح ارتوپد دکتر حکیمی

جراح ارتوپدی یک پزشک مجرب برای تشخیص، درمان، پیشگیری و توان بخشی به بیمار آسیب‌ دیده بر اثر جراحات، اختلالات و بیماری‌ها در ساختمان استخوانی،عضلاتی هست.

جراح ارتوپدی یک پزشک مجرب برای تشخیص، درمان، پیشگیری و توان بخشی به بیمار آسیب‌ دیده بر اثر جراحات، اختلالات و بیماری‌ها در ساختمان استخوانی،عضلاتی هست. هرگونه آسیب در استخوان ‌‌ها، مفصل ‌ها، عضلات، اعصاب و تاندون‌ ها به متخصص ارتوپد مربوط بوده و ایشان توانایی کافی در رفع بیماری‌های مربوط با این ساختمان را دارد.

 

در حالی ‌که تمامی پزشکان ارتوپدی با سر تا سر ساختمانی عضلانی و استخوانی آشنا هستند؛ بسیاری از این پزشکان، در زمینه و ناحیه خاصی از بدن تخصص دارند.

به‌ طوری ‌که جراح ارتوپد را ممکن است با نام‌ های متخصص ارتوپد پا، دست، شانه، ستون فقرات، زانو بشناسیم. جراح ارتوپد درزمینه ‌های تخصصی کودکان، تروما، جراحی بازسازی، آنکولوژی (تومور استخوانی) و درمان ورزشی نیز فعالیت می‌ کنند.

https://khabarpu.com/img/post/1568508037.jpg

بخش اعظم فعالیت جراح ارتوپد به این مهم اختصاص می ‌یابد که مواد و قطعاتی به شکل پیچ، سیم، پین، انبر و پروتز را برای نگه داشتن استخوان ‌های آسیب‌ دیده در محل مناسب و حفظ هم محوری آن ها یا جایگزینی بافت پیوندی یا استخوان آسیب ‌دیده در بدن قرار دهد.

پیشرفت‌ های چشمگیری در زمینه تولید مفصل ‌ها و اندام‌ های مصنوعی به دست آمده است و امروزه از مواد مختلفی برای ترمیم آسیب ‌دیدگی استخوان ‌ها و بافت پیوندی بهره گرفته می‌ شود.

دستاورد های دانش متالورژی و پلاستیک جراحی ارتوپدی را متحول ساخته است. جراحان با بهره‌گیری از این دستاوردها می‌ توانند عملکرد های طبیعی استخوان، مفصل و رباط را بازیابی کنند و بخش ‌های آسیب ‌دیده مربوط به دامنه‌ های اصلی حرکتی را با دقت بالاتری ترمیم کنند.

 

متخصص ارتوپد

متخصص ارتوپد  از صلاحیت درمان تمام گروه‌های سنی از جمله گروه‌های زیر برخوردار است:

 

متخصص ارتوپد با چه کسانی همکاری می کند؟

درمان ارتوپدی غالباً رویکردی گروهی است که با همکاری پزشک، متخصص غیر پزشکی مانند متخصص فیزیوتراپی و دیگران انجام می ‌شود.

 

جراح ارتوپد دوره آموزشی تخصصی 5 ساله یا طولانی‌ تر را پس از اتمام دوره پزشکی عمومی پشت سر می‌ گذارد تا در زمینه درمان اختلال‌ های استخوان، تاندون و رباط تخصص پیدا کند. دکتر ارتوپد برای مدیریت ناراحتی ‌های مفصلی به روش ‌های جراحی و غیرجراحی آموزش می ‌بیند.

 

تشخیص و آماده سازی:

بیماران معمولاً توسط پزشک داخلی، پزشک اورژانس یا دیگر متخصصین به دکتر ارتوپد خوب ارجاع داده می‌ شوند. آزمایش‌ های مختلفی مانند رادیوگرافی، سی تی اسکن، ام آر آی، نوار عضله، آرتروپلاستی تشخیصی و آزمایش خون روی مراجعین انجام می ‌شود تا بهترین روش درمان مشخص شود.

متخصص ارتوپدی سابقه اختلال‌ ها و ناراحتی ‌ها و درمان ‌های پیشین را بررسی می کند. متخصصین ارتوپد معمولاً توصیه می‌ کنند که پیش از جراحی مدتی به عضو آسیب دیده استراحت داده شود.

متقاضیان جراحی باید آزمایش‌های ادرار و خون و نوار قلب و دیگر آزمایش‌های تشخیصی را قبل از جراحی و دیگر عمل‌های مهم انجام دهند. برخی بیماران خون اهدا می ‌کنند تا برای جراحی‌ه ای بزرگی مانند تعویض مفصل زانو در بانک خون ذخیره شود و در صورت خونریزی شدید مورد استفاده قرار گیرد.

 

متخصص ارتوپد چه مشکلاتی را درمان می کند؟

متخصص ارتوپد به درمان بیماری‌های دستگاه اسکلتی عضلانی یعنی ناراحتی‌های استخوان، مفصل، تاندون و عضله می‌پردازد. بیماری‌های متعددی وجود دارد که به استخوان، مفصل، رباط، تاندون و عضله آسیب می‌زند.

 

ناراحتی‌ های استخوان موارد زیر را شامل می شود:

 

ناراحتی ‌های مفصلی عبارت‌اند از:

https://khabarpu.com/img/post/1568508280.jpg

شایع ‌ترین مشکلاتی که متخصص و جراح ارتوپد دکتر حکیمی ، تشخیص می‌ دهد به تفکیک اعضاء بدن عبارت ‌اند از:

 

دست و مچ دست:

 

شانه:

 

زانو:

 

آرنج:

 

ستون فقرات:

 

درمان ‌های ارتوپدی توسط دکتر حکیمی:

پرکاربردترین روش‌هایی که جراحان ارتوپد از آن ها برای درمان مشکلات بیماران بهره می‌ گیرند، عبارت‌اند از:

    ترمیم شکستگی استخوان‌های:

    آرتروسکوپی:

آرتروسکوپی یک عمل جراحی بسته (سوراخ کلید) با حداقل تهاجم است که در آن وسایل جراحی برای تشخیص و ترمیم آسیب‌دیدگی‌های بافت مفصل مانند صدمه‌های غضروف وارد مفصل می‌ شود.

 

    درمان آسیب ‌های عضلانی، پارگی تاندون یا پارگی رباط:


۵:۲۰:۴۶ | یکشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۸ | Sunday 15 / 09 September / 2019