#زلزله #دهه فجر #جشنواره فیلم فجر #نقل و انتقالات فوتبال #تعطیلی مدارس #هواشناسی #وضعیت راه ها #بودجه 1402 #سکه و طلا #دلار #اخبار استقلال #اخبار پرسپولیس #اخبار فرهنگیان

خدمات خانه رشد، گفتاردرمانی آنلاین و آزمون غربالگری ASQ

یکی از شایع ترین اختلالات گفتار و زبان است که در دنیای امروز خانواده‌ها نسبت به وجود آن در کودکان خود دغدغه زیادی دارند.

مشخصه اصلی این اختلال گفتار و زبان در سنین پایین تر عدم دارا بودن مهارت‌های پیش زبانی از جمله تماس چشمی و توجه مشترک و در سنین بالاتر عدم برقراری ارتباط کلامی و غیر کلامی با دنیای اطراف است. کودکان دارای اتیسم جدای از ضعف در مهارت‌های گفتار و زبان ممکن است در سایر موارد نیز به مشکلات جدی برخورد کنند و به صورت کلی استقلال زیادی در زندگی خود ندارد. اما نکته‌ای که بسیار مهم و کلیدی است، این است که اتیسم پایان دنیا نیست و با همکاری خانواده، گفتاردرمانگر، کاردمانگر و ... می‌توان تا حدودی مشکلات این کودکان را کمتر و کمتر کرد.

گفتاردرمانی آنلاین یکی از زیرمجموعه‌های رشته‌های توانبخشی می‌باشد که به آسیب شناسی، ارزیابی و درمان اختلالات مختلف مرتبط با گفتار و زبان می‌پردازد. به فردی که در این رشته تحصیل می‌کند گفتار درمانگر می‌گویند. گفتاردرمانگران تلاش مستمری برای بهبود مهارت‌های ارتباطی، گفتاری و زبانی کودکان و همچنین بزرگسالان دارند و در این زمینه ممکن است با متخصصین مختلفی از جمله کاردرمانگر در تماس باشند.

از زمانی که دلبند شما متولد می‌شود، مهارت‌های ارتباطی در او شروع به شکل گیری می‌کنند. به بیان دیگر، آنچه که یک گفتاردرمانگر  برای بررسی چگونگی رشد گفتار و زبان در کودک در نظر دارد، صرفا گفتار و تظاهرات ظاهری مربوط به فعل حرف زدن نمی‌باشد! کودک در ابتدا با استفاده از مجموعه‌ای از مهارت‌هایی که به آن‌ها مهارت‌های پیش زبانی می‌گوییم، شروع به ارتباط گیری با محیط اطراف می‌کند. از جمله این مهارت‌ها می‌توان تقلید، توجه مشترک، تماس چشمی، نوبت گیری و ... را نام برد. سپس از حدود یک سالگی، کلمات وارد دنیای ارتباطی کودک می‌شوند و از حدود 2 سالگی، گفتار کامل تری شکل می‌گیرد. به بیان دیگر از حدود 2 سالگی کودک به مرور ترکیب کلمات را آغاز می‌کند.

گفتاردرمانگران مجموعه خانه رشد به صورت تخصصی مهارتهای کودک را در هر بازه سنی بررسی و ارزیابی کرده و در صورت نیاز به ارائه درمان‌های تخصصی می‌پردازند.

مجموعه خانه رشد نیز در زمینه ارزیابی، تشخیص و درمان اختلال اتیسم همراه و همپای خانواده ها می‌باشد همچنین با ارائه خدمات گفتاردرمانی آنلاین و آزمون غربالگری ASQ همراه شماست.

گفتار درمانی را می توان به عنوان یکی از مهم ترین شاخه های پاتولوژی شناسایی کرد که آسیب های مربوط به گفتار را مورد بررسی قرار می دهد. گفتار درمانی به گونه ای طراحی شده تا به عنوان بخش مهمی از برقراری ارتباط با دیگر افراد مورد استفاده قرار گیرد. لازم به ذکر است که این پروسه باید توسط گفتار درمانگر های حرفه ای پیگیری شود. گفتار درمانی به شما کمک می کند تا خیلی راحت تر مشکلات و اختلال های مربوط به گفتار و بلع را مورد بررسی قرار دهید. در واقع این پروسه فقط مخصوص صحبت کردن نمی باشد. خیلی از افراد به علت آسیب به سر و صورت قدرت تکلم خود را از است داده اند. نباید این افراد را فقط به علت وجود یک مشکل ساده از حضور در جامعه محروم کرد.

بی شک دوران کودکی، دوران حساسی است که خیلی از افراد و قسمت های بزرگی از شخصیت انسان را شکل می دهد. گفتار درمانی در کودکان پروسه حساس تری را در خود جای داده است. به صورت کلی اختلال های مربوط به صحبت کردن ریشه در مغز انسان دارد. گاهی اوقات کودکان حتی در 4 سالگی هم به خوبی نمی توانند صحبت کنند. در این شرایط شما حتما باید به دنبال استفاده از خدمات کلی و جامع یک گفتار درمانگر باشید. چرا که احتمالا کودک شما از نظر صحبت کردن با مشکلات جدی مواجه شده است.

مراحل گفتار درمانی در کودکان کمی دشوار تر و پیچیده تر می باشد. چرا که کودکانی که اختلال صحبت یا بلع دارند، باید به خوبی ارزیابی شوند. گفتار درمانگر باید به خوبی قسمت های مختلف مغز کودک را مورد بررسی قرار دهد و مشکل را به صورت دقیق پیدا نماید. در مرحله بعد، او باید تلاش کند تا مشکلات شناسایی شده را از بین ببرد و سلامتی را به کودک شما هدیه کند. در نتیجه، این پروسه طولانی بوده و به تلاش های متعددی نیاز خواهد داشت.


۱۴:۴۳:۲۹ | چهارشنبه ۹ آذر ۱۴۰۱ | Wednesday 30 / 11 November / 2022