#ماه محرم #اخبار آموزش و پرورش #اربعین #نقل و انتقالات فوتبال #دولت چهاردهم #المپیک #غزه #تراکتورسازی تبریز #استقلال #پرسپولیس

سرمایه‌گذاری اصولی، راهی برای سبقت گرفتن از تورم!

در سال‌های اخیر، تحریم‌های اقتصادی، کسری بودجه و رشد میزان نقدینگی و… که در کشور به‌وجود آمد، از دلایل مهم ایجاد تورم بوده است. تورم باعث می‌شود تا سطح عمومی قیمت‌ها بالا برود و بیشتر افراد قدرت خرید خود را از دست بدهند. اما آیا راهی وجود دارد که افراد بتوانند از دوران تورم به نفع خود استفاده کنند؟ یا حتی از تورم عقب نمانند؟ پاسخ این سوال در سرمایه‌گذاری نهفته است. در ادامه انواع روش‌های سرمایه‌گذاری شرح داده خواهد شد.

تورم چیست؟

از نگاه اقتصاد، تورم یعنی سطح عمومی قیمت‌ها در یک بازه زمانی مشخص افزایش پیدا کند. منظور از افزایش سطح عمومی قیمت‌ها، افزایش بی‌رویه قیمت کالاها و خدمات بدون پشتوانه و بدون برنامه‌ریزی است که نتیجه‌ای جز کاهش قدرت خرید اقشار جامعه را در پی نخواهد داشت. 

 

سرمایه‌گذاری چیست؟

در علم اقتصاد، سرمایه‌گذاری (investment) به معنای تخصیص منابع مالی به یک یا چند دارایی مختلف، به امید به دست آوردن منابع با ارزش‌تر در آینده است. یعنی سرمایه‌گذار به جای آنکه سرمایه خود را در زمان حاضر صرف کرده و از آن منفعت ببرد، تلاش می‌کند تا با قرار دادن آن در حوزه‌ای خاص به ارزش بیشتری در زمان آینده برسد. 

 

انواع گزینه‌های سرمایه گذاری

افراد می‌توانند در یکی از بازارهای مالی زیر جهت حفظ ارزش پول و دارایی خود در برابر تورم سرمایه‌گذاری کنند:


 


 

سرمایه‌گذاری در مسکن

خرید املاک و مستغلات یکی از گزینه‌های محبوب افراد جهت سرمایه‌گذاری به‌شمار می‌رود. با توجه به اینکه امکان نظارت فیزیکی بر این نوع دارایی وجود دارد، ریسک آن نسبتا پایین است. همین‌طور علاوه بر اینکه با گذشت زمان ارزش آن بیشتر می‌شود، می‌توان با دریافت اجاره بها، از آن درآمدزایی کرد. اما سرمایه‌گذاری در مسکن به نقدینگی زیادی احتیاج دارد که همین موضوع باعث می‌شود تا این گزینه برای همه اقشار جامعه به‌راحتی در دسترس نباشد. نقد شوندگی پایین نیز از دیگر معایب این نوع سرمایه‌گذاری است.

 

سرمایه‌گذاری در سکه و طلا

همواره معایبی مانند کارمزد، تاثیرپذیری از بازار جهانی و مشکلات مربوط به نگهداری سکه طلا وجود خواهد داشت. البته افراد می‌توانند از طریق بازار سرمایه، در گواهی سپرده سکه یا صندوق سرمایه گذاری طلا سرمایه‌گذاری کنند. بزرگترین مزیت این روش، عدم وجود نگرانی‌هایی مانند تقلبی بودن طلا و احتمال سرقت است.

 

سرمایه‌گذاری در ارز

سرمایه‌گذاری در این بازار به عملکرد هوشمندانه نیاز دارد. نوسانات قیمت ارز در ایران بازار مطلوبی را برای سرمایه‌گذاری و کسب سود فراهم کرده اما این بازار ریسک بسیار بالایی دارد و تا حد زیادی وابسته به اتفاقات سیاسی، اخبار داخلی و بین‌المللی است. وجود دلال‌ها نیز در این بازار باعث شده تا امکان پیش‌بینی الگوی قیمتی ارز فراهم نباشد.

 

سرمایه‌گذاری در بانک 

سرمایه‌گذاری در بانک به‌عنوان یکی از سرمایه‌گذاری‌های کم‌ریسک شناخته می‌شود. در واقع افرادی که در بانک‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند، به دنبال حفظ ارزش پول خود در برابر تورم هستند. سرمایه‌گذاری در بانک را نمی‌توان به‌عنوان یک سرمایه‌گذاری سودمند در نظر گرفت چرا که معمولا بازدهی آن از تورم کمتر است.

 

سرمایه‌گذاری در بورس

بورس یکی از شفاف‌ترین و پربازده‌ترین بازارها در میان سایر بازارهای مالی است. همچنین بازاری است که نه تنها برای حفظ ارزش سرمایه در برابر تورم، بلکه به‌عنوان یک بازار سود آور و یک محل سرمایه‌گذاری برای انواع افراد با هر ویژگی مناسب است. در واقع افراد مختلف با درجات ریسک‌پذیری متفاوت می‌توانند در این بازار سرمایه‌گذاری کنند.

 

 سرمایه‌گذاری در بورس به دو صورت مستقیم و غیرمستقیم انجام می‌شود. در روش مستقیم افراد نیاز دارند تا آموزش‌ها لازم در این خصوص مثل تابلوخوانی، فاندامنتال و تکنیکال را فرا بگیرند و با انجام تحلیل‌های منطقی به سهم وارد شوند. این نوع سرمایه‌گذاری دارای ریسک‌های مختص به خود است که همین باعث می‌شود تا افراد علاوه بر کسب دانش در این حوزه، به تجربه بالا برای اخذ تصمیم‌گیری صحیح در شرایط هیجانی بازار داشته باشند. 

 

 در روش‌ سرمایه‌گذاری غیرمستقیم افراد سرمایه خود را در اختیار نهادهای مالی به نام صندوق‌های سرمایه‌گذاری قرار می‌دهند. صندوق‌های سرمایه‌‌گذاری انواع مختلفی دارند که شامل صندوق‌ درآمد ثابت، شاخصی، اهرمی، مختلط، سهامی و طلا می‌شوند.


۱۲:۰۰:۵۷ | شنبه ۹ مهر ۱۴۰۱ | Saturday 01 / 10 October / 2022