#ماه محرم #یورو 2024 #اخبار آموزش و پرورش #اربعین #نقل و انتقالات فوتبال #دولت چهاردهم #المپیک #غزه #پرسپولیس #استقلال

آشنایی با مشهورترین نویسندگان ادبیات جهان کهن!

ادبیات ایران و جهان را شاعران و نویسندگانی عمق و اصالت بخشیده اند که آوازه شهرت شان مرزهای زمان و مکان را در نوردیده، کیلومترها فاصله جغرافیایی و قرن ها فاصله زمانی را پیموده و نسل به نسل جلو رفته است.

مشهورترین نویسندگان ادبیات جهان

خواه در لا به لای ادبیات ایران قدم بزنیم و از اشعار بزرگان فارسی زبان در قالب فال حافظ شیرازی، مثنوی معنوی یا بوستان و گلستان سعدی فیض ببریم یا به ادبیات جهان سری زده و نگاهی به اشعار آن سوی مرزها بیندازیم، بی شک در این گشت و گذار روحانی انگشت بر دهان مانده و لذتی غیر قابل وصف را تجربه خواهیم کرد.

بسیاری از ما درباره شاعران و نویسندگان ایرانی که در اعصار گذشته می زیسته اند بارها شنیده و خوانده ایم و کمتر کسی در میان ما است که با حافظ، مولانا، عطار، سعدی و … آشنا نباشد، بنابراین خالی از لطف نیست در این نوشته به ادبیات جهان کهن سری بزنیم و با چند تن از شاعران و فرهیختگان برجسته دوران دور آشنا شویم.

با ما همراه باشید.

هومر – حدود 850 سال قبل از میلاد

دانشمندان تا مدت ها شک داشتند هومر یک نویسنده واقعی بوده یا آثارش یک سری افسانه یونانی هستند که سینه به سینه در میان مردم منتقل شده اند اما در حال حاضر به این نتیجه رسیده اند که واقعا چنین نویسنده ای وجود داشته است.

دو اثر مشهور هومر یعنی ایلیاد و ادیسه و داستان هایی که در این دو مجموعه حماسی شرح داده شده تفکر امروز ما را در مورد یونان باستان و ساختارهای مذهبی و اجتماعی یونانیان آن زمان را شکل داده است و نویسندگان زیادی بعد از هومر بوده اند که به طرق مختلف از شخصیت های کتاب های او الهام گرفته اند.

سوفوکل – سال های 496 تا 406 قبل از میلاد

سوفوکل از نمایشنامه نویسان یونان باستان است که آثارش الگویی برای درام های غم انگیز چه در میان نویسندگان یونانی، رومی و چه در عصر مدرن محسوب می شود. او همچنین تاثیر شگرفی روی نمایشنامه نویسان درام در عصر طلایی الیزابت در انگلستان و همچنین نمایشنامه نویسان مدرن داشته است.

در حال حاضر اطلاعات زیادی درباره این نویسنده در دسترس است زیرا او یک فرد ناشناس در زمان خود محسوب نمی شد بلکه یک شخصیت اجتماعی بود که در میان ژنرال ها فعالیت می کرده و دوره ای از زندگی اش را به عنوان مدیر خزانه داری مشغول به کار بوده است.

ویرژیل – سال های 70 تا 19 قبل از میلاد

ویرژیل از شاعران پر کار و پر آوازه رومی قبل از میلاد مسیح است که امروزه او را بیشتر به خاطر حماسه مشهور آنه اید می شناسند. در واقع او برای رومیان جایگاهی همچون هومر برای یونانیان را داشته است.

حماسه ملی روم باستان یعنی آنه اید درباره پناهنده تروایی به نام آنئاس است که افسانه ای از تاسیس رم را به تصویر می کشد و دیدگاهی درباره آن رخداد و تاریخ رم قبل از عصر مدرن به ما می دهد. این شاهکار ادبی در میان نویسندگان به عنوان اساس تاریخ و ارزش های غرب استفاده شده و می شود.

دانته – بین سال های 1265 تا 1321

دانته یکی از شناخته شده ترین شاعران ایتالیایی و خالق اثر مشهور و تحسین شده کمدی الهی می باشد. نویسنده در این کتاب ماجراهای سفرش از جهنم و برزخ به بهشت را شرح می دهد.

کمدی الهی دانته روی تصویری که تمدن غرب و زندگی مدرن از جهنم و بهشت دارد تاثیر بسزایی داشته و تصاویری که از شکنجه های ابدی در آن توصیف شده قرن ها توسط کلیسای کاتولیک استفاده می شده است.

جفری چاوسر – بین سال های 1343 تا 1400

جفری چاوسر یکی از بزرگ ترین شاعران انگلیسی است که اشعار او پس از قرن ها هنوز بر لب ها زمزمه و اغلب در اجراهای تئاتر به آن ها اقتباس می شود.

جالب آن که هنگام خواندن اشعار چاوسر به شخصیت های آشنایی بر می خوریم که بارها با مشابه آن ها در زندگی روزمره خود روبرو می شویم، در حالی که چاوسر برای به تصویر کشیدن آن ها از مردمان هفتصد سال پیش الهام گرفته است.

داستان هایی که او در اشعارش بیان می کند خنده دار و قابل تامل است و طراوت در آن ها جاری می باشد.

فرانسوا رابله – بین سال های 1498 تا 1553

فرانسوا رابله راهب و پزشک فرانسوی بود که چند سری از یک رمان بزرگ به نام زندگی گارگانتوا و پانتاگروئل را به رشته تحریر در آورد. داستان این رمان درباره یک غول و پسرش می باشد.

قلم رابله طنز آمیز و سرگرم کننده می باشد و روی نویسندگانی همچون جیمز جویس، لارنس استرن و تقریبا هر نویسنده ای که نوشتن رمان یا نمایشنامه دارای شخصیت های کمیک را امتحان کرده تاثیر به سزایی داشته است.

میگل د سروانتس – بین سال های 1547 تا 1616

میگل د سروانتس نویسنده بزرگ اسپانیایی و معاصر شکسپیر است که بی شک مهم ترین نویسنده رمان مدرن و در واقع یکی از مهم ترین نویسندگان تاریخ ادبیات جهان محسوب می شود.

رمان او دن کیشوت اگرچه جزو اولین آثار این نویسنده است و در زندان نوشته شده اما از تمامی رمان های بعدی او چه از نظر تاثیر و چه از نظر کیفیت یک سر و گردن بالاتر می باشد.

جان دان – بین سال های 1572 تا 1631

جان دان از جالب ترین نویسنده ها و شاعرانی است که پا به این جهان گذاشته است. او علاوه بر این که زندگی سرشار از ماجراجویی داشته، اشعار بسیار جالبی نیز می سروده که جزو شاهکارهای ادبی محسوب می شوند.

دان تقریبا معاصر شکسپیر، فلچر و وبستر بوده اما چه از نظر طبقه اجتماعی و چه آثار ادبی فاصله زیادی با این نویسندگان نمایشنامه نویس داشته است.

جان میلتون – بین سال های 1608 تا 1674

جای تعجب نیست که از زبان انگلیسی اغلب به عنوان زبان شکسپیر و میلتون یاد می شود. میلتون از شاعران بزرگ انگلیسی است که اشعارش به عنوان کامل ترین آثار شاعرانه طی چهار قرن گذشته در زبان انگلیسی شناخته شده اند.

حماسه بهشت گمشده که نقطه اوج شعر حماسی در انگلیسی محسوب می شود اثر این شاعر برجسته می باشد.


۱۰:۵۱:۰۵ | شنبه ۳ مهر ۱۴۰۰ | Saturday 25 / 09 September / 2021