#کالابرگ الکترونیک #غزه #پرسپولیس #استقلال #اخبار آموزش پرورش و فرهنگیان

11 ایده طلایی برای طراحی و انتخاب مبلمان رستوران کوچک

قصد دارید یک رستوران کوچک داشته باشید اما نمی‌دانید چطور طراحی آن را پیش ببرید تا بهترین و زیباترین حالت ممکن را به نمایش بزارید؟

طراح‌ داخلی هستید و برای ایده گرفتن طراحی یک رستوران کوچک سردرگم شده‌اید؟ یا برای انتخاب مبلمان رستورانی کوچک با مشکل مواجه شده‌اید؟

خبرخوب؛ این مطلب مخصوص شماست و به شما 11 مورد از بهترین ایده‌های دکوراسیون داخلی و مبلمان رستوران کوچک را نشان خواهیم داد. آماده‌ای؟ برو که بریم!

نکات طراحی رستوران و کافی شاپ

۱- از نور طبیعی غافل نشوید

می‌توان گفت که اگر نور طبیعی مهم‌ترین فاکتور طراحی نباشد، قطعاً از پراهمیت‌ترین‌ها است. نور طبیعی جان محیط است پس اگر شما در محیط رستوران خود این مزیت را دارید؛ در واقع می‌شود گفت که نصف مسیر جذابیت یک دکوراسیون داخلی را رفته‌اید. تا جای ممکن از تمام منابع برای این گزینه استفاده کنید تا مکانی زنده تر و پر نور تر داشته باشید. به یاد داشته باشید که به طور کلی مکان‌های پر نور بزرگ‌تر به نظر می‌رسند.

ایده طلایی برای طراحی و انتخاب مبلمان رستوران کوچک

 

نکته مهم!

فراموش نکنید که تمام موارد باید باتوجه‌به سبک و سیاق و تم اصلی رستوران شما باشد. هر یک از این گزینه‌ها باتوجه‌به این سبک و سیاق کافه یا رستوران شما می‌تواند متغیر باشد؛ برای مثال اهمیت نور طبیعی در رستوران‌های روستیک بسیار مهم‌تر از رستوران‌های صنعتی و مدرن است چرا که در رستوران‌های روستیک تلألؤ نور روی مبلمان و بقیه آیتم‌ها خود به‌تنهایی می‌تواند یک المان مهم باشد؛ این المان جداب بی شک روح فضا را دگرگون می‌کند.

2- استفاده از مبلمان متری در رستوران‌هایی که محدودیت فضا دارند

تابه‌حال اسم مبل‌های متری را شنیده‌اید؟ مبل‌های متری در واقع متناسب با سفارش شما ساخته‌وپرداخته می‌شوند. برای مثال ممکن است یکی از دیوارهای رستوران شما ۲ متر و ۳۰ سانتی‌متر طول داشته باشد، در این حالت شما به‌راحتی می‌توانید دقیقاً متناسب با این ابعاد مبلتان را سفارش دهید.

یکی از برترین برندهای داخل ایران در زمینه تولید مبلمان رستورانی و کافی شاپی برند نظری است. صنایع نظری در تولید مبلمان رستورانی و کافی شاپی متخصص است و در تمام ایران در صدر جدول رقابت‌کنندگان این صنعت قرار دارد. برای بررسی مبلمان متری نظری روی لینک‌های زیر کلیک کرده و از سایت دکورایا نمایندگی رسمی برند نظری دیدن کنید.

مبلمان متری در رستوران

مشاهده مدل‌های مختلف مبلمان متری و دیگر نمونه‌های مبل رستورانی

 

3- استفاده از میزهای رستورانی تاشو یا دیواری

یکی از مشکلات رستوران‌های کوچک جانمایی میزهای رستوران و مبلمان یا صندلی‌های آن است. بهترین گزینه‌ها برای مبلمان رستوران کوچک استفاده از میزهای دیواری است. این میزها به دیوار متصل هستند و بعضاً قابلیت تاشو هم دارند به‌این‌ترتیب می‌توانید ظرفیت رستوران خود را باتوجه‌به تعداد مشتریانتان تنظیم کنید؛ برای مثال اگر در یک‌زمان واحد ۱۲ مشتری دارید، به‌راحتی می‌توانید با باز کردن سه میز دیواری تاشو ظرفیت فضای خود را کافی کنید.

نمونه دیگری از میز های تاشو وجود دارند که به راحتی باز می‌شوند و پس از استفاده امکان جمع کردن آن وجود دارد. این گونه از میزها برای فضای بیرونی رستوران‌ها و کافی شاپ‌ها بسیار کاربردی هستند.

میزهای رستورانی تاشو یا دیواری

مشاهده مدل‌های مختلف میزهای تاشو و دیگر نمونه‌های میز رستورانی

 

4- استفاده از نورپردازی متمرکز

ایده بعدی برای رستوران‌های کوچک استفاده از نورپردازی‌های متمرکز است به این معنی که روی نقاط خاصی مثلاً میزها یا مبلمان رستوران به‌صورت نقطه‌ای نورپردازی انجام شود. در واقع نور پردازی‌های متمرکز اگر به درستی ایجاد شوند، علاوه بر ایجاد یک فضای دنج و راز آلود می‌تواند کمک کند که فضای شما بزرگ تر به نظر برسد و از طرفی یکی دیگر از راه‌های القای هویت به محیط رعایت همین نکته است.

 

5- دیوار شاخص و هویت‌ساز رستوران خود را فراموش نکنید!

مهم نیست رستوران کوچک دارید یا فضایی بزرگ؛ باتوجه‌به سبک و تم کلی رستوران باید یک دیوار شاخص در محیط رستوران خود انتخاب کنید که طراحی و چینش المان‌های این دیوار، تمام ایده و هویت اصلی رستوران شما را به نمایش بگذارد.

فراموش نکنید؛ این دیوار می‌تواند به‌عنوان پرسونال برند شما یا امضای برند شما باشد و تا همیشه در ذهن و قلب مخاطب باقی بماند. این مورد حتی می‌تواند یک شیوه برای گرفتن تبلیغات رایگان باشد به این صورت که هر مشتری با انتشار عکس و مطلبی در صفحات اجتماعی خود تبدیل به مُبلغی رایگان خواهد شد. پس دیوار شاخص و هویت‌ساز رستوران خود را فراموش نکنید.

 

6- استفاده از فضای بیرون

چنانچه امکان استفاده از فضای بیرونی رستوران خود را دارید، حتماً از این فضا استفاده کنید بهترین مبلمان رستورانی مناسب این مکان میزهای تاشو هستند. مزیت این میزها این است که علاوه بر سبک بودن قابل‌جابه‌جایی و بسته‌شدن هستند و فضای بسیار کمی اشغال می‌کنند.

به همین خاطر حتی اگر دارای فضای کمی هستید از میزهای تاشو و فضای باز خود غافل نشوید. اگر می‌خواهید نمونه‌های رستورانی و میزهای تاشو بیشتری ببینید از وبسایت بزرگ دکورایا دیدن نمایید.

 

7- استفاده از رنگ‌های روشن در طراحی داخلی

همان‌طور که احتمالاً می‌دانید رنگ‌های روشن در بزرگ به‌نظر رسیدن فضا تأثیر به‌سزایی دارد؛ از همین رو باید بدانید که تأثیر نور و رنگ‌های روشن می‌تواند مهم‌ترین و تأثیرگذارترین گزینه برای طراحی داخلی باشد. استفاده از رنگ‌های سفید، کرم روشن، تناژهای پاستلی از رنگ‌های سبز و ارغوانی بهترین هستند.

توجه کنید که مجموع آیتم‌های رستوران مثل دیوارها، کف‌پوش‌ها و هر آنچه که در محیط می‌بینید باید از طیف رنگی روشن و خاصی پیروی کنند. ایده استفاده از چندرنگ و دکوراسیون‌های شاد و مهیج اگرچه که روح و جلای خاصی به محیط می‌دهد؛ اما برای محیط‌های بزرگ‌تر و بدون محدودیت فضا مناسب‌ترند؛ چرا که در طول زمان حس شلوغی و خستگی روانی به مشتریان خواهد داد.

رنگ‌های روشن در طراحی داخلی

 

8- یک سبک را انتخاب کنید و همان را ادامه دهید

در واقع در همان ابتدا باید انتخاب کنید که سبک و سیاق طراحی داخلی رستوران شما دقیقاً چیست حتی اگر طراح داخلی متخصص ندارید، با شناسایی مناسب‌ترین سبک باتوجه‌به سلیقهٔ مشتریان، مخاطبان خود و محیط مربوطه می‌توانید آیتم‌های مرتبط مثلاً مبلمان رستوران کوچک یا هر چیز دیگری را در کنار یکدیگر با چیدمانی درست و بهینه قرار دهید.

 

خوب است که بدانید ؛ عبور از مرزهای یک سبک خاص هرگز توصیه نمی‌شود مگر در شرایطی که این دو سبک بسیار به یکدیگر نزدیک باشند. برای مثال؛ اگر میزها، مبلمان رستوران کوچک و الباقی آیتم‌های محیط مانند، کف‌پوش‌ها تابع سبک صنعتی هستند؛ استفاده از المان‌های مدرن در این محیط مشکلی ایجاد نمی‌کند اما اضافه‌کردن المان‌های روستیک در نهایت هر چقدر هم آن المان به‌تنهایی زیبا باشد خروجی نهایی مضحکی می‌آفریند.

البته که ما طرفدار خلاقیت و ریسک در طراحی هستیم اما ترکیب سبک های غیر مرتبط مثل مدرن، کلاسیک، بوهو و امثال آن را توصیه نمی‌کنیم .

9- استفاده از میزهای گرد

میزهای گرد رستورانی و کافی‌شاپی علاوه بر ظاهر جذاب مزیت دیگری هم دارند و آن هم این است که تعداد صندلی‌های دور این میز می‌تواند نسبت به میزهای مربعی که عموماً چهارنفره هستند بیشتر باشد. البته به این نکته دقت کنید که سایز میز هم بسیار مهم است؛ اما در حالت کلی تعداد صندلی‌های یک میز دایره‌ای از یک میز مربع با همان سایز و ابعاد می‌تواند بیشتر باشند؛ بنابراین درحالی‌که زیبایی محیط ارتقا میابد تعداد ظرفیت مشتریان رستوران هم می‌تواند بیشتر شود.

میز گرد

10- اضافه کردن نیم طبقه

چنانچه رستوران شما دارای سقف بلندی است شما می‌توانید از خاصیت نیم‌طبقه هم بهره ببرید. به این صورت که با اضافه‌کردن یک نیم‌طبقه کوچک می‌توانید کاربری و فضای خود را گسترده‌تر کنید. توجه کنید که نیم‌طبقه در رستوران‌هایی با سبک مدرن و صنعتی حتی می‌تواند به یک المان جذاب برای زیبایی‌های بصری رستوران کوچک تبدیل شود.

11- از آیتم‌های کم اما کاربردی و زیبا استفاده کنید

تعداد زیاد وسایل جز خستگی چشمی و سردرگمی برای مشتریان‌تان چیزی در پی نخواهد‌ داشت. تغییرات کوچک در محیط‌هایی که بهینه شده چیدمان شده‌اند؛ بسیار دلنوازتر است به علاوه؛ با رعایت این نکته داستان کسب و کار شما و خط فکری شما بسیار سریع‌تر شناسایی می‌شود. از طرفی جدا از تمام این نکات مثبت در صورتی که همان آیتم های کم اما بهینه درست انتخاب شوند تنها با تغییرات کوچیک میتواند تاثیرات بصری بی نظیری بگذارد. برای مثال مبلمان رستوران کوچک درصورتی‌که در محیط بهینه‌ای قرار بگیرند تنها با تغییر کوسن‌ها می‌تواند تغییرات بسیار تأثیرگذاری رابه جای بگذارد.

نکته آخر؛ این نکته در ارتباط با طراحی دکوراسیون داخلی رستوران کوچک نیست!

کوچکی فضای خود را تبدیل به یک ارزش یا مزیت رقابتی کنید. چگونه؟ فضای کوچک همان قدر که می‌تواند آزاردهنده باشد به همان اندازه قادر است که صمیمانه و امن به نظر برسد؛ تکیه بر این صمیمانه بودن چه در طراحی محیط و چه در رفتار کارکنان باید کاملاً هویدا باشد تا به‌مرورزمان فضای کوچک اما صمیمانه شما در ذهن مخاطب حک شود.

فروشگاه دکورایا نمایندگی رسمی نظری، بابل کارپت و پلاستیک ناصر است. در این فروشگاه بزرگ تمام آیتم‌های مبلمان معرفی شده‌ در انواع مدل‌ها و رنگ‌ها مطابق با سلیقه و دکوراسیون داخلی شما گرد آوری شده است. برای بررسی بیشتر روی لینک کلیک کنید.


۱۰:۱۹:۲۷ | دوشنبه ۱۵ آبان ۱۴۰۲ | Monday 06 / 11 November / 2023