#حادثه متروپل #ثبت نام یارانه my.gov.ir #سامانه فروش خودرو sale.iranecar.com #ثبت اعتراض یارانه hemayat.mcls.gov.ir #آلودگی هوا #هواشناسی #دلار #کرونا #جنگ روسیه و اوکراین #مذاکرات وین #اخبار پرسپولیس #اخبار استقلال #اخبار فرهنگیان

اهمیت طرح توجیهی در پروژه های شهری چه میزان است؟

مجموعه مطالعات و محاسباتی را که برای سنجش ایده ها انجام می دهیم، طرح توجیهی نام دارد. معمولا ابتدا کارفرمایان، سرمایه گذاران و نهاد های دولتی مانند شهرداری ها و سازمان ثبت اسناد برای این که امکان پذیر بودن طرح ها را بسنجند از طرح های توجیهی استفاده می کنند.

طرح توجیهی در زمینه یک پروژه تا چه حد حائز اهمیت است؟

مجموعه مطالعات و محاسباتی را که برای سنجش ایده ها انجام می دهیم، طرح توجیهی نام دارد. معمولا ابتدا کارفرمایان، سرمایه گذاران و نهاد های دولتی مانند شهرداری ها و سازمان ثبت اسناد برای این که امکان پذیر بودن طرح ها را بسنجند از طرح های توجیهی استفاده می کنند.

طرح توجیهی از تمامی جوانب پروژه ها را می سنجد و امکان پذیر بودن ایده ها را برای تبدیل شدن به واقعیت بررسی می کند. البته طرح های توجیهی ضوابط و قوانین مربوط به خود را دارند.

طرح توجیهی امروزه به حدی در کشور های پیشرفته اهمیت دارد که حتی مدیران ارشد سازمان و یا سرمایه گذاران برای اتخاذ تصمیم گیری پروژه های خود از این طرح استفاده می کنند.

باید گفت در فرایند تصمیم گیری بیشترین نقش مربوط به طرح های توجیهی است. برای اجرای پروژه های مهم و نیز برای انجام سرمایه گذاری های کلان همواره مطالعات طرح توجیهی حرف اول را می زند. شما باید با کمک مهندسان مشاور مجرب و متخصص و متناسب با ایده های خود یک طرح امکان سنجی مناسب به نهاد های مربوطه ارائه دهید.

اهمیت طرح های توجیهی یا امکان سنجی به این خاطر بیشتر است که روند سرمایه گذاری را برای سرمایه گذار، کارفرمایان و نیز سازمان های مربوطه مشخص می کند. همچنین توجیه اقتصادی پروژه ها را نیز ارائه می دهد که بسیار حائز اهمیت است.

همانطوری که در سایر مقالات منتشر شده در وب سایت هفت شهر آریا گفته شد، طرح های توجیهی بخش های مختلف صنعت را در بر می گیرند، از صنعت ساخت و ساز گرفته تا پتروشیمی، کشاورزی، گردشگری و ... همگی برای پیشبرد اهداف خود از طرح امکان سنجی استفاده می کنند.

طرح توجیهی معمولا در بخش گردشگری علاوه بر نمایان کردن نقشه راهی برای سرمایه گذار، دورنمایی از پروژه را نیز در اختیار ما می گذارد.

علاوه بر موارد بالا، طرح امکان سنجی اگر به درستی تهیه شده باشد، می تواند سرمایه گذار داخلی و خارجی را نیز در پروژه های مختلف جذب کند و باعث پیشرفت پروژه شود.

 طرح توجیهی

در بخش های صنعتی معمولا طرح توجیهی از چه بخش هایی تشکیل می شود؟

طرح توجیهی معمولا سه بخش را شامل می شود که عبارتند از:

۱. اولین بخش، مربوط به مطالعات بازار است که با عنوان " Market Study" شناخته می شود. این بخش معمولا طرح را از نظر شرایط حاکم بر بازار داخلی و خارجی می سنجد.

۲. دومین بخش، مربوط به توجیه پذیری فنی است که با عنوان "Technical Feasibility" شناخته می شود. در این بخش با دیدی کلی به طرح نگاه می شود و معمولا ماشین آلات مورد نیاز، روش تولید محصول، زمین مورد نیاز و ... مورد بررسی قرار می گیرد. در طرح توجیهی شهرداری می بایست ابعاد واقعی زمین، نقشه ملک و نیز محدوده قرار گیری آن مشخص شود.

۳. سومین بخش، مربوط به تجزیه و تحلیل مالی است که با عنوان "Financial Analysis" شناخته می شود. معمولا برای بخش های صنعتی ابتدا باید، سرمایه در گردش مورد نیاز را بررسی کنید سپس هزینه خرید ماشین آلات را در کنار حقوق ها و دستمزدهای پرسنل بررسی کنید؛ اما برای بخش های ساخت و ساز می بایست با توجه به نوع طرح توجیهی اقدام کنید، برای مثال اگر قصد تغییر کاربری زمین را دارید باید با کمک مهندسان مشاور یک طرح مناسب نوشته و به شهرداری و کمیسیون ماده پنج ارائه دهید.

طرح توجیهی کمیسیون ماده پنج

مراحل نگارش طرح توجیهی به نوع پروژه شما و نیز نوع ایده های شما بستگی دارد اما به صورت کلی می توان مراحل زیر را برای نگارش آن در نظر گرفت:

مرحله اول: جمع آوری و دریافت اطلاعات کامل طرح امکان سنجی

مرحله دوم: نگارش قرارداد طرح امکان سنجی

مرحله سوم: تعیین اهداف و مشخص کردن مسیر تهیه طرح امکان سنجی

مرحله چهارم: ارائه طرح امکان سنجی به شهرداری و یا نهاد مربوطه

مرحله پنجم: ارجاع به کمیسیون ماده پنج

برای تهیه و نگارش طرح توجیهی ساختمان های بلند مرتبه نیز، می بایست اطلاعات کاملی از آن در اختیار داشته باشید، البته مهندسان مشاور هفت شهر آریا در این زمینه متخصص هستند و تجربه خوبی نیز دارند، بنابراین می توانید با اعتماد به این شرکت یک طرح مناسب برای خود ایجاد و آن را به کمیسیون ماده پنج ارائه دهید.

 مجموعه هفت شهر آریا خدمات خوبی به مشتریان خود ارائه می دهد، شما در هر زمینه ای می توانید از این شرکت خدمات دریافت کنید حتی طرح امکان سنجی تغییر کاربری، طرح امکان افزایش تراکم ساختمان و تغییر پهنه، فقط کافیست با ما تماس بگیرید تا همکاران ما تمام اطلاعات مورد نیاز طرح توجیهی را در اختیار شما قرار دهند.

ما می توانیم به کمک تیم حرفه ای خود بهترین طرح توجیهی مهندسان مشاور را برای اراضی شما نگارش کنیم. ما می توانید با یک ایده مناسب و همچنین با تبعیت از قوانین و ضوابط شهرداری ها، رای تایید کمیسیون ماده پنج را بگیریم. شما می توانید همواره به تیم حرفه ای ما اعتماد کنید. جهت آشنایی با دیگر خدمات هفت شهر آریا می توانید وب سایت این مجموعه را بررسی و با نمونه کارهای این شرکت آشنا شوید و از مقالات به روز و کاملا تخصصی منتشر شده این مجموعه استفاده کنید.


۱۰:۳۶:۴۲ | شنبه ۲۵ دی ۱۴۰۰ | Saturday 15 / 01 January / 2022