#یورو 2024 #اخبار آموزش و پرورش #نقل و انتقالات فوتبال #غزه #پرسپولیس #استقلال

صفر تا صد بیمه شخص ثالث: بیمه خودرویی که شناخت کافی نسبت به آن ندارید

بیمه شخص ثالث می‌تواند نگرانی‌هایی که برای جبران خسارت‌های ناشی از حادثه رانندگی ایجاد می‌شود را کاهش دهد. در حقیقت ماهیت بیمه نامه ثالث را ...

بیمه شخص ثالث

بیمه شخص ثالث می‌تواند نگرانی‌هایی که برای جبران خسارت‌های ناشی از حادثه رانندگی ایجاد می‌شود را کاهش دهد. در حقیقت ماهیت بیمه نامه ثالث را می‌توان جبران خسارت‌های مالی و جانی رخ داده در حادثه‌های رانندگی دانست. همچنین این بیمه نامه با توجه به قانون، اجباری بوده و تمام وسایل نقلیه زمینی باید این بیمه نامه را داشته باشند. به طور کلی تمام شرکت‌های بیمه‌ای این بیمه نامه را صادر می‌کنند و باید بدانید که برای استقبال افراد، از طرح‌های تخفیفاتی هم استفاده خواهند کرد. در این مطلب سعی داریم که درباره اهمیت بیمه نامه شخص ثالث و پوشش‌های آن توضیحاتی ارائه کنیم با ما تا انتهای متن همراه باشید.

ماهیت بیمه شخص ثالث

همانطور که اشاره شد بیمه شخص ثالث یک بیمه اجباری است و در صورت عدم تهیه آن با جریمه خودرو مواجه خواهید شد. همچنین اگر پلیس راهنمایی و رانندگی خودرویی را فاقد بیمه نامه استعلام کند، دستور توقیف خودرو را صادر کرده و به پاریکنگ منتقل خواهد شد. همچنین بیمه‌گزار در قرارداد بیمه نامه ثالث، با پرداخت حق بیمه می‌تواند میزان سقف تعهدات مالی را در این بیمه نامه مشخص کند تا در شرایط بروز حادثه‌های مالی بتوان ریسک جبران خسارت‌ها را به بیمه‌گر منتقل کرد. در حقیقت بیمه نامه شخص ثالث ماهیت جبران کننده خسارت‌های رانندگی را دارد و در دو پوشش جانی و مالی جبران خسارت می‌کند.

پوشش‌های بیمه شخص ثالث

بیمه نامه ثالث دو نوع پوشش جانی و مالی خود را با توجه به شرایط دیه اعلام شده و عوامل تاثیر گزار در نرخ حق بیمه ارائه می‌کند. در حقیقت برای بهره‌مندی از پوشش‌های این بیمه نامه باید ابتدا میزان دیه اعلام شده در ابتدای سال را در نظر گرفت و متناسب با آن سقف تعهدات جبران خسارت‌ها را برای بیمه‌گر و بیمه نامه مشخص کرد. به طور کلی دو نوع پوشش مالی و جانی این بیمه نامه به شرح زیر است:

پوشش جانی تمام خسارت‌ها و آسیب‌های ناشی از حادثه و تصادف را برای شخص ثالث جبران خواهد کرد. خسارت جانی مانند: غرامت فوت، هزینه‌های نقص عضو و هزینه‌های درمانی افراد زیان دیده خواهد بود.

همچنین دیه اعلام شده در سال 1402 برای پوشش جانی در ماه‌های حرام معادل یک میلیارد و دویست میلیون تومان و برای ماه‌های عادی سال مبلغ 900 میلیون تومان در نظر گرفته شده است. بدین ترتیب این مبالغ بالاترین سقف تعهدات برای جبران‌های خسارت‌های جانی خواهند بود که با پرداخت حق بیمه ممکن می‌شود.

تمام خسارت‌های مالی که برای وسیله نقلیه افراد زیان دیده در حادثه رخ می‌دهد در این پوشش جبران خسارت می‌شود.

بیمه شخص ثالث خسارات جانی و مالی را پوشش می‌دهد

همچنین با توجه به میزان دیه اعلام شده حداقل مبلغ انتخابی برای پوشش مالی باید معادل یک چهلم دیه باشد. از این رو پوشش مالی در سال 1402 معادل 30 میلیون تومان بوده و تمام بیمه‌گزار‌ها باید این پوشش را خریداری کنند. اگر بیمه‌گزار تمایل داشته باشد سقف تعهدات مالی خود را افزایش دهد، بهتر است که با پرداخت حق بیمه بیشتر سقف تعهدات بیمه‌گر را بیشتر کند. در پوشش مالی سقف تعهدات مالی مبلغ نصف دیه در ماه‌های حرام یعنی معادل 600 میلیون تومان است.

عوامل تاثیر گزار در انتخاب بهترین بیمه شخص ثالث چیست؟

هر فردی می‌تواند با توجه به شرایطی که دارد برای خرید بیمه نامه کوتاه مدت یا بلند مدت بیمه شخص ثالث اقدام کند. اما برای انتخاب بهترین بیمه نامه شخص ثالث باید نکات مهمی ‌را در نظر گرفت. اینکه سهم فروش برخی از شرکت‌های بیمه‌ای نسبت به سایر شرکت‌های بیمه‌ای بیشتر است، نکته قابل توجهی است که باید به آن دقت داشت. در حقیقت شرکت‌های بیمه‌ای برای جلب رضایت مشتری‌های خود همواره در تلاش هستند تا بتوانند خدمات ارزنده‌ای را ارائه کنند. در حقیقت باید برای خرید بهترین بیمه شخص ثالث عوامل مختلفی را در نظر گرفت که عبارتند از:

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره خرید بهترین بیمه شخص ثالث و عوامل تاثیرگذار در قیمت بیمه شخص ثالث 206 به این لینک مراجعه نمایید.

جریمه دیرکرد تمدید بیمه شخص ثالث

همانطور که در ابتدای متن اشاره شد، در صورت عدم تهیه بیمه ثالث با جریمه دیرکرد تمدید بیمه نامه روبه رو خواهید شد. بهتر است بدانید که با توجه به قانون بیمه مرکزی، اگر بیمه شخص ثالث خودرو یا وسیله نقلیه‌ای در زمان مقرر خود تمدید نشود با جریمه دیرکرد روزشمار روبه رو خواهد بود. همچنین در صورت عدم تمدید بیمه نامه با نمره منفی هم مواجه خواهید شد.

شرکت‌های بیمه برای اینکه قانون بیمه مرکزی را اجرا کنند به ازای هر روزی که تمدید بیمه نامه تاخیر داشته باشد تا مدت 365 روز جریمه دیرکرد در نظر می‌گیرند که این مبلغ جریمه به حق بیمه پایه بیمه نامه اضافه خواهد شد. همچنین در برخی از مواقع علت گران‌تر شدن بیمه نامه را می‌توان همین مبالغ جریمه تمدید دانست.

مدارک و شرایط دریافت خسارت بیمه شخص ثالث

برای اینکه بتوان خسارت‌های مالی یا جانی را در بیمه شخص ثالث جبران کرد باید ابتدا به مدت پنج روز کاری به یکی از نمایندگی‌های جبران خسارت بیمه‌گر مراجعه کرده و با تشکیل پرونده روند دریافت خسارت را راه اندازی کرد. همچنین در این شرایط کارشناس بیمه مدارکی را از بیمه‌گزار و فرد زیان دیده در حادثه می‌خواهد که باید آن‌ها را تحویل داد تا روند بررسی پرونده سرعت پیدا کند و در نهایت به جبران خسارت منجر شود.

دریافت خسارت با ارائه مدارک

مدارک مورد نیاز برای دریافت خسارت‌های جانی:

مدارک مورد نیاز برای دریافت خسارت‌های مالی:

به طور کلی دقت داشته باشید که با خرید بیمه شخص ثالث می‌توان هزینه‌های ایجاد شده ناشی از حوادث رانندگی را جبران کرد و دغدغه‌ای برای پرداخت خسارت‌ها وجود نداشته باشد.

 


۱۰:۳۵:۳۹ | دوشنبه ۱ خرداد ۱۴۰۲ | Monday 22 / 05 May / 2023