#ماه محرم #یورو 2024 #اخبار آموزش و پرورش #اربعین #نقل و انتقالات فوتبال #دولت چهاردهم #المپیک #غزه #پرسپولیس #استقلال

مخازن استیل بهتر است یا مخازن پلی اتیلن؟

با توجه به اینکه مخازن استیل و پلی اتیلن برای نگهداری آب مورد استفاده قرار می‌گیرد و اینکه آب در زندگی ما از اهمیت حیاتی برخوردار است، در نتیجه ...

انتخاب کدام مخزن به صرفه‌تر است؟ مخزن استیل یا پلی اتیلن؟

با توجه به اینکه مخازن استیل و پلی اتیلن برای نگهداری آب مورد استفاده قرار می‌گیرد و اینکه آب در زندگی ما از اهمیت حیاتی برخوردار است، در نتیجه باید راجع به نحوه ذخیره و نگهداری آن حساسیت بیشتری داشته باشیم.

از آن جایی که آب را درون مخزن نگهداری می‌کنیم، تعیین جنس مخزن از اولویت بالایی برخوردار است. به طور کلی جنس مخازن از استیل یا پلاستیک می‌باشد. برای کسب اطلاعات، می‌توانید با کارشناسان مجموعه مخازن ماشین وزین در ارتباط باشید.

کدام یک را انتخاب کنیم؛ مخزن استیل یا مخزن پلی اتیلن ؟

یکی از نکات مهم که مخازن استیل و پلی اتیلن را از یکدیگر تفکیک می‌کند، مواد تشکیل دهنده هر یک از این دو نوع از مخازن است بدین معنا که مخزن استیل از فولاد، مواد گالوانیزه یا استیل تشکیل شده است در مقابل مخزن پلی اتیلن از پلاستیک ساخته شده است.

شایان ذکر است، مخازن آبی که از هر یک از این مواد ساخته و تولید می‌گردد، با کیفیت‌های مختلفی تولید می‌گردد. خریدار براساس معیار مدنظر خود، بهترین و مناسب‌ترین محصول را تولید می‌نماید.

اما سوالی که مطرح می‌شود این است که کدام مخزن برای نگهداری آب مناسب‌تر و بهتر است؟ برای پاسخ این سوال قصد داریم تا مقایسه مفصلی بین این دو نوع از مخازن ارائه دهیم. تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

مخزن پلی اتیلن چیست؟

مخزن پلی اتیلن که با عنوان مخزن پلاستیکی یا پلیمری نیز شناخته می‌شود. این نوع از مخزن به دلیل ترکیباتی که در ساختار آن استفاده شده است، از پایداری و مقاومت مناسبی برخوردار است. این نوع از مخازن بهداشتی است و برای مصارف کشاورزی، ساختمانی، مواد شیمیایی و.. مورد استفاده قرار می‎‌گیرد.

مخزن استیل چیست؟

مخزن فلزی در دو نوع گالوانیزه و استیل ضد زنگ طراحی و ساخته می‌شود. مخازن گالوانیزه از قیمت مناسب‌تری به نسبت استیل ضد زنگ برخوردار است اما در مقابل مخازن استیل به لحاظ اینکه برای مصارف خانگی و صنعتی مورد استفاده واقع می‌شود، در طراحی و ساخت آن از درجات مختلف استنلس استیل استفاده می‌گردد. این نوع از مخزن از خاصیت ضد خوردگی نیز برخوردار است.

کاربرد مخازن استیل

از مخازن استیل در پالایشگاه‌ها، صنایع دارویی، صنایع غذایی، صنایع بهداشتی، صنایع شیمیایی و.. مورد استفاده قرار می‌گیرد. از مخازن استیل در تمامی موارد ذکر شده استفاده می‌گردد و نگهداری انواع مایعات را آسان‎‌تر می‌نماید.

نحوه ساخت مخازن استیل

در فرآیند ساخت مخازن استیل به میزان ظرفیت مخزن و فشار آن توجه ویژه‌ای می‌شود. دومین عامل مورد توجه، داشتن طراحی ثابت و یا متحرک برای مخزن است. تعیین کف مخزن که به صورت شیب‌دار، مخروط یا مقعر باشد، بسیار دارای اهمیت است.

نکته بعدی در ساخت مخزن استیل این است که نوع ورودی و خروجی مخزن، مقدار و محل قرارگیری آن معین گردد.

در مخازن استیل می‌توان مواردی همچون روشنایی، حسگر، دستگیره، شیر نمونه گیری و.. را اضافه نمود.

مخازن استیل در طرح‌های استوانه‌ای، مخروطی، مکعب، کروی و یا ترکیبی ساخته می‌شود.

مخازن استیل در سه نوع تک جداره، دوجداره و سه جداره طراحی و تولید می‌گردند.

مقایسه بین مخازن استیل و مخازن پلی اتیلن

هر یک از مخازن استیل و پلاستیکی از ویژگی‌هایی برخوردار است که سبب می‌شود از دیگری متمایز گردد. در این بخش، به بررسی مقایسه بین این دو نوع مخزن می‌پردازیم.

طول عمر مخزن استیل یا پلی اتیلن

مخزن استیل با توجه به اینکه از مقاومت و استحکام بالایی برخوردار است و در برابر ضربه و فشار نیز مقاوم می‌باشد، از این رو کمترین میزان طول عمر این مخزن، 25 سال است. این نوع از مخازن، در صورتی که از کیفیت بی‌نظیری برخوردار باشند، می‌توانند بدون هیچ گونه مشکلی و آلودگی، آب را نگهداری می‌کنند.

شایان ذکر است در صورت انجام رنگ رزی مناسب و اصولی، لایه بیرونی مخزن، از گرم شدن منبع جلوگیری می‌کند و نور خورشید را منعکس می‌نماید.

در مقابل مخزن پلی اتیلن طول عمر حدود 15 تا 20 سال دارد. در صورتی که در مراحل ساخت آن از مواد مناسبی استفاده شده باشد، از تجزیه شدن محصولی که در آن نگهداری می‌شود، جلوگیری می‌کند.

در مقایسه بین مخزن استیل و پلی اتیلن، به لحاظ طول عمر، مخزن استیل از ماندگاری و دوام بالاتری برخوردار می‌باشد.

نصب آسان مخازن استیل و پلی اتیلن

هر دو نوع مخزن‌های پلاستیکی و استیل به لحاظ جای گذاری و نصب از سهولت بسیاری برخوردار است. هر دو نوع مخزن را بدون اینکه دچار مشکل یا نشتی شوند را می‌توان به راحتی جابجا نمود.

مقایسه مخازن استیل و پلی اتیلن به لحاظ ظرفیت

هر دو مخازن به لحاظ ظرفیت از شرایط ایده‌آلی برخوردار هستند. مخزن پلی اتیلن می‌تواند تا حجم 20000 لیتر را در خود جای دهد در مقابل مخزن استیل، محصول تا حجم 25000 لیتر را می‌توان در آن نگهداری نمود.

مخازن استیل این مزیت را دارد که در صورتی که مخزن آن بزرگ است، این امکان فراهم است که پس از تولید، قطعات آن را در محل نصب، مونتاژ نمود.

مقایسه مخازن استیل و پلی اتیلن به لحاظ حمل و نقل

برای حمل و نقل آسان مخازن استیل، می‌توان از تریلرهای مخصوص این نوع از مخازن استفاده نمود. مخازن پلی اتیلن نیز برای حمل و نقل به ابزارآلات خاصی از قبیل تریلرهای مسطح قابل حمل نیاز دارند.

مقایسه مخازن استیل و پلی اتیلن به لحاظ هزینه

مخازن استیل به لحاظ ویژگی‌ها و مزایایی از قبیل استحکام بالا و مقاوم بودن در برابر ضربه و فشار، بالتبع از قیمت بالاتری نیز برخوردار است. بسیاری از مشتریان و خریداران، مخازن استیل را به لحاظ خاصیت ضد زنگ بودنش و جنس بسیار خوب و مقاومی که دارد، انتخاب می‌کنند.

مقایسه مخازن استیل و ضد زنگ به لحاظ مقاومت در برابر حوادث

در صورت وقوع حوادثی از قبیل آتش سوزی، مخازن پلاستیکی به راحتی ذوب می‌گردند و از مقاومت پایینی در برابر گرما برخوردارند از این رو دیگر قابل استفاده نمی‌باشد. در مقابل مخازن استیل در مقابل آتش مقاوم است و در غالب موارد پس از وقوع آتش سوزی نیز قابلیت استفاده دارد.

نتیجه گیری

در این مطلب سعی نمودیم تا ویژگی‌های هر یک از مخازن استیل و پلی اتیلن را بیان نماییم و به مقایسه مخازن استیل و پلی اتیلن بپردازیم. هر دو نوع از مخازن استیل و پلی اتیلن از مزیت‌های بسیاری برخوردار می‌باشند و خریداران بر حسب معیار مدنظرشان اقدام به خرید این دو نوع از مخازن می‌نمایند.

شایان ذکر است که ویژگی‌ها و خصوصیات بسیار مناسبی که در مخازن استیل موجود است، سبب شده است تا افراد بسیاری به سراغ انتخاب این نوع از مخزن بروند. مخازن ماشیتن وزین، انواع مخازن استیل ضد زنگ و با کیفیت بسیار بالا را مطابق سفارش مشتری با مناسب‌ترین قیمت ارائه می‌دهد. برای دریافت مشاوره می‌توانید با کارشناسان مجموعه در ارتباط باشید.


۹:۱۶:۱۳ | یکشنبه ۲۹ مرداد ۱۴۰۲ | Sunday 20 / 08 August / 2023