#ماه محرم #یورو 2024 #اخبار آموزش و پرورش #اربعین #نقل و انتقالات فوتبال #دولت چهاردهم #المپیک #غزه #پرسپولیس #استقلال

قرص پنتوپرازول (Pantoprazole) چیست؟

داروی پنتوپرازول (Pantoprazole) جزء داروهای مهار کننده پمپ هیدروژن است که از تولید اسید معده جلوگیری می کند.

داروهای دیگر این دسته که عملکرد مشابهی دارند، عبارتند از:

اسید معده علاوه بر کمک به هضم غذا، عملکرد محافظتی نیز دارد و موجب از بین بردن میکروب ها و ویروس هایی می شود که از طریق غذا و دستگاه گوارش وارد بدن می شوند. مصرف قرص پنتوپرازول (Pantoprazole) با کاهش اسید معده، باعث پایین آمدن مقاومت بدن در برابر این عوامل بیماری زا می شود و در صورت مصرف این دارو باید مراقبت بیشتری در خصوص سلامت مواد غذایی انجام شود.

 

موارد مصرف پنتوپرازول (Pantoprazole)          

داروی پنتوپرازول (Pantoprazole) بنا بر تشخیص پزشک، ممکن است در موارد زیر برای بیمار تجویز شود:

علاوه بر مشکلات گفته شده ، داروی پنتوپرازول می تواند در درمان سوء هاضمه و بیماری رفلکس، همچنین در پیشگیری و درمان زخم های مرتبط با NSAIDs مورد استفاده قرار گیرد.

همچنین در بیمارانی که نیاز به مصرف مزمن NSAID دارند، پس از بهبود زخم  نیز مقدار مصرف پنتوپرازول به دلیل امکان پیشرفت زخم های بدون علامت، کمتر نخواهد شد.

مصرف داروی پنتوپرازول می تواند باعث پنهان ماند علائم سرطان معده شود و به همین دلیل در افرادی که در معرض خطر ابتلا به این سرطان قرار دارند، باید قبل از تجویز دارو، نمونه برداری ها و آزمایشات لازم انجام شود.

داروی پنتوپرازول در کاهش تخریب مکمل های آنزیم های پانکراسی در بیماران مبتلا به سیستیک فیبروزیس نیز می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

همچنین به منظور کنترل ترشح اسید معده در سندرم زولینگر - الیسون نیز از دوز بالای این دارو استفاده می شود.

استفاده از نوع تزریقی داروی پنتوپرازول همراه با درمان اندوسکوپیک خونریزی ناشی از زخم های گوارشی شدید، احتمال تکرار خونریزی و نیاز به عمل جراحی را کاهش می دهد.

 

روش مصرف پنتوپرازول (Pantoprazole)         

روش مصرف داروی پنتوپرازول با توجه به نوع و شرایط بالینی بیمار، توسط پزشک مشخص می شود و از درمان خودسرانه مشکلات معده با این دارو باید خودداری کرد. در بیشتر موارد برای درمان رفلاکس معده، مصرف یک بار در روز دارو تجویز می شود. اما اگر میزان اسید تولیدی معده بیش از حد باشد، مصرف دو بار در روز توسط پزشک توصیه می شود.

مصرف قرص پنتوپرازول (Pantoprazole) می تواند همراه با غذا یا بدون آن باشد و شکل گرانول این دارو معمولا نیم ساعت قبل از غذا باید مصرف شود.

قرص پنتوپرازول یا کپسول پنتوپرازول را به صورت کامل همراه با یک لیوان آب بلعیده و از باز کردن، خرد کردن و یا جویدن آنها خودداری کنید. بهتر است قرص پنتوپرازول یا کپسول پنتوپرازول یک ساعت قبل از صبحانه مصرف شود.

گرانول پنتوپرازول را باید در آب سیب مخلوط کنید. یک قاشق چای ‌خوری گرانول را در یک فنجان آب سیب مخلوط کرده و ۵ ثانیه هم بزنید. سپس مخلوط را سریع قورت دهید. توجه داشته باشید که این دارو را نمی توان در دیگر مایعات مخلوط کرد.

داروی پنتاپرازول را در ساعات مشخص شده مصرف نمایید و بدون توصیه پزشک تغییر در دوز مصرفی خود ندهید. برای اثربخشی دارو باید قرص به طور کامل بلعیده شود و در صورت جویدن یا خرد شدن، تاثیر پنتوپرازول از بین می رود.

فراموش نکنید که قبل از مصرف دارو، راهنمای دارویی موجود در بسته بندی دارو را به دقت مطالعه کنید، همچنین در صورت وجود هرگونه ابهام در مورد چگونگی استفاده از این دارو با پزشک یا داروساز مشورت نمایید.

دوز مصرفی داروی پنتوپرازول، با توجه به وضعیت بیماری و شرایط هر فرد متفاوت است؛ قرص پنتوپرازول را دقیقاً همانطور که پزشک به شما تجویز کرده است، استفاده نمایید.

چنانچه با مصرف پنتوپرازول علائم بیماری بهبود پیدا نکرد یا شدت یافت، باید با پزشک خود مشورت کنید.

مصرف قرص پنتوپرازول را تا پایان دوره درمان مشخص شده توسط پزشک ادامه دهید. ممکن است شروع تاثیرات داروی پنتوپرازول مدتی طول بکشد، جهت کاهش درد معده در این مدت می‌توانید با نظر پزشک از  داروهای ضد اسید ها مصرف کنید.

داروی پنتوپرازول در درمان میکروب معده (هلیکوباکتر) ممکن است همراه با چند نوع آنتی ‌بیوتیک تجویز شود که مقدار و ساعت مصرف قرص پنتوپرازول در چنین شرایطی باید دقیقا طبق دستور پزشک باشد.

 

دارو هایی که با پنتوپرازول (Pantoprazole) تداخل دارند

وجود تداخلات دارویی علاوه بر تاثیر در عملکرد داروها، می تواند احتمال بروز عوارض جانبی را نیز افزایش دهد؛ تداخلات دارویی ذکر شده در این مطلب شامل تمامی موارد احتمالی نیست و برای بررسی کامل تر داروهای خود باید در زمان مراجعه به پزشک، فهرست کاملی از داروهای مصرفی خود، شامل انواع با نسخه، بدون نسخه و مکمل های گیاهی را همراه داشته باشید. فراموش نکنید که هیچ گونه تغییری در نوع و میزان داروهای خود، بدون مشورت با پزشک، نباید انجام شود.

داروی پنتوپرازول (Pantoprazole) به طور کلی با محصولات دارویی زیر دارای تداخل است:

 

 همچنین تداخلات رده X (پرهیز) داروی پنتوپرازول شامل موارد زیر می شود:

مصرف داروی پنتوپرازول با برخی داروها می تواند باعث کاهش اثرات این داروها شود، مانند موارد زیر:

 

همچنین مصرف داروهای زیر می تواند باعث کاهش اثر داروی پنتوپرازول گردد:

 

استفاده از داروی پنتوپرازول، اثر محصولات دارویی زیر را افزایش خواهد داد:

 

مصرف داروهای زیر نیز موجب افزایش تاثیرات داروی پنتوپرازول می شود:

تداخلات غذایی داروی پنتوپرازول (Pantoprazole) شامل موارد زیر است:

مصرف این دارو به مدت دو سال یا بیشتر باعث نقص در جذب ویتامین ب12 و در نتیجه کمبود این ویتامین در بدن خواهد شد.


۱۲:۳۲:۲۰ | پنجشنبه ۱۹ مرداد ۱۴۰۲ | Thursday 10 / 08 August / 2023