#اخبار انتخابات ریاست جمهوری #نظرسنجی انتخابات ریاست جمهوری #اخبار آموزش و پرورش #یورو 2024 #نقل و انتقالات فوتبال #غزه #پرسپولیس #استقلال #سامانه مای مدیو my.medu.ir

معرفی سامانه تدارکات الکترونیک دولت (ستاد ایران)

سامانه تدارکات الکترونیک دولت را با نام اختصاری ستاد شناخته می شود. ستاد ایران که از زیر مجموعه‌های وزارت صنعت معدن و تجارت است، در سال ۱۳۸۸ توسط ...

سامانه تدارکات الکترونیک دولت را با نام اختصاری ستاد شناخته می شود. ستاد ایران که از زیر مجموعه‌های وزارت صنعت معدن و تجارت است، در سال ۱۳۸۸ توسط سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور، هیئت وزیران و شورای نگهبان تصویب و راه اندازی شد. راه‌اندازی این سامانه اهداف مختلفی را دنبال می‌کند، به دلیل حذف واسطه‌ها تمام معاملات در این سامانه کاملاً شفاف و قابل اعتماد هستند.

دومین هدف حذف معامله کالاهای قاچاق بوده است، چرا که تنها کالاهای ایرانی در این سامانه برای خرید یا فروش ثبت می‌شوند. به نوعی سعی شده است از کالای ایرانی حمایت شود. تمامی معاملات و تراکنش‌ها در این سامانه تحت نظارت سازمان‌هایی همچون تعزیرات و بازرسی کل کشور است تا از هرگونه معامله ناسالم جلوگیری شود. برای استفاده آسان از سامانه ستاد ایران سه بخش مجزا برای کاربران تعریف شده است که در ادامه آن‌ها را معرفی خواهیم کرد.

بخش خرید جزئی و متوسط

در بخش خرید جزئی و متوسط ستاد ایران setadiran.ir ، معاملات جزئی و متوسط انجام می‌شود. استفاده از این بخش کمک می‌کند تا هزینه‌ها کاهش پیدا کرده و خریداران و تامین کنندگان به طور مستقیم با یکدیگر در تعامل باشند. همچنین با حضور تعداد زیادی از تامین کنندگان یک فضای رقابتی برای ارائه خدمات و کالا به وجود می‌آید. در این بخش معاملات در سه گروه خرید جزئی و متوسط خدمات، خرید جزئی و متوسط کالا و خرید بین المللی انجام می‌شود.

سازمان‌های دولتی اقلام و خدمات مورد نیاز خود را به صورت آگهی منتشر می‌کنند تا تامین کنندگان کالا و خدمات مطلع و اقلام و قیمت‌ها را برای سازمان مربوطه ارسال کنند. در آگهی، اطلاعاتی همچون سازمان خریدار، استان تحویل گیرنده، موضوع نیاز که می‌تواند کالا یا خدمات باشد، مدت زمان دریافت پاسخ، درج می‌شود.

سپس تامین کننده کالا یا خدمات، با مراجعه به بخش خرید جزئی و متوسط، از طریق جستجوی پیشرفته، متناسب با کسب و کاری که دارد، آگهی مورد نظر را پیدا و برای همکاری با خریدار ارتباط برقرار می‌کند. هیچ محدودیتی برای حضور در این قسمت وجود ندارد، همه اشخاص حقیقی و حقوقی و سازمان‌های اجرایی امکان شرکت در معاملات خرید جزئی و متوسط را دارند.

علاوه بر اینکه می‌توانید به عنوان تامین کننده در این بخش حضور پیدا کنید، به عنوان خریدار نیز امکان حضور شما فراهم شده است. زمانی که به بخش خرید جزئی و متوسط مراجعه می‌کنید، باید حضور خود را به عنوان تامین کننده یا خریدار مشخص و پس از ثبت نام، در هر یک از بخش‌ها می‌توانید فعالیت خود را آغاز کنید.

بخش مناقصه

بخش دیگری که در سامانه ستاد ایران راه‌اندازی شده است، مربوط به معاملات مناقصه است. تمامی مناقصه‌هایی که در این سامانه انجام می‌شود تحت نظارت دستگاه‌های نظارتی هستند تا از هرگونه تخلف جلوگیری شود. انواع مناقصه‌های عمومی و خصوصی با شرایط و ضوابط مختلفی برگزار می‌شوند.

معاملات مناقصه در زیر مجموعه‌های مختلف انجام می‌شود که می‌توان به مناقصه عمومی کالا و خدمات به صورت فشرده، مناقصه محدود، مناقصه بین المللی، مناقصه عمومی کالا و خدمات با و بدون فرصت بهاء، ترک تشریفات، خرید خدمات مشاوره و عدم الزام به برگزاری مناقصه اشاره کرد.

مناقصه گزار نیاز خود را نسبت به کالا یا خدمات، به صورت آگهی اعلام می‌کند. در آگهی توضیحات کاملی در خصوص شرایط و ضوابط داده می‌شود. مناقصه‌گر با بررسی آگهی‌ها و متناسب با مهارت و تجربه‌ای که دارد، در مناقصه شرکت و کمترین قیمت را برای ارائه خدمات یا فروش کالا در نظر می‌گیرد. البته در این بخش از سامانه ستاد نیز می‌توانید هم به عنوان مناقصه‌گر و هم مناقصه‌گزار فعالیت داشته باشید.

بخش مزایده

بخش مهم دیگر در سامانه ستاد ایران مربوط به مزایده است. در قسمت مزایده اموال به فروش گذاشته می‌شوند و کسانی که بالاترین قیمت را برای کالای مورد نظر پیشنهاد دهند به عنوان برنده مزایده شناخته می‌شوند. از جمله مزیت سامانه ستاد برای انجام مزایده جلوگیری از فساد، ایجاد یک فضای رقابتی، شفاف‌سازی معامله و حذف واسطه‌ها است.

در این سامانه مزایده در گروه‌های مختلف همچون مزایده حراج آنلاین، مزایده اموال منقول، مزایده اموال غیر منقول، مزایده بین المللی، مزایده جزئی و مزایده اجاره برگزار می‌شود. مزایده گزار در قالب یک آگهی کالای خود را معرفی و به کسی که بالاترین قیمت را اعلام کند، فروخته می‌شود .

ارتباط گستران هزاره ، آگهی‌های مربوط به مناقصه و مزایده‌ و استعلام بهای ستاد ایران را به صورت تفکیک شده منتشر می‌کند.

سخن پایانی

ستاد ایران، یک سامانه جامع برای انجام معاملات مناقصه و مزایده است که تحت نظارت سازمان‌های بازرسی و تعزیرات فعالیت می‌کند. این سامانه توانسته میان تامین کنندگان کالا و خدمات و کسانی که به این کالا و خدمات نیاز دارند، مانند یک پل باشد. تمام خدمات در این سامانه به صورت غیر حضوری ارائه می‎شود. اسناد مورد نیاز برای شرکت در معاملات را باید از سامانه دانلود و پس از تکمیل آن‌ها همراه با مدارک مورد نیاز دیگر ارسال کنید. توجه داشته باشید برای حضور در این سامانه ابتدا باید ثبت نام انجام دهید.


۹:۱۵:۰۷ | پنجشنبه ۶ مهر ۱۴۰۲ | Thursday 28 / 09 September / 2023