#پاسخ موشکی ایران #کالابرگ الکترونیک #غزه #پرسپولیس #استقلال #اخبار آموزش و پرورش

پایان چک کاغذی! چک صیادی الکترونیکی می‌شود؟

براساس جدیدترین قانون‌های مالی که از سوی بانک مرکزی صادر شد، چک صیادی یکی از نمونه‌هایی است که افراد باید تمام اطلاعات مربوط به آن را در سامانه‌ای با عنوان صیاد ثبت کنند.

براساس جدیدترین قانون‌های مالی که از سوی بانک مرکزی صادر شد، چک صیادی یکی از نمونه‌هایی است که افراد باید تمام اطلاعات مربوط به آن را در سامانه‌ای با عنوان صیاد ثبت کنند.

این مسئله به افرادی که چک را دریافت می‌کنند اجازه می‌دهد تا با استعلام از طریق سامانه، تمامی سوابق فرد را مشاهده کنند و از این طریق امکان جعل و صدور چک بلامحل وجود ندارد.

از زمانی که افراد موظف به استفاده از این نوع دسته چک‌ها شده‌اند دیگر شعبه‌های بانک وظیفه‌ای در قبال آنها ندارند و تمامی فرایندهای مربوط زیر نظر بانک مرکزی پیگیری می‌شود.

ویژگی‌های اصلی چک صیادی چیست؟

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که می‌توان برای این نوع چک‌ها در نظر گرفت شکل و رنگ ظاهری آنها است که همه بنفش هستند و یک کد ۱۶ رقمی روی آنها درج می‌شود.

این در حالی است که دسته چک‌های قدیمی متناسب با هر کدام از شعب بانکی صادرکننده ظاهر خاص خود را داشتند، دیگر ویژگی‌های چک صیادی عبارت‌اند از:

مزایای استفاده از چک صیادی

به‌طور کلی هدف اصلی بانک مرکزی از ارائه چنین دسته چک‌هایی جلوگیری از نقض قوانین و کلاهبرداری‌هایی است که در این زمینه اتفاق می‌افتد، دیگر مزایا به شرح زیر هستند:

آشنایی با سامانه صیاد

واژه صیاد درواقع مخفف صدور یکپارچه دسته چک است و تمامی افرادی که درحال‌حاضر از دسته چک‌های صیادی استفاده می‌کنند باید برای انجام هرگونه فرایندی به این سامانه مراجعه کنند.

این سامانه برای اولین بار در سال 96 معرفی شد اما به­دلیل نبود زیرساخت­های کافی، راه­اندازی کامل آن تا سال 1400 به تعویق افتاد و از آن زمان تا کنون تمامی افراد باید برای صدور چک­های صیادی به این پلتفرم مراجعه کنند.

از طرفی براساس قوانین بانک مرکزی افرادی که هنوز از دسته چک­های قدیمی استفاده می­کنند تنها تا پایان شهریورماه 1402 مهلت دارند تا نسبت به تعویض آنها و ثبت­نام در سامانه صیاد اقدام کنند.

در نظر داشته باشید که به­منظور ثبت چک­های صیادی لازم است تا افراد در ابتدا فرایند احراز هویت خود را انجام دهند تا تمامی مشخصات در سامانه مربوط ثبت شود که برای این کار باید کارت بانکی دارای رمز پویا و یک شماره سیم­کارت به نام خود در اختیار داشته باشید.

درحال­حاضر افراد می­توانند برای ثبت، تایید، دریافت و انتقال چک­های صیادی از اپلیکیشن­های همراه استفاده کنند که یکی از امن­ترین و بهترین پلتفرم­ها، سوپر اپلیکیشن تاپ است.

انجام تمام فرایندهای چک صیادی در سوپر اپلیکیشن تاپ

سوپر اپلیکیشن تاپ که به­صورت مستقیم زیر نظر پلیس فتا و بانک مرکزی فعالیت می­کند، بستری امن و مطمئن را برای کاربران فراهم کرده است تا بتوانند تمامی عملیات­های لازم برای ثبت و انتقال چک را به­راحتی و در عرض چند دقیقه انجام دهند.

کاربری آسان و دسترسی سریع به این اپلیکیشن کاربردی، بهترین راه برای افرادی است که در معامله­های خود معمولا با صدور و دریافت چک­های صیادی سر و کار دارند. برای این منظور تنها کافی­است برنامه تاپ را بر روی گوشی خود نصب کنید و به بخش مربوط برای سامانه صیاد بروید.

 

سوپر اپلیکیشن تاپ و دنیایی از شگفتی

در نظر داشته باشید که دسترسی شما به سامانه صیاد تنها خدمتی نیست که سوپر اپلیکیشن تاپ در اختیارتان قرار می­دهد بلکه این پلتفرم هوشمند از 100 سرویس متنوع و شگفت­انگیز دیگر نیز برخودار است که عبارت­اند از:

جمع­‌بندی

صدور چک صیادی به­عنوان یکی از قوانین جدید بانک مرکزی شناخته می­شود که تمامی افراد برای دریافت، تایید، ثبت و انتقال آنها باید به سامانه صیاد مراجعه کنند.

به­کارگیری این سامانه باعث می­شود تا بروز کلاهبرداری و نقض قوانین در رابطه با صدور چک­های بلامحل به حداقل برسد که برای دسترسی آسان به این سامانه می­توانید از اپلیکیشن تاپ استفاده کنید.


۱۰:۱۶:۲۴ | سه شنبه ۲۸ شهریور ۱۴۰۲ | Tuesday 19 / 09 September / 2023