به کدام نامزد انتخابات 1403 رأی می دهید؟
سعید جلیلی
محمدباقر قالیباف
قاضی‌زاده هاشمی
علیرضا زاکانی
مسعود پزشکیان
مصطفی پورمحمدی
رای سفید می دهم
نتایج
#اخبار انتخابات ریاست جمهوری #نظرسنجی انتخابات #یورو 2024 #نقل و انتقالات فوتبال #غزه #پرسپولیس #استقلال #اخبار آموزش و پرورش

خرید کامل ترین و بهترین بیمه شخص ثالث با چند کلیک

بیمه خودرو یکی از بیمه نامه‌های پرطرفدار در بین بیمه نامه‌ها است. این بیمه نامه با توجه به اجباری بودن آن مورد استقبال قرار گرفته است و در صورت ...

بهترین بیمه خودرو

بیمه خودرو یکی از بیمه نامه‌های پرطرفدار در بین بیمه نامه‌ها است. این بیمه نامه با توجه به اجباری بودن آن مورد استقبال قرار گرفته است و در صورت عدم تهیه با جریمه دیرکرد تمدید بیمه نامه و توقیف خودرو مواجه خواهید شد. بدین صورت که پلیس دستور توقیف خودرو را داده و وسیله نقلیه به پارکینگ منتقل می‌شود. همچنین نمی‌توان نقش مهم وسایل نقلیه زمینی مانند: خودرو را نادیده گرفت، از این رو بهتر است که برای خرید بیمه خودرو شرایط استعلام و مقایسه برای شما فراهم باشد.

در حقیقت این بیمه نامه با توجه به پوشش‌های مالی و جانی که ارائه می‌کند، می‌تواند در روزهای سخت و حادثه‌های ناشی از تصادف، یک پشتوانه مالی برای بیمه‌گزار باشد. در این مطلب سعی داریم که درباره اهمیت این بیمه نامه و پوشش‌های آن توضیحاتی ارائه کنیم با ما تا انتهای متن همراه باشید.

بیمه خودرو چیست؟

بیمه خودرو همان بیمه نامه شخص ثالث است که تمام دارندگان وسایل نقلیه زمینی باید آن را خریداری کنند. در این بیمه نامه تمام خسارت‌های مالی و جانی که در اثر حادثه رانندگی برای شخص ثالث رخ می‌دهد تا سقف تعهدات شرکت بیمه جبران خواهد شد. بنابراین می‌توان با پرداخت حق بیمه، دو پوشش مالی و جانی را برای بیمه نامه خودرو خریداری کرد. البته بیمه دیگری نیز با عنوان بیمه بدنه برای خودرو وجود دارد که پیشنهاد می کنیم جهت آشنایی با این بیمه ، پوشش های بیمه بدنه چیست و چند بار می شود استفاده کرد را بخوانید.

پوشش‌های بیمه خودرو به شرح زیر هستند.

پوشش خسارت جانی:

در این پوشش، غرامت فوت، نقص عضو و هزینه‌های درمانی افراد ثالث آسیب دیده و زیان دیده در حوادث رانندگی تحت پوشش خواهد بود و تا سقف تعهدات بیمه‌گر قابل جبران است. 

پوشش مالی:

منظور از پوشش مالی در بیمه نامه خودرو، همان جبران هزینه‌های و خسارت‌های مالی است که در حادثه رانندگی برای خودرو یا اموال اشخاص ثالث و زیان دیده به وجود می‌آید. در این پوشش با توجه به سقف تعهد انتخابی بیمه‌گزار، پرداخت خسارت انجام می‌شود.

چه خطراتی در بیمه خودرو تحت پوشش نیست؟

همانطور که اشاره شد بیمه نامه خودرو دو نوع خطرات جانی و مالی را تحت پوشش دارد و برای برخی از خطرات استثنائاتی در نظر می‌گیرد. در حقیقت بیمه مرکزی برای اینکه میزان ریسک خطرات را کمتر کند، اجازه تحت پوشش بودن برخی از خطرات را صادر نمی‌کند. این استثنائات پوششی در بیمه نامه عبارتند از:

حوادث مالی بدنه خودرو تحت پوشش بیمه شخص ثالث قرار نمی‌گیرد

 

تاثیر مبلغ دیه اعلام شده بر نرخ حق بیمه خودرو

برای اینکه بتوان حق بیمه را در بیمه نامه خودرو مشخص کرد باید عوامل مختلفی را در نظر گرفت. دیه یکی از مهم‌ترین عواملی است که به طور مستقیم بر نرخ حق بیمه و قیمت بیمه نامه اثر می‌گذارد. همچنین اعلام دیه در ابتدای هر سال جزو وظایف قوه قضاییه است. بدین ترتیب که دیه یک انسان برای جبران خسارت‌های مالی و جانی بیمه ثالث در نظر گرفته می‌شود.

در سال 1402 مبلغ دیه در ماه‌های حرام یک میلیارد و دویست میلیون تومان و در ماه‌های عادی سال مبلغ 900 میلیون تومان اعلام شد. همچنین با توجه به این مبالغ باید برای پوشش مالی حداقل مبلغ 30 میلیون تومان را به عنوان پوشش خسارت انتخاب کرد. البته با پرداخت حق بیمه بیشتر می‌توان میزان سقف تعهدات را در پوشش مالی تا سقف 600 میلیون تومان افزایش داد.

همانطور که گفته شد، دیه یکی از عوامل تاثیر گزار در حق بیمه خودرو است، اما عوامل دیگر هم در میزان نرخ بیمه تاثیر خواهند گذاشت که عبارتند از:

چه عواملی در انتخاب بیمه خودرو مهم است؟

همه افرادی که وسیله نقلیه زمینی دارند باید بیمه خودرو را تهیه کنند، این یک قانون است. از این رو در برخی از شرکت‌های بیمه‌ای با قیمت‌های مختلف روبه رو خواهیم بود. سوالی که برای بیمه‌گزار ایجاد می‌شود این است که چرا قیمت‌ بیمه نامه در شرکت‌های بیمه تفاوت دارد؟ یا برای انتخاب بیمه خودرو باید چه عواملی را بررسی کرد؟

 

عوامل موثر در انتخاب بیمه خودرو

برای پاسخ به این سوال‌ها باید بگوییم که عوامل مختلفی باعث می‌شود که بیمه نامه را از یک نمایندگی بیمه خریداری کرد و در حقیقت مشتری وفادار آن شد. علت را می‌توان یکی از عوامل زیر دانست:

تمام این عوامل می‌تواند در انتخاب شرکت بیمه‌گر دخیل باشند. همچنین علت تفاوت قیمت‌ها در شرکت‌های بیمه‌ای مختلف هم می‌تواند تخفیف‌های گروهی، تخفیف‌های مناسبی در روزهای خاص و تخفیف خرید نقدی در نظر گرفته شده از سوی شرکت بیمه باشد. به طور کلی تمام شرکت‌های بیمه‌ای نرخ پایه مشخصی به عنوان حداقل و حداکثر تعهدات خود دارند که برای رقابتی بودن صنعت بیمه، سعی دارند بهترین خدمات را با کمترین قیمت ارائه کنند.

اهمیت خرید بیمه خودرو

به طور کلی با توجه به قانون بیمه و راهنمایی و رانندگی، مدت اعتبار این بیمه نامه از ساعت صفر تاریخ شروع تا ساعت 24 تاریخ انقضای بیمه نامه است. برای اینکه تاریخ بیمه نامه خود را فراموش نکنید بهتر است که حداقل 4 روز قبل برای تمدید بیمه نامه اقدام کنید. از طرف دیگر بیمه خودرو به دو صورت بیمه کوتاه مدت و بلند مدت صادر می‌شود که توصیه می‌کنیم از بیمه نامه بلند مدت سالانه استفاده کنید تا علاوه بر قیمت پایین‌تر بیمه نامه از خدمات و پشتوانه مالی بیمه نامه در یک سال بهره‌مند شد. در حقیقت شرکت‌های بیمه‌ای برای جبران خسارت‌های بیمه نامه کوتاه مدت، سه ماه، شش ماه و نه ماهه مبلغ بیشتری را نسبت به بیمه یکساله دریافت خواهند کرد، علت آن هم ریسک بالای بیمه نامه است.

به طور کلی خرید بیمه خودرو می‌تواند به عنوان یک پشتوانه مالی برای حادثه‌های رانندگی باشد تا بتوان میزان ریسک جبران خطرات را به بیمه‌گر منتقل کرد.

 


۱۰:۲۴:۰۹ | دوشنبه ۱ خرداد ۱۴۰۲ | Monday 22 / 05 May / 2023