بورس
کرونا
قیمت سکه و طلا
نرخ ارز
استخدام بخش خصوصی inre.ir
خودرو
دارایی سهام عدالت sahamedalat.ir
آزادسازی سهام عدالت samanese.ir
سامانه سجام sejam.ir
اخبار پرسپولیس
اخبار استقلال
اخبار فرهنگیان

آیا نگین خودروهای چینی بسترن B50 است؟

در چند سال اخیر تب واردات خودروهای چینی به کشورمان داغ شده و هر روز شاهد ورود نمونه‌ای جدید از کمپانی متفاوتی هستیم.

بیشتر مردم کشور ما، خودروهای چینی را زیرمجموعه کمپانی‌هایی مانند چری، لیفان، جیلی و جک می‌شناسند. در حالی که چند نمونه از باکیفیت‌ترین خودروهای چینی وارد شده به ایران متعلق به کمپانی‌های بی‌وای‌دی، گریت وال موتورز و فاو هستند که کمتر کسی آن‌ها را به خوبی می‌شناسد. فاو در ایران با خودروهای سنگین و البته با سدان‌های بسترن شناخته می‌شود. خودروسازی مطرحی که کیفیت ساخت خودروهایش از بیشتر چینی‌های موجود در بازار بالاتر است. بسترن B30، B50 و B50f از جمله خودروهای قابل بحث و با کیفیتی محسوب می‌شود که در بازار سدان‌های وارداتی کمتر به آنها پرداخته شده است.

https://khabarpu.com/img/post/1592973161.jpg

بسترن B50f فیس‌لیفتی به موقع

بهمن‌موتور نمایندگی واردات محصولات شرکت فاو، در اولین اقدام برای واردات نمونه‌های بسترن، بسترن B50 را معرفی کرد که تجربه ناموفقی برای شروع همکاری با این شرکت بود. بسترن B50 هیچ نکته چشمگیری نداشت. ظاهر نه چندان دلچسب این خودرو اولین عامل دافعه خریداران بود. در جایی که چینی‌های رقیب با طراحی‌های متفاوت و در بعضی موارد کپی از محصولات ژاپنی و کره‌ای سعی در جذب مخاطب داشتند، بسترن B50 نه ظاهر زیبایی داشت و نه مشخصه فنی قابل توجهی. ضعف تبلیغات بهمن‌موتور برای این خودرو هم مزید بر علت شد تا کسی سراغ این خودرو نرود. شرکت فاو که به دنبال جذب بازار ایران بود، در اقدامی به موقع، فیس‌لیفت این خودرو را با نام بسترن B50f معرفی کرد. این بار ورق به نفع فاو و بهمن‌موتور برگشت. شرکت مزدا یکی از شرکای تجاری فاو، پلتفرم نسخه قدیمی مزدا 6 را در اختیار شرکت فاو گذاشت که همین امر باعث افزایش جذابیت ظاهری این خودرو شد. بسترن B50f خودرویی لوکس و زیباست. این جذابیت نه فقط در نمای ظاهری که در داخل کابین هم حس می‌شود. بسیاری از مالکان این خودرو ادعا می‌کنند که هنگام سواری با این خودرو، حس سوار شدن بر خودرویی ژاپنی را دارند. همین، عاملی است که بسترن B50f را یک سروگردن از رقبایش بالاتر قرار داده است. اما نقطه قوت این خودرو بخش فنی آن است. جایی که پیشرانه 4 سیلندر 1.8 لیتری با قدرت 142 اسب بخار و گشتاور 172 نیوتن متر، موتوری قوی، کم صدا و کم استهلاک را در اختیار کاربرش قرار می‌دهد. ایمنی بسترن B50f از دیگر نکات قابل توجه آن است. وجود 4 کیسه هوا، سیستم ترمز و پایداری متنوع و سیستم کنترل هرزگردی در این خودرو باعث شده که در هنگام تصادفات، سرنشینان کمترین آسیب را داشته باشند. شتاب صفر تا صد 10.5 ثانیه و مصرف سوخت 8 لیتر در صد کیلومتر هم از نقاط قوت این خودرو است که مالکانش از آن ابراز رضایت می‌کنند. بهمن‌موتور برای این خودر امکاناتی نظیر سانروف، کروز کنترل، کامپیوتر سفری و سنسور پارک عقب را در نظر گرفت تا بسترن B50f از میان لیست آپشن‌های خودروهای لوکس، بی نصیب نمانده باشد. آگهی‌های رنگارنگ برای بسترن B30 و بسترن B50 در دیوار و دیگر سایت‌های خرید و فروش خودرو نشان می‌دهد که بهمن‌موتور خودروی خوبی را برای رقابت در بازار خودروهای چینی انتخاب کرده است. هرچند که داستان‌هایی که بعدها به دلیل افزایش قیمت دلار، دامن مشتریان را به هنگام تحویل خودروهای B30 گرفت، باعث کم شدن اعتماد مردم به خرید این خودروها شد. اما هنوز هم طرفداران بسترن معتقدند که با هزینه‌ای کم، خودرویی در حد خودروهای ژاپنی سوار می‌شوند.

 

بسترن B50f ارزش خرید دارد؟

اگر طراحی ظاهری این خودرو، رضایت خریدار را جلب کند می‌توان گفت نسبت به قیمت این خودرو در مقایسه با سایر سدان‌های هم‌رده، بسترن B50f می‌تواند بهترین گزینه باشد. نقطه ضعف این خودرو کم بودن لوازم یدکی آن در بازار است که شاید دلیل آن توقف تولید آن باشد. بهمن‌موتور بعد از وارد کردن بسترن B30، خط تولید B50 را متوقف کرد. همین سبب شده که هم اکنون فقط نسخه‌های کارکرده این خودرو در سایت www.divar.ir و دیگر سامانه‌های مجازی خرید و فروش خودرو موجود باشد و نکته قابل توجه اینکه داستان افت قیمت خودروهای دست دوم چینی در مورد این خودرو اتفاق نیفتاده است!


۹:۰۴:۲۶ | چهارشنبه ۴ تیر ۱۳۹۹ | Wednesday 24 / 06 June / 2020