#پاسخ موشکی و پهپادی ایران علیه اسرائیل #کالابرگ الکترونیک #غزه #پرسپولیس #استقلال #اخبار آموزش و پرورش

معرفی انواع میلگرد در سازه‌ های بتنی

استفاده از انواع میلگرد در سازه‌ های بتنی اهمیت فراوانی دارد؛ زیرا این کار باعث می‌شود تا ساختمان در برابر زلزله، طوفان و دیگر عوامل آسیب‌زا از مقاومت کافی برخوردار باشد.

لازم است تا مهندسان و دیگر مشاغل مربوط به ساختمان‌سازی درباره این موضوع اطلاعات کافی داشته باشند تا بتوانند از نوع مناسب‌ آن‌ها در پروژه‌های خود استفاده کنند.

میلگرد چیست؟

میلگرد یکی از مصالح ساختمانی اساسی در ساختمانی‌های بتنی محسوب می‌شود که در نقاط مختلف سازه، از دیوارها گرفته تا کف، به‌کار می‌رود. این مقطع فولادی انداز‌ه‌های مختلفی دارد و استفاده از آن برای بتن‌ریزی باعث افزایش استحکام ساختمان می‌شود.

گستردگی کاربرد انواع میلگرد در ساختمان سازی به‌ علت توان تحمل بالای آن‌ها در برابر نیروهای کششی است. انواع میلگردهای مصرفی در سازه ‌های بتنی قطری به اندازه 8 الی 32 میلی‌متر دارند که به آن‌ها آرماتور نیز گفته می‌شود.

https://khabarpu.com/img/post/1695033028.jpg

 

انواع میلگرد در سازه های بتنی

از میلگردها در نقاط مختلف ساختمان استفاده می‌شود؛ به همین دلیل لازم است تا با ویژگی‌ و اندازه‌های متنوعی نیز تولید شوند. این مقطع‌های فولادی را می‌توان از چند لحاظ بررسی و دسته‌بندی کرد.

انواع میلگرد در سازه های بتنی براساس شکل ظاهری

به‌طور کلی انواع میلگردهای مصرفی در بتن ازنظر شکل بدنه خود، 2 نوع هستند:

انواع میلگرد در سازه های بتنی براساس جنس

ماده اولیه تولید میلگردها، فولاد است اما مواد دیگری نیز به آن‌ها اضافه می‌شود تا ویژگی‌های متفاوتی داشته باشند. این موضوع، اساس نوعی از تقسیم‌بندی آن‌ها است:

انواع میلگرد در سازه های بتنی براساس استاندارد

ازنظر استاندارد و خواص مکانیکی، انواع میلگرد در سازه های بتنی در 4 گروه قرار می‌گیرند:

https://khabarpu.com/img/post/1695033034.jpg

 

انواع میلگرد در سازه های بتنی براساس کاربرد

هر نوع میلگرد، مشخصات ویژ‌ه‌ای دارد و به همین دلیل در نقاط خاصی از ساختمان به‌کار می‌رود:

میلگردهای خاموت خود به انواع معمولی، مارپیچی، ربات، سلولار و مهندسی تقسیم می‌شوند.

انواع میلگرد در سازه های بتنی براساس روش تولید

برای تولید میلگرد از روش‌های مختلفی استفاده می‌شود که مرحله اول، یعنی تبدیل مذاب فولاد کربنی به شمش، در همه آن‌ها یکی است؛ اما مراحل بعدی آن براساس نوع میلگرد متفاوت است:

دیگر انواع میلگرد در سازه‌ های بتنی شامل میلگردهای فولاد نرم ساده، پیش‌فشرده و کامپوزیت می‌شوند.

میلگرد نرم ساده مقاومت چندانی ندارد و از آن برای جلوگیری از ایجاد شکستگی در سنگ‌فرش بزرگ‌راه استفاده می‌‌شود.

میلگردهای پیش‌فشرده در ساخت پل‌ها و دال‌های بتنی کاربرد دارند و شامل چند رشته فولادی پیچیده‌ شده هستند.

میلگرد کامپوزیت (FRP) از چندین نوع پلیمر و الیاف تشکیل شده و به‌دلیل داشتن ویژگی‌های برجسته‌ای، نسبت به مقاطع فولادی برتری دارد. استحکام بالاتر، ماندگاری بیشتر و هزینه کم‌تر از مزایای این نوع میلگردها هستند.

https://khabarpu.com/img/post/1695033040.jpg

 

دلایل استفاده از میلگرد در سازه‌های بتنی

از حدود 200 سال پیش، استفاده از انواع میلگرد در صنعت ساختمان‌سازی رواج پیدا کرد تا با این کار استحکام بتن تقویت شود. اگر بتن به‌ تنهایی در سازه به‌کار رود، ممکن است تحت تاثیر گرما یا سرمای محیط قرار گرفته و دچار تغییر حجم شود؛ در نتیجه می‌شکند و مقاومت ساختمان کاهش یابد.

به‌دلیل اینکه ضریب انبساط دمایی بتن و میلگرد تقریبا یکی است، استفاده از آن‌ها در کنار هم باعث می‌شود تا احتمال تخریب بتن کم‌تر شود.

کاربرد دیگر میلگرد، جلوگیری از ریزش سقف در زمان آتش‌سوزی است؛ زیرا این مقطع فولادی مقاومت حرارتی بتن را نیز بیشتر می‌کند.

جمع‌بندی

میلگردها نقش مهمی در ایجاد استحکام و مقاومت کافی در ساختمان‌ها دارند. این مقاطع فولادی از مواد مختلفی ساخته می‌شوند و از خواص متفاوتی برخوردار هستند. انواع میلگرد در سازه های بتنی براساس جنس، کاربرد، استاندارد، نحوه تولید و شکل ظاهری تقسیم‌بندی می‌شوند.

شرکت آسن یک مجموعه متخصص و مطمئن در حوزه تامین انواع میلگرد است. این شرکت همواره با ارائه محصولات مرغوب با قیمتی مناسب، برای جلب رضایت مشتریان خود تلاش می‌کند.


۱۴:۰۳:۰۵ | دوشنبه ۲۷ شهریور ۱۴۰۲ | Monday 18 / 09 September / 2023